ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

רוטווילר, מבט מקרוב על גזע מיוחד ומרשים

הרוטווילר הוא כלב אתלטי, חזק ובעל מראה מרשים לאוהבי הגזע ומעורר פחד אצל אלה שלא מכירים אותו. אבותיו מגיעים מהאימפריה הרומית, ומוצא הגזע שאנו מכירים היום הנו מגרמניה.

למרות הדימוי שלו, הרוטווילר הנו אינטלגנטי וחברותי עם האילוף הנכון. מדובר בכלב דומיננטי שחייב מנהיג חזק כבעלים, ולא מתאים לכאלה שאין להם ניסיון בין השאר מהסיבה שהוא זקוק לחינוך מדוייק ואוהב מהיותו גור.

במאמר זה נעבור על המאפיינים הפיזיים, האופי, האילוף ועוד דברים שחשוב לדעת אם חושבים לאמץ כלב רוטווילר.

מקורו של גזע הרוטווילר

מקורו של גזע הרוטווילר הנו בכלבי המולוסוס מהאימפריה הרומית. כלבים מסוג מסטיף שגודלו ושימשו ככלבי מלחמה באויבי האימפריה הרומית וגם כרועי הבקר ששימש כמקור המזון לרומאים במסעותיהם. כאשר האימפריה הרומית פלשה גם לאזור גרמניה, כלבי המולוסוס שלהם ליוו אותם כמובן, והתרבו עם כלבי הרועים המקומיים ויצרו בעצם את הבסיס לגזע הידוע כיום כרוטווילר.

מעניין לציין שהגזע התפתח בעיר שיותר מאוחר נקראה רוטוויל (אדום בגרמנית זה rot ועל שם הריצוף האדום שהיה שם במבנים שונים קראו את שם העיר) ומכאן שמו של הגזע.

לאחר נפילת האימפריה הרומית, גזע הכלאיים החדש הזה צבר פופולריות בגרמניה ככלב רועים. בהמשך שימש ככלב איכרים וקצבים שמשך עגלות וליווה עם בעליו את הבקר לשוק, ולאחר שהבקר נמכר שם היו תולים על צווארו את הארנק עם הכסף לשם הגנה בדרך חזרה מהשוק.

עם התפתחות כלי הרכב הממונעים היה פחות צורך בגזע ומספרם פחת, אך אוהבי הגזע בגרמניה דאגו לשמר אותו, ולאט הוא נעשה פופולרי גם במדינות אחרות שהעריכו את הורסיטליות ומוסר העבודה הגבוה שלו.

היום הרוטווילר הוא אחד מהכלבים הפופולריים ביותר בארה"ב ומדינות נוספות ומשמש הן ככלב עבודה בשירות המשטרה, הצבא וכוחות חילוץ והן ככלב שמירה ומשפחה נאמן.

ישנם מספר סוגים של רוטווילר, כולל הרוטוויילר הסרבי, הרוטווילר הגרמני, הרוטווילר האמריקאי. כולם שייכים לאותו גזע אך יש ביניהם מאפיינים פיזיים שעושים אותם שונים. הרוטווילר האמריקאי למשל יהיה בד"כ יותר רזה וגבוה, הגרמני יותר מסיבי ושרירי, והסרבי בדרך כלל גדול יותר ובעל מראה יותר שרירי בעיקר באזור הצוואר, החזה, הכתפיים והראש.

אבל כמו שהרבה מגדלים יגידו לכם, ההבחנה בין הסוגים השונים היא פשוט מוצאם, כך שרוטווילר גרמני הוא כזה שמוצא השושלת שלו מגרמניה, סרבי מסרביה וכן הלאה.

הערה: למרות שאבות אבותיהם היו כלבי המולוסוס מסוג מסטיף, הרוטווילר הוא לא מסטיף. הרוטווילר הוא קטגוריה משלו, למרות שמבחינה פיסית הוא לא נופל מכלבי מסטיף כגון הקאנה קורסו, בורמסטיף או המסטיף האנגלי, ועדיין יש לו הרבה מהמראה שלהם כמו למשל הראש הגדול והסטופ המודגש.

