ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

כלב פומסקי

כלב פומסקי

גזע הכלבים פומסקי הוא הכלאה בין כלב האסקי סיבירי ופומרניין והוא אחד הגזעים החדשים ביותר שיש, ובעצם עדיין לא מוכר באופן רשמי ע"י מועדוני הכלבים. עובדה זו לא מפריע לו להיות כלב מבוקש בזכות המראה המתוק שלו.

חוץ מפרצוף מתוק מדובר גם בבן לוויה נאמן עד מאוד שיעקוב אחרי כל צעד שלכם. הגזע המיוחד הזה בא לעולם בזכות פוסט ויראלי באתר האינטרנטי באזפיד.

אם צריך לתאר את הפומסקי, אז ניתן לומר שהכלב שנראה כמו גרסה קטנה וצמרירית של האסקי, הוא כלב נאמן אך שובב, נוטה לעקוב אחר הבעלים שלהם ברחבי הבית (או הדירה) ומחכים לתשומת הלב שהם כה זקוקים לה.

הפומסקי אוהב להתרוצץ ולשחק. הוא יהיה החבר הכי טוב של ילדכם איתו ישרוף את האנרגיה הרבה שיש לו.

יש להם את האינטליגנציה של ההאסקי בשילוב עם האנרגיה של הפומרניאן, אז אל תתפלאו אם הם ינסו לבדוק את הסבלנות שלכם לפעמים, אבל עם סוציאליזציה נכונה, פומסקי יהווה תוספת אוהבת ומתוקה לכל בית.

מקורו של הגזע

הפומסקי הראשון בעולם בכלל לא היה אמיתי. הרעיון של הכלאה בין פומרניאן וכלב האסקי עלה לראשונה בשנת 2011, כאשר מאמר של האתר באזפיד (Buzzfeed) העלה את הרעיון או משאלת הלב של כותבו בדבר הכלאה של האסקי סיבירי וכלב פומרניאן ועד כמה כלב כזה יהיה יפה ומיוחד.

האתר אפילו הראה תמונות לדוגמא של גורים חמודים שאחד מהם היה לאפהונד פיני וטען שמדובר בשילוב של האסקי ופומרניין.

בגלל שהגזע הזה לא היה אמיתי באותו זמן, אף אחד לא ידע אפילו שלא מדובר בכלב מגזע פומסקי. במציאות, ההבדל בגודל בין שני הגזעים הביא לכך שהכלאה זו נראתה לא ריאלית.

היו מדי פעם מקרים של הריון מקרי בין פומרניאן להאסקי, אך אפשר להגיד שאלמלא הויראליות של אותו מאמר ותמונה של גור לאפהונד פיני לא היה נוצר גזע הפומסקי.

מגדלי כלבים ששמעו על הריונות מיקריים בין פומרניין והאסקי הבינו שהדבר אפשר, תוסיפו לזה את הויראליות של אותו מאמר ותמונה של גור לאפהונד פיני שנטען שהוא פומסקי ותקבלו מגדלים עם מוטיבציה.

ואכן המוטיבציה הזו הביאה אותם להשתמש בהזרעה מלאכותית כדי ליצור את מה שאותו מאמר ותמונה העלה כמשאלת לב: הפומסקי.

כיום מדובר באחד הגזעים בעלי הגדילה המהירה ביותר מבחינת הביקוש בארה"ב ואירופה. ההרבעה תמיד נעשית באמצעות הזרעה מלאכותית (כל דרך אחרת מסוכנת ביותר לנקבה), ונאהב את זה או לא, הפומסקי כאן כדי להשאר!

אם מעניין אתכם לקרוא על אבותיו של כלב הפומסקי: אז שווה להציץ במאמר על הפומרניין ובמאמר על ההאסקי הסיבירי.

מאפייני הפומסקי

פומסקי בוגר הוא כלב קטן עד בינוני שמשקלו סביב 9.5 ל 14 ק"ג. הם נראים כמו גרסה קטנה של האסקי סיבירי, אך אינם דורשים טיפול כמו כלב גדול.

גופם שרירי ופרופורציונלי, עם רגליים חזקות וכתפיים רחבות. הזנב שלהם פרוותי ומסתלסל על הגב. יש להם ראש בצורת טריז, עם לוע מחודד ואף מעוגל בצבע שחור או חום. אוזניהם מחודדות, זקופות ומלאות שיער.

