ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

צ'ין יפני לבן שחור בחוץ

צ'ין יפני

כלב הצ'ין היפני, הקרוי גם הספנייל היפני הוא כלב בעל מראה מיוחד, גודל קטן ועוד הרבה תכונות אחרות שהפכו אותו לכלב מיוחד ומבוקש.

הצי'ן היפני הוא כלב בעל היסטוריה עתיקה ומקורו בעצם מסין, והדרך שבה התחיל את דרכו ביפן לא ברורה לחלוטין. מדובר בכלב קטן ומושלם ככלב לוויה שמזכיר בהרבה דברים התנהגות של חתול. הוא פשוט אוהב את משפחתו ויתאים את עצמו אליה. הוא לא זקוק להרבה פעילות גופנית ויתאים לאנשים מבוגרים ומשפחות עם ילדים בוגרים שכן בגלל מידותיו הזעירות הוא יכול להפצע בקלות ע"י ילדים קטנים.

המשיכו לקרוא וגלו עוד על גזע קטן זה ואינטלגנטי זה שמגיע אלינו ישר מן המזרח הרחוק.

היסטוריה ומקור הצ'ין היפני

הצ'ין היפני הוא גזע עתיק ולמרות שמו, מקורו בחצר הקיסרות הסינית. ככלב שהסינים העריכו מאוד את תכונותיו, הוא ניתן כמתנה לשליחים רבי מעלה מארצות אחרות, ומשערים שכמה מהם הובאו כמתנה לקיסר יפן ומכאן גם הגיע שמו "צ'ין יפני".

ביפן, בזכות תכונותיו הצ'ין לא נחשב ככלב אלא כיצור נפרד ומכאן גם שמו "צ'ין" שהוא יצור ולא "אינו" שהוא כלב. ביפן הוא זווג עם כלבים קטנים מסוג ספנייל (לכן הוא גם נקרא לעיתים ספנייל יפני) ובסופו של דבר השיג את המראה שיש לו היום.

בשנת 1853 הפליג קומודור מתיו פרי לנמל ליד אדו (כיום טוקיו) וחשף את יפן לסחר בינלאומי. הצ'ין היפני הפך למצרך פופולרי ורבים יובאו לבריטניה ולארצות הברית.

בין הבעלים האמריקאים הראשונים של הגזע היו הנשיא פרנקלין פירס, שר המלחמה דאז ג'פרסון דייויס ובתו של פרי, קרוליין פרי בלמונט. עם כזאת התחלה אין פלא שהם הפכו פופולריים בקרב המעמד הגבוה בארצות הברית, והיו ידועים בתור הספנייל היפני עד 1977 כאשר שמם הרשמי נהיה הצ'ין היפני.

מאפייני הצ'ין היפני (פיזית)

גובהו של הצ'ין היפני הוא בין 20 ל 27 ס"מ (8 עד 11 אינץ') בשכמות. המשקל שלו נע בין 1.4 ק"ג (3 פאונד) ל- 6.8 ק"ג (15 פאונד), כאשר הממוצע נע בין 3.2 עד 4.1 ק"ג (7 עד 9 פאונד).

מבחינת מראה, יש לו ראש גדול, רחב ומעוגל, עיניים כהות גדולות ורחבות, לוע רחב וקצר מאוד, אוזניים עם שיער פלומתי ודפוסי צבע בעלי דוגמה אחידה בפנים.

בשל הפנים השטוחים שלו, הצ'ין היפני נוטה להשמיע קולות נחירה, עיטוש ועיטוש הפוך, קולות אלו לא אמורים להיות סיבה לדאגה, אבל אם ההתקף הופך לחמור, ליטוף עדין בצוואר יכול לעזור.

מבחינת פרווה, לצ'ין היפני יש שכבה אחת והצבעים האופיינים לה הם שחור ולבן, אדום ולבן, או טריקולור (שחור ולבן עם נקודות שיזוף אדמדמות).

בד"כ לצי'ן בוגר יש מן נקודה או קו על המצח, אשר במסורת היפנית משייכים אותו למגע של בודהה.

אישיותו של הצ'ין היפני

מבחינת האישיות הצ'ין היפני הוא כלב שמח ומקסים, מלא חיבה ואינטליגנציה. הוא אוהב להביע את דעתו, אבל הוא לא נבחן. הוא כן יודיע לכם כשמגיעים זרים לבית בדרכו המיוחדת.

הוא יכול להיות ביישן כשהוא נחשף לאנשים או למצבים חדשים. אפשר להפחית נטייה זאת ע"י סוציאליזציה מגיל צעיר.