עוד עובדה מעניינת: הרוטווילר הוא אחד מאבותיו של גזע הדוברמן אשר גם הוא פותח בגרמניה. אתם מוזמנים לגלות מי מהשניים יותר מתאים לכם בהשוואה בין רוטווילר לדוברמן כאן ב- alldog.

רוטווילר מאפיינים (פיזית)

הרוטווילר הוא אחד הכלבים המוכרים ביותר עם הראש הרחב, הלסתות הרחבות שלו והמצח העגול שלו.

תוסיפו לזה את הגוף המוצק, הגדול והשרירי והצבע השחור עם כתמים בצבע חום בהיר/שזוף מעל העיניים, באזור הלוע, הרגליים והחזה, ותקבלו כלב שקשה לפספס.

עיניי השקד שלו בגודל בינוני ובצבע חום כהה משדרות חום, חוכמה ועירנות.

אוזניו מרוחקות זו מזו, בגודל בינוני, משולשות ותלויות. נעמדות כאשר הרוטווילר קשוב.

הצוואר שלו שרירי, באורך בינוני וללא עור רפוי , החזה שלו עמוק ורחב. רגליו ארוכות, אך בפרופורציה לגופו. הגב שלו ישר וחזק.

גובהו של הרוטווילר נע בין 55 ל- 70 ס"מ בחלק הגבוה של הכתפיים (22 עד 27 אינצ') , ומשקלו נע בין 40 ל- 55 ק"ג (80 ל 135 פאונד).

לרוטווילר פרווה כפולה. הפרווה העליונה היא ישרה, מחוספסת וצפופה באורך בינוני וצמודה לגוף. הפרווה התחתונה קיימת באזור הצוואר והירכיים, והכמות שלה מושפעת מתנאי האקלים. לא רואים את הפרווה הפנימית דרך החיצונית. הפרווה קצרה יותר באזור הראש, האוזניים והרגליים והכי ארוכה באזור הירכיים.

צבע הפרווה כפי שהוזכר הנו שחור ברובו (90%) כאשר ה- 10% הנותרים הנם בצבע חום-חלודה באזורים קבועים (מעל העיניים, לוע, אזור כפות הרגליים וחזה בלבד).

ההיסטוריה שלו ככלב עבודה שמשך עגלות וליווה בקר לשוק ניכרת לא רק בחזהו הרחב וגופו השרירי והכבד, אלא גם באופן בו הוא זז שמקרין כוח וסיבולת.

רוטווילר אופי

מדובר בכלב חכם וסתגלתן עם מוסר עבודה גבוה, שבאילוף וגידול נכון הוא כלב רגוע ובטוח בעצמו ועם זאת תמיד דרוך לכל סכנה לבעליו ומשפחתו. מספיק להסתכל לתוך עיניו החומות-כהות ולראות את העדינות, החוכמה ועם זאת העירנות לכל דבר שיכול לסכן את בעליו.

למרות הדחף שלו להגן על בעליו ומשפחתו, עם אילוף נכון, הרוטווילר לעולם לא אמור להיות תוקפני כלפי אנשים ללא סיבה.

כלב רוטווילר נאמן וידידותי לבעליו. אילוף נכון הוא קריטי.
הרוטווילר הוא כלב אוהב ועדין עם בעליו, כמובן שאילוף נכון הכרחי

הרוטווילר מרוחק עם זרים וכאשר הוא נתקל במצב או אדם שהוא לא מכיר הגישה שלו היא צפייה וניתוח המצב לפני כל פעולה. גישה זו עושה אותו כלב שמתאים, ואכן משמש, ככלב שמירה לא רק למשפחתו אלא במשטרה ובצבא במדינות שונות.

חשוב לציין שבגזע זה חשוב אילוף נכון ומגיל צעיר כי אופיו יכול להתבטא בכלב רגוע, אוהב ומגן למשפחתו או כלב שיהיה יותר מדי מגונן גם במצבים שאין בכך צורך מה שיהפוך אותו לכלב אגרסיבי ומסוכן. עוד על אילוף נכון וחשיבותו בהמשך.