מכיוון שהם מגיעים משני הורים עם מגוון גדול של צבעים, גם הפומסקי יכול להגיע באינספור צבעי פרווה ועיניים.

הפרווה שלהם יכולה להיות כל שילוב של חום, אדום, אפור, כחול, קרם או לבן.

פומסקי יכולים גם לרשת את אותם דפוסי פרווה מהוריהם ההאסקי, כמו מראה הטוקסידו או הצעיף.

את הפרווה הכפולה והרכה שלהם יהיה צורך להבריש מדי יום. עם זאת, בעלי פומסקי עדיין יכולים לצפות למצוא פרווה בכל מקום, מכיוון שגזע זה בהחלט נוטה לנשירה.

צבעי העיניים של הפומסקי נעים בין לוז בהיר לכחול חודר. זה גם לא נדיר לראות פומסקי עם שתי עיניים בצבעים שונים, בדומה להאסקי הסיבירי.

יש מגדלים המפרסמים גרסה קטנה יותר של הפומסקי, המכונה " פומסקי כוס התה" ("teacup Pomsky"), אך על הקונים להיזהר – תהליך הגידול של הגורים הזעירים הללו יכול להיות לא מוסרי.

מועדון המלונה האמריקני (AKC) למשל, אינו מכיר בגזעי "ספל תה" מכיוון שיש הרבה חששות בריאותיים הפוקדים את הגורים הזעירים.

כלבי הפומסקי קטנים מלכתחילה, אז גרסה יותר קטנה שלהם בהחלט יכולה להיות בעלת בעיות בריאותיות.

כלב הפומסקי – אופי

פומסקי הם שובבים, אינטליגנטים ונאמנים מאוד. גור פומסקי יכול להיקשר לאחד מבני המשפחה ולהיות מרוחק בעת פגישה עם אנשים זרים, ולכן חשיפה וסוציאליזציה חשובה כדי להבטיח שהכלב שלכם יהיה ידידותי בעת פגישה עם אנשים חדשים וחיות מחמד אחרות.

אמנם הם אוהבים לשחק, אבל פומסקי לפעמים יכולים לפחד מילדים קטנים יותר שאולי לא ידעו איך להתמודד ולשחק איתם כראוי. כל עוד הילדים לומדים את הדרך הנכונה לקיים אינטראקציה עם הגור (לא למשוך בזנב וכד') קרוב לוודאי שמערכת היחסים שלהם תהיה סיפור אהבה.

בקשר להתנהגות של פומסקי עם בעלי חיים אחרים, חשוב להבין שלפומסקי יש את דחף הטרף הגבוה מההאסקי הסיבירי, כלומר יש להם את האינסטינקט הטבעי לרדוף אחרי חיות קטנות יותר.

משמעות הדבר היא כי חיברות מוקדמת תהיה חיונית לבעלים שמתכננים לגדל את גור הפומסקי שלהם עם חיות מחמד אחרות, כולל חתולים.

צריך לזכור שלפומסקי יש את האנרגיה והמוח של ההאסקי הסיבירי. ולכן הם צריכים להיות פעילים. הם חייבים להוציא את האנרגיה שלהם, ולעורר את מוחם בעזרת חידות או משחקים.

אם לא יקבלו תשומת לב מספקת, הם יחפשו זאת במקום אחר באמצעות לעיסה או נביחות.

פומסקי הם באופן טבעי כלבים טריטוריאליים שירצו להגן על סביבתם ובעליהם מה שהופך אותם קולניים למדי. הם נוטים לרשת את הנטייה לדיבורים משני צידי המשפחה , דבר שיכול לעלות על העצבים של השכנים במהירות אם לא מאמנים אותם כמו שצריך.

אם אתם רוצים ללמוד עוד על האופי והטמפרמנט של הפומסקי בטח יעניין אתכם המאמר הבא.

טיפול בפומסקי ופעילות גופנית נדרשת

מבחינת צורכי המחיה, פומסקי יכולים להיות כלבים בעלי יכולת התאמה רבה שאינם זקוקים להרבה מרחב בכדי להיות מרוצים. גודלם אמנם הופך אותם למתאימים היטב למגורים בדירות, אך לגזע עדיין יש אנרגיה גבוהה ויזדקק לטיולים קבועים וזמן משחק המובנה בפעילות היומיומית שלהם.

אלה לא כלבים שאוהבים להישאר לבד. למרבה המזל, גודלו הקטן של הפומסקי מקל עליו להצטרף אליכם להרפתקאות וסידורים.

