ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

קונג לכלבים – מה זה, איך להשתמש ולמה זה טוב?

חלק מהקישורים בפוסט זה הם קישורי שותפים, מה שאומר שאולי אקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו את הפריט. זה מגיע ללא עלות נוספת עבורכם.

הרעיון מאחורי הקונג פשוט וגאוני ולכן לא פלא שהוא אחד מהצעצועים לכלבים הכי שימושיים שקיימים ועם הכי הרבה תועלות לכלבכם.

אז מה זה בעצם צעצוע קונג לכלבים? זה צעצוע לעיסה והאכלה שמשתמש באינטינקטים הטבעיים של כלבכם ללעוס וללקק. בניגוד לצעצוע לעיסה רגיל, לקונג יש חלל פנימי שניתן, ורצוי למלא אותו במזון או פינוקים לכלבים. הקונג מגיע במספר צורות, גדלים ודרגות קושי שמתאימות לכלבים בגדלים וגילאים שונים. כדי להגיע לאוכל הכלב צריך להפעיל את הפה ואת המוח שלו וכך הקונג מספק לו לא רק אוכל אלא גם תעסוקה תוך עידוד ההתנהגות הטבעית שלו ללעוס וללקק אלא גם אתגר מנטלי כדי להבין איך בדיוק הוא מוציא את הפינוקים מתוך הקונג אל פיו.

למה משמש הקונג

לקונג שימושים רבים ויתרונות רבים ואין ספק שהוא אחד מצעצועים הכלבים הנפוצים ביותר בזכות זאת.

הקונג משמש כ:

 • מתקן האכלה
 • צעצוע לעיסה ותעסוקה
 • פיתרון למגוון בעיות התנהגותיות

בזכות המבנה הקשיח שלו הכלב צריך להתאמץ כדי להוציא את המזון מבפנים, להעזר ברגליים, בפה, בלשון ואפילו באף, הכל כדי לחלץ את המזון ולאכול אותו.

וכך בעצם לפי סוג המילוי ששמתם לו בכל מצב יש לו תפקיד שונה.

בהתחלה ולאחר התייעצות עם מאלף כלבים אולי אפילו כדאי לתת לו את כל האוכל דרך הקונג (בנוסף להאכלה ביד) בכדי שיתרגל וילמד לאהוב את הקונג שיעזור לו גם בעתיד בטיפול בבעיות התנהגות והפרעות שקשורות לפרידה והזמן שהוא נשאר לבד.

באילו מקרים עוזר הקונג:

 • מתקן האכלה מהנה שלא רק מפעיל את הפה, הלשון והמוח של כלבכם אלא גם מספק לו תחושת סיפוק שהוא עובד בשביל האוכל שלו ומרוויח אותו.
 • לכלבים שנאלצים לבלות לבד הרבה זמן כאשר הבעלים יוצאים לעבודה וסידורים ארוכים.
 • לכלבים עם בעיות מתח וחרדה, אין כמו הפעלת אינסטינקט הלעיסה והליקוק כדי לשחרר אנדרופינים ולעכל על ההרגשה.
 • לכלבים עם בעיית נביחות וחפירות כהתנהגות תחליפית להתנהגות הבעייתית.
 • גם לכלבים שלא סובלים מכל בעיה התנהגותית ולא צריכים להשאר לבד שעות ארוכות כל יום הקונג מומלץ כתוספת מעשירה ומהנה לשגרת היום שלהם בין הטיולים והמשחקים עם בני הבית.

טיפ: כאשר אתם בבית ושמים לב שכלבכם רוקן את הקונג לגמרי, קחו אותו ממנו ואל תתנו לקונג להסתובב ריק ומוזנח כמו צעצוע לעיסה רגיל. כך תחזקו אצלו את הקישור בין הקונג להנאה ומזון והוא לא יאבד בו את העניין עם הזמן.

איך להשתמש בקונג

כמו שכבר הזכרנו, הקונג משמש גם כמתקן האכלה, גם לעזרה עם התנהגויות בעייתיות וגם כתעסוקה בשעות שכלבכם נשאר לבד בבית.

כמתקן האכלה ניתן להשתמש בקונג בצורה הבאה: לקחת חלק ממנת המזון היומית שלו, להרטיב אותה בקצת מים או להוסיף לה קצת אוכל לח ולהקפיא הכל. וכך כאשר אתם יוצאים מהבית הקונג יספק לו תעסוקה לזמן רב יותר וגם ייתן לו חלק ממנת האוכל היומית שלו בדרך מהנה ומספקת.

שימוש נוסף הוא כאתגר מנטלי כאשר אתם ממלאים את הקונג בשכבות ושילובים שונים של מאכלים מותרים לכלבים, לפעמים בשילוב האוכל הרגיל שלו, כאשר אתם יכולים להקפיא את זה (כדי שיעסיק אותו זמן רב יותר) או לא ולתת לו לעבוד כדי לחלץ להנות מכל הטוב הזה.