בכל מקרה, למרות המוניטין הרע שלהם, כלבי רוטווילר הם ממש לא כלבים אכזריים ובלתי צפויים מיסודם. רוטווילר שאולף וגודל במשפחה אוהבת הוא כלב עדין, אוהב משחקים ובכלל אוהב להיות עם בני משפחתו ולהתפנק.

לכל כלב, כמו לכל אדם, יש אופי שונה. חלקם יותר שובבים, חלקם יותר רציניים וחלקם באמצע. כאשר אתם באים לאמץ כלב רוטווילר, גור או בוגר, חשוב שתתייעצו עם המגדל או במקלט לכלבים שבו הוא נמצא, תספרו לו מה אתם מחפשים וכך הוא יוכל לעזור לכם לבחור את הכלב או הגור שהכי יתאים לכם.

רוטווילר עם ילדים

כאשר מגדלים רוטווילר עם ילדים, אז רוטווילר מאולף ומחונך יסתדר איתם טוב. בכל מקרה חשוב ללמד אותם מהי התנהגות מקובלת עם ילדים. לרוטווילר יש נטיה, מהימים שלהם כרועי צאן ומלווי בקר, לתת דחיפות קטנות כדי לכוון את "הצאן" (שיכול להיות גם ילדים מבחינתו) בכיוון הנכון. דחיפה כזאת מכלב גדול וחזק יכולה לגרום לנפילה ולפציעה של הקטנטנים. בנוסף דחף הציד שלהם יכול לגרום להם להתרגשות יתר כאשר הם רואים ילד רץ.

חשוב לציין שקורים וקרו מקרים טרגיים שכלב רוטווילר תקף ילדים, גם ממשפחתו, לכאורה ללא סיבה. חלק מהמקרים האלה היו גם בגלל שהכלב גודל בחצר רחוק ממשפחתו ולכן לא ראה בילדים חלק מהמשפחה אלא רק את אותו אדם שתמיד הוציא אותו לטיולים ודאג לו לאוכל.

עם גידול ואילוף נכון מדובר בגזע אוהב וצפוי, אבל חשוב לעולם לא להשאיר שום כלב עם ילדים קטנים ללא פיקוח, ולהתייעץ עם מאלף שמכיר את הגזע לפני שמביאים כלב רוטווילר לבית עם ילדים.

רוטווילר עם בעלי חיים אחרים

אם כבר יש לכם רוטווילר בוגר ואתם רוצים להביא בע"ח נוסף לבית, בייחוד כלב, תעשו את ההכרות בזהירות. רוטווילר יכול להיות אגרסיבי כלפי כלבים זרים, במיוחד מאותו המין (זכר עם זכר ונקבה עם נקבה).

עם הנהגה אסרטיבית, עקבית ונכונה מצד בעליו, הוא ילמד לפחות לחיות בשלום עם כלב נוסף תחת אותה קורת גג.

מדובר בכלב שיכול להיות טריטוריאלי כך שאם יש לכם חצר שבה אתם משחררים את כלבכם חשוב שתהיה לכם גדר טובה וגבוהה כדי שלא יקפוץ ויתקוף עוברי אורח או כלבים שעוברים ליד.

רוטווילר ודעות קדומות

אין ספק שכלב הרוטווילר לא מתאים לכל אחד. מעבר לצורך באילוף וסוציאליזציה של הרוטווילר, הרבה פעמים נאלצים בעליו להתמודד עם דעות קדומות בקשר לגזע, שנובעות בין השאר ממקרים טרגיים שקרו ועדיין קורים בגלל בעלים לא אחראים שהפכו בטיפול לא נכון את כלבם למקור סכנה. מסיבות אלו מדובר בכלב שנחשב מסוכן ואפילו נאסר לגידול במדינות ומקומות שונים ברחבי העולם.