עם נטיות נאמנות כה חזקות, פומסקי יכול לפתח חרדת נטישה כאשר בעליו איננו או לא נותן להם מספיק תשומת לב. לטענת התאחדות בעלי הפומסקי האמריקאית, "עצבנות זו מחרדת פרידה יכולה לגרום למספר בעיות כאשר הפומסקי מופרד מבעליו כולל נביחות, יבבות, לעיסה והטלת שתן." אתר האינטרנט שלהם מציע מספר משאבים לבעלי פומסקי המתמודדים עם גור חרד.

גזע זה אוהב לשחק ואוהב צעצועים. הצד ההאסקי שבהם אוהב להפגין את האינטליגנציה שלהם עם משחקים בסגנון פאזל וצעצועים אינטראקטיביים.

הם נהנים בחוץ גם במזג אוויר קר מאוד בזכות הרעמה העבה שלהם שעוזרת להם להתחמם לאורך כל החורף.

בחודשים החמים יותר, פומסקי יהנה לשחות או לשחק במים כדי להתקרר. הגנים ההאסקים שלהם עושים אותם גם חובבי חפירות וריצות – אז אולי תצטרכו לפקוח עליהם עין בחצר או במרפסת אם הם נוטים לבלגן את הפרחים שלכם.

אחרי שכלב הפומסקי יוציא את כל האנרגיה שלו הוא ישמח להתכרבל על הברכיים שלכם לסדרת פינוקים וליטופים.

כלב פומסקי – טיפוח

כבעלים של כלב פומסקי אתם צריכים להיות מוכנים להבריש את כלבכם מדי יום.

עם פרווה כפולה כל כך עבה, הגזע נוטה להשיר הרבה, ולכן הברשה קבועה חיונית למניעת בלגן פרוותי. במהלך חודשי הקיץ, פומסקי משיר אפילו יותר. אז בנוסף להברשה יומיומית, יהיה צורך באמבטיות חודשיות.

במהלך החורף, הכלב משיר פחות ולא יצטרך אמבטיות באופן תכוף כל כך.

אל תפספסו את המאמר הבא אם אתם רוצים ללמוד עוד על עד כמה הפומסקי משיר.

בדקו וקצצו את ציפורניו מדי חודש כדי להבטיח שהם יישארו בריאים.

מבחינת התזונה, לרוב הפומסקי דיאטה זהה לרוב הכלבים הקטנים עד בינוניים, אם כי כדאי תמיד לבדוק עם הווטרינר איזה אוכל או פינוקים הם מציעים על מנת לשמור על משקל תקין.

כגזע קטן, פומסקי מועדים יותר לבעיות שיניים, ולכן על הבעלים לצחצח שיניים בתדירות שבועית או אפילו יומית. הקפידו להשתמש במשחת שיניים ומברשת שיניים לכלבים, ותנו לו גם חטיפים דנטליים שיעזרו גם הם לשמירה על שיניו ובריאות הפה.

אילוף כלב פומסקי

אילוף הוא קריטי לכל פומסקי, והבעלים צריכים לתכנן להשקיע זמן בחינוך הגור שלהם. זה לא אומר שפומסקי אינם ניתנים להכשרה – הם בהחלט כן, עם בעלים שמחויבים לענין והמון שבחים.

הפומסקי הוא אינטליגנטי ובעל אופי עצמאי ושלושת גורמי המפתח לאילופו הם: עקביות, פינוקים וחיזוקים חיוביים.

יתכן שיידרש בעל כלבים מנוסה יותר כדי לאמן כראוי פומסקי, מכיוון שהטבע העצמאי, אולי קצת חצוף, והאינטליגנציה שלהם תעשה אותם כלבים שילמדו כיצד לבחון את הגבולות שלכם אם אינכם עקביים.

איגוד בעלי פומסקי האמריקאי ממליץ להתחיל באימונים קצרים של 10–15 דקות על מנת לשמור על העניין של הפומסקי. הארגון מציין כי אימונים עם פינוקים הם הדרך הטובה להצלחה עם גור פומסקי, לכן הצטיידו בחטיפים לכלבים כדי לחזק התנהגויות חיוביות אצל הקטקנטן שלכם.

כלבי הפומסקי אולי נראים מלאכיים ותמימים, אבל הצד הסיבירי בהם הוא שובב לא קטן.