אם תשימו ואפילו תקשרו את הקונג המלא מזון לכלוב שלו, תוכלו ללמד אותו שהכלוב הוא מקום כיפי שבו הוא יכול לנוח וגם להעסיק את עצמו בדרך נעימה וטעימה.

מומלץ אפילו לקנות 2,3 קונגים כך שתמיד יהיה לכם קונג זמין לשימוש, כאשר כל קונג עובר מחזור של מילוי, הקפאה או שימוש ישר, שטיפה וניקוי, ועוד פעם מילוי לשימוש.

רעיונות למילוי קונג

האמת שלא חסרים מתכונים ורעיונות למילוי קונג.

אני בעד לעשות את זה כמה שיותר פשוט כי בינינו, אנחנו לא אוהבים לעבוד יותר מדי קשה, למרות שאם אתם רוצים אז בבקשה פשוט תחפשו ברשת ותמצאו שלל מתכונים ושילובים מעניינים, בריאים וטעימים לכלבכם.

אז בשם הפשטות הנה כמה רעיונות:

 1. לקחת חלק ממנת האוכל היבש שלו, להרטיב אותה ולהכניס לקונג. את כל זה להכניס למקפיא ולהוציא כאשר זה קפוא, אפשר גם להוסיף קצת ממרח בוטנים למעלה ולמטה, קפוא או לא לתוספת עניין.
 2. מזון רטוב לכלבים.
 3. מגוון פירות וירקות שמותרים לכלבים (חשוב לוודא שלא תתנו לו יותר מ- 10% ממנת הקלוריות היומית שלו בצורה זו).
 4. מגוון ירקות מבושלים שמותרים לכלבים. גם כאן אפשר להקפיא או להגיש טרי לאחר שזה התקרר.
 5. שילוב של כל מה שהוזכר לעיל + עוד מגוון ממה שמותר לתת לכלבים.

איך לבחור קונג שמתאים לכלב שלכם?

תזכרו שהגודל של הקונג יכול להטעות.

הוא לא מכיל כ"כ הרבה מזון כמו שנראה ממבט חיצוני, לכן מומלץ לבחור קונג שנראה לכם בגודל אחד מעל למה שמתאים לכלבכם. כך גם הפתח שלו יהיה טיפה יותר גדול וזה ימנע תסכול מצד כלבכם שיכול להוביל לנטישת הקונג.

מבחינת מגוון הקונג הקלאסי מגיע ב- 6 גדלים ו 4 צבעים, כאשר כל צבע מסמל דרגת קושי של הגומי:

קונג שחור – הקשה ביותר וכמעט ולא ניתן להריסה ולכן מתאים לכלבים עם עוצמת לסת חזקה ביותר.

קונג אדום – שהוא הסטנדרטי שמתאים לרוב הכלבים.

קונג סגול – מתאים לכלבים מבוגרים יותר שהשיניים שלהם כבר פחות חזקות.

קונג ורוד או תכלת – מתאים לגורים ומגיע בחמישה גדלים.

מעבר לקונג הקלאסי יש עוד מגוון צעצועים לכלבים. חלקם צעצועים ללעיסה והאכלה בצורות שונות שחלקם יכולים לשמש לאותן מטרות של הקונג הקלאסי, אז אם למשל יש צעצוע לעיסה בצורת כדור עם אפשרות להכניס לשם אוכל ופינוקים, אז הוא יתאים לזמן קצר יותר שכלבכם צריך תעסוקה שכן יהיה קל יותר לכלבכם לחלץ ממנו את המילוי.

עוד שימושים לקונג עם כלבכם

חוץ מהשימוש המקורי ככלי האכלה ותעסוקה ניתן להשתמש בקונג בעוד כמה דרכים למשחק ותעסוקה לכלבכם:

משחק של לזרוק ולהביא.

שני כלבים נהנים מצעצוע קונג עם מילוי טעים

כצעצוע לעיסה בלבד.

להקפיא את הקונג בלבד ולתת לכלבך ללעוס אותו ביום קיץ חם.

עוד שימוש של הקונג קשור להאכלה: אם כלבכם טורף ובולע את האוכל אז הקונג יעזור לו לאכול יותר לאט.

לסיכום

עכשיו אתם יודעים מה זה קונג, איך הוא יכול לעזור לכלבכם, איך לבחור ואיך להשתמש בו.

אין ספק שהקונג משפר ומשדרג את החיים של כל כלב וגם שלכם, הבעלים בכך שהוא מספק תעסוקה לכלבכם, עוזר עם בעיות התנהגות ואפילו מקל על אילוף והופך אותו למהנה ומהיר יותר.

לחצו כאן ולימדו עוד על צעצועים ומשחקי חשיבה לכלבים.

The effect of feeding enrichment toys on the behaviour of kennelled dogs (Canis familiaris): https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0168159108000038

Similar Posts