לכן, אם בחרתם לגדל רוטווילר, אתם יכולים לעזור להילחם בדעות קדומות אלו באמצעות אילוף, סוציאליזציה, יחס והמון חום ואהבה שתעניקו לו בכדי שיממש את הפוטנציאל שלו ככלב משפחה נאמן, רגוע ועם זאת מגונן על משפחתו.

חשוב לדעת שבארץ הרוטווילר (ועוד 7 גזעים אחרים) מוגדר בחוק ככלב מסוכן ויש מגבלות שונות על החזקתו. גם מבחינת ביטוח לכלבים יש מגבלות מטעם חברות הביטוח השונות.

טיפול ברוטווילר

טיפוח רוטווילר

לרוטווילר פרווה בינונית וצמודה לגוף שרוב השנה לא משירה בצורה רצינית, עם זאת כדאי להבריש את כלבכם לפחות פעמיים בשבוע ולרחוץ אותו רק כאשר הוא מלוכלך או מריח לא טוב.

חשוב להקפיד על צחצוח שיניו שכן הוא נוטה לצבור אבנית. כמו כן הקפידו לנקות את אוזניו בעדינות עם סמרטוט לח או צמר גפן ולגזוז את ציפורניו (רק לאחר הדרכה) כאשר אתם שומעים אותן נוקשות על הרצפה.

פעילות גופנית לרוטווילר

הרוטווילר נוטים לעלות במשקל בקלות וצריכים לפחות כמה טיולים של 10 עד 20 דקות מדי יום, בתוספת גירוי מנטלי בצורה של אימונים וצעצועי פאזל כדי לשמור על גופם ונפשם בכושר.

אפילו חמש דקות של תרגילי ציות בחצר האחורית יעניקו לרוטי שלך תחושה של הישג. כלבי הרוטווילר משגשגים כשיש להם עבודה, בין אם מדובר בתחרות צייתנות, עבודת הגנה תחרותית, זריזות, סחיבת עגלות, עבודות כלבים טיפוליות או רעיית צאן (זה יכול להיות קצת קשה לארגן לרובנו).

יכול להיות שתגלו שהרוטווילר שלכם אפילו אוהב לשחות.

רוטווילר אילוף

בגלל החוזק, הגודל הפיסי שלו והאינסטינקטים חשוב להתחיל באילוף וחשיפה כבר מגיל 3 חודשים (לאחר כל הזריקות הדרושות). אם לא, יהיה יותר קשה לאלף אותו בהמשך והוא עלול לגדול להיות כלב תוקפני ומגונן יתר על המידה, דבר שאולי נשמע לכם טוב אבל יגרום לכלב לאיים ואפילו לתקוף גם כאשר אין שום סכנה כמו למשל בפגישה מקרית עם מכר ברחוב שניגש להגיד שלום.

בנוסף לחשיפה וסוציאליזציה מוקדמת חשוב להשקיע באילוף ולהיות עקבי, לספק מנהיגות לכלב, ומשימות לבצע. המשימות יכולות להיות פקודות האילוף שאתם נותנים לו וגם משחקי נשיכה שהגזע אוהב.

ללא חשיפה מוקדמת ואילוף נכון למשמעת מוחלטת לבעליו, מדובר בכלב שיכול להיות מסוכן ואגרסיבי.

אילוף אסרטיבי ועקבי לא אומר עונשים חמורים. אם הכלב עושה משהו לא בסדר אז מילת איסור יכולה להספיק. בכל מקרה חשוב לזכור שמדובר בכלב אינטלגנטי ודומיננטי שיבדוק את הגבולות שלכם כדי לראות אם אתם באמת מתכוונים למה שאתם אומרים או שהוא יכול לעשות מה שהוא רוצה, עוד סיבה לחשיבות של אילוף עקבי וסבלני.