בריאותו של הפומסקי

גזע הפומסקי קיים נכון לכתיבת מאמר זה כ- 10 שנים, כך שאי אפשר להגיד בוודאות מהי תוחלת חייו, אך תוחלת החיים המשוערת שלו על סמך הוריו ההאסקי והפומרניין היא בסביבות 13-15 שנים והם בריאים יחסית.

צריך לזכור שמדובר בגזע חדש שנוצר בהפריה מלאכותית, ולכן קשה לחזות את הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בגזע זה מכיוון בהמשך הדרך. בכל זאת מדובר בשילוב של שני גזעים מאוד שונים בגודלם ולא ניתן לדעת את התוצאה הגנטית בהמשך הדרך.

מכיוון שהפומסקי הוא חצי פומרניין, חשוב להיזהר מבעיות בריאות שעלולות לפגוע בגזעים קטנים רבים: בעיות שיניים, דלקות אוזניים ובעיות עור לדוגמא.

השורשים ההאסקיים של הפומסקי מעניקים לו עיניים יפות, שעלולות גם להיות מקור לכמה בעיות בריאותיות. אם שמתם לב לדלקת, שינוי צבע או רגישות לאור,קחו אותו לווטרינר.

דיספלסיה של מפרק הירך יכולה להיות בעיה תורשתית נוספת שהועברו על ידי אבותיהם ההאסקי, ועל הבעלים להיות מודע אליה עם הפומסקי שלהם.

שאלות נפוצות

לאיזה גודל מגיע פומסקי בוגר?

הגובה של פומסקי בוגר הוא בין סביב 25 ל- 38 ס"מ. ומשקלו נע בין 9.5 ל – 14 ק"ג. פומסקי בגודל מלא הוא כלב בינוני-קטן וגודלו עובר בירושה מהוריו ויכול להיות בגודל בין האסקי לפומרניין. לא סתם אומרים שאם רוצים לגדל האסקי ואין את המקום אז הפומסקי הוא מעין גרסה מוקטנת של ההאסקי.

מוזמנים ללחוץ כאן ולקרוא לעומק על הגודל שאפשר לצפות מכלב פומסקי בוגר.

מה תוחלת החיים של פומסקי?

מכיוון שפונסקי קיימים מסביבות 2011, מומחים יכולים רק לאמוד את תוחלת החיים הממוצעת שלהם כרגע. אך בהתבסס על שני גזעי ההורים שלהם, בדרך כלל צפוי כי פומסקי בריא יכול לחיות בין 13 ל -15 שנים.

האם כלבי פומסקי תוקפניים?

גזע הכלבים פומסקי יכול להיות קצת יותר אגרסיבי מגזעים אחרים. יש לשים לב במיוחד עם ילדים קטנים שעשויים להיות צעירים מכדי להבין איך משחקים בעדינות עם כלב בלי למשוך לו בזנב או להתייחס אליו כמו לצעצוע. כלב הפומסקי אינו מומלץ למשפחות עם ילדים קטנים מסיבה זו.

איך נולד פומסקי?

הפומסקי הוא הכלאה של האסקי סיבירי ופומרניין. בשל הבדל הגודל בין ההורים, פומסקי כמעט תמיד נוצר על ידי הזרעה מלאכותית, מכיוון שתהליך הטבעי של הרביה והריון יהיה לא בטוח. זהו תהליך יקר, מה שאומר שמגדלים גובים כסף רב עבור גור פומסקי.

לסיכום, האם הפומסקי הוא הכלב בשבילכם?

אם התאהבתם במראה המתוק של הפומסקי וחוץ מזה אתם לא יודעים עליו כלום אז הוא עדיין לא הכלב בשבילכם. מדובר בכלב שאחד מהוריו הוא ההאסקי הסיבירי, מה שאומר שמדובר בכלב מלא אנרגיה שזקוק להרבה פעילות גופנית.

אם אתם אלרגים לכלבים אז הפומסקי אינו הכלב בשבילכם בגלל הנשירה שלו.

למרות גודלו הקטן ומראהו החמוד מדובר בכלב אינטלגנטי שיודע לעמוד על שלו.

אם החלטתם שהפומסקי הוא הכלב בשבילכם ולא רק בגלל מראהו המתוק אז מזל טוב, אין ספק שמדובר בגזע שלמרות שהוא חדש, הוא מיוחד ביותר ויכול להיות בן לוויה נאמן וחמוד לכל אוהב כלבים.

מקורות

https://www.pomskycentral.com/how-buzzfeed-reddit-dog-named-tequila-combined-to-create-the-pomsky

Similar Posts