למרות המראה הקשוח שלהם הם כלבים רגישים ועלולים לסבול מחרדת נטישה כמו כל כלב אחר, לכן חשוב לא להשאיר אותם שעות ארוכות לבד ולהתייעץ עם מאלף לגבי טיפול בחרדת נטישה אם היא קיימת. כלב שסובל מחרדת נטישה יכול לבטא את עצמו בנביחות , חפירה ופעילויות אחרות שלא אתה ולא השכנים יאהבו.

לסיכום, עם סוציאליזציה מוקדמת, אילוף נכון, מדוייק ועקבי הרוטווילר הוא כלב חברותי לכם ולמשפחתכם שיהיה גם כלב שמירה מעולה ובן לוויה נאמן ואוהב.

רוטווילר בריאות

הרוטווילר הוא אחד הגזעים בעלי הסיכון הגבוה ביותר לסבול מדיספלסיה של מפרק הירך ומפרק הכתף. כדי לשמור על כלבכם מפני בעיה זו חשוב לספק לו פעילות גופנית נכונה ולא לאמץ אותו בשלב ההתפתחות והגדילה כאשר הגוף עדיין מתפתח ורגיש ללחצים שיכולים להגרם מריצות וקפיצות.

בעיות נוספות שמהן עלול הגזע לסבול הן בעיות עיניים שונות, בעיות לב, מחלת אדיסון וסרטן.

לא כל המצבים הרפואיים האלה ואחרים או אפילו חלקם ניתן לגלות בבדיקה של גור ולכן חשוב, אם מאמצים גור, לעשות זאת ממגדל אחראי שביררתם לגביו לפני.

מעבר למחלות גנטיות פוטנציאליות, רוטווילר רגישים לחום ולכן אסור להשאיר אותם שעות ארוכות בחום ללא הגנה וללא מים.

כמו כן, הם בסכנה להיפוך קיבה. מדובר במצב שבה הקיבה מתרחבת כתוצאה מגזים ומתקפלת ובכך עוצרת זרימת דם. מדובר במצב מסכן חיים וחשוב שתדעו מהם הסימנים המוקדמים להיפוך קיבה. במקרה ותזהו סימנים אלה יש לקחת את הכלב לוטרינר מייד.

זכרו שברגע שאימצתם כלב אתם היחידים שיכולים להגן עליו ולשמור על בריאותו. לכן חשוב לבצע את החיסונים הנדרשים, לקחת אותו לוטרינר ולהשגיח על משקלו. כמו שהזכרנו הרוטווילר נוטה להשמנה שיכולה להוביל למגוון בעיות בריאותיות ולקצר לא רק את חייו אלא גם את איכותם.

תוחלת החיים הממומצעת של הרוטווילר היא בין 8 ל- 10 שנים.

שאלות נפוצות

האם יש הבדל באופי בין רוטווילר זכר ורוטווילר נקבה?

כן. בד"כ רוטווילרים זכרים יהיו יותר שקטים ובוחנים את הסביבה לאיומים אפשריים. רוטווילר ממין נקבה יותר קלות לשליטה ואולי גם יותר מראות חיבה. בכל מקרה שני המינים יכולים להיות קצת עקשניים, אך קלים לאילוף כאשר הדבר מבוצע בצורה נכונה.

האם אפשר לגדל רוטווילר בתור כלב ראשון או למי שלא גידל כלב דומה לפני?

לא מומלץ לבעלים של פעם ראשונה, הרוטוויילר זקוק לסוציאליזציה רבה ומתמשכת כדי להיות בן לוויה טוב למשפחה. עם זאת, אם אתם מחוייבים ורציניים בקשר לאילוף וסוציאליזציה אז קל להחזיק את הכלב הנבון והבטוח הזה למרות גודלו. את האילוף יש להתחיל כבר כשהגור בן 6 שבועות.

לסיכום

הרוטווילר הוא לא כלב לכל אחד אבל אם אתם מחפשים כלב חזק ועוצמתי שהוא גם חכם ונאמן למשפחתו אז עם אילוף נכון, סוציאליזציה מוקדמת וגידול נכון, הרוטווילר יכול להיות כלב משפחה נאמן ואוהב שישמור עליכם ועל משפחתכם.