הצ'ין היפני ידוע ככלב שרגיש לסביבתו ולרגשות של משפחתו. אפשר לומר שהוא ממש יתאים את עצמו ואת האישיות שלו אליהם, כך שאם הוא גר בבית שקט ורציני, הצ'ין היפני יהפוך להיות רציני ומרוחק יותר ואם הוא גר בבית פעיל, הוא יתרום את חלקו לפעילות ויהיה יותר עליז וקופצני.

המסירות שלו למשפחתו הופכת את הצ'ין היפני לרגיש יותר מה שאומר שהוא עלול לסבול מחרדת פרידה.

הצ'ין היפני מסתדר טוב מאוד עם ילדים גדולים יותר שמבינים כיצד לטפל נכון בכלב, אך אינו מומלץ לבתים עם ילדים קטנים יותר בשל גודלם הקטן. הם עלולים להיפצע קשה מהפעלת כוח מינימלי.

כמובן שחשוב ללמד ילדים איך לגשת לכלבים ולגעת בהם, ותמיד לפקח על כל אינטראקציה ביניהם. חשוב שילדך ילמד לא לגשת לכלב בזמן שהוא אוכל או ישן (הצי'ן היפני צריך בין 16 ל-18 שעות שינה ביום) או לנסות לקחת את האוכל של הכלב. אסור להשאיר כלב, ידידותי ככל שיהיה, ללא השגחה עם ילד.

הצ'ין היפני מסתדר היטב עם כלבים וחתולים, אך יש להגן עליהם מפני כלבים גדולים יותר שעלולים לפצוע אותם בטעות במשחק, ומציפורני חתול שעלולים לפצוע את עיניו הגדולות, ולכן חשוב לוודא שכולם משחקים יפה ביחד.

הצ'ין היפני הוא כלב מעולה לדירות ולא מתאים לגידול בחוץ בחצר רחוק מבני משפחתו.

צ'ין יפני טיפול וטיפוח

צ'ין יפני הוא גזע נקי מאוד ואינו דורש אמבטיות לעיתים קרובות. פעם בחודש או חודשיים זה מספיק.

קפלי העור בתוך ומסביב לאף ואזור הפנים הפחוס של צ'ין יפני עלולים ללכוד לחות מעיניו הגדולות ולגרום לזיהום ולכן חשוב לנגב מדי פעם את הפנים במטלית לחה ולנקות את הקפלים בצורה עדינה עם צמר גפן.

תכונה מיוחדת לצ'ין יפני היא שהוא כמו חתול במובנים רבים. הצ'ין נוהג לטפח את עצמו על ידי ליקוק כפותיו וניגוב ראשו ממש כמו חתול. עוד תכונה שהוא דומה בה לחתול היא העובדה שהגזע נהנה להיות גבוה ויישב על גב הספות ועל השולחנות או כל מקום גבוה אחר שיוכל להגיע אליו. יש לו גם שיווי משקל טוב, עוד תכונה שדומה לזה של חתולים.

הצ'ין לא משיר הרבה שיער, אבל חשוב להקפיד על הברשה שבועית שתעזור למנוע מהשיער להתעופף בבית. הברשה יומית מהירה עם מברשת סיכות תעזור למנוע מהשיער שלו להסתבך ומהיווצרות גושי שיער.

מבחינת היגניית פה, צחצחו את השיניים של הצ'ין היפני שלכם פעמיים עד שלוש בשבוע כדי למנוע הצטברות אבנית וחיידקים. אם אתם יכולים לצחצח את שיניו פעם ביום זה אפילו טוב במניעת מחלות חניכיים וריח רע מהפה.

גזזו את ציפורניו פעם או פעמיים בחודש רק במידה והוא לא שוחק אותן באופן טבעי כדי למנוע שבירה כואבת ובעיות אחרות.

שלושה כלבי צ'ין יפני שחור לבן על הספה

רבים מכלבי הצ'ין היפני רגישים או אפילו אלרגיים לתירס [1]  כך שחשוב להקפיד שהאוכל שאתם קונים לו לא מכיל תירס כאחד המרכיבים.

פעילות גופנית לצ'ין יפני

לא סתם אומרים שהצ'ין היפני מתאים למגורים בדירה ולאנשים מבוגרים. הצ'ין היפני דורש כמות נמוכה של פעילות גופנית בהשוואה לגזעים אחרים למרות שהוא צריך את הטיול יומי או משחק בחצר, מעבר ליציאות לעשיית  צרכים כמובן (אז הוא לא דומה לחתול בהכל למרות הכל).

הצוואר של הצ'ין היפני עדין מאוד ומומלץ מאוד להשתמש ברתמה במקום בקולר כשאתם יוצאים איתו לטיול.

אילוף צ'ין יפני

צ'ין יפני הוא כלב אינטליגנטי שלהוט לרצות את בעליו, אבל למרות זאת הם דורשים אימונים מעניינים ומלאי כיף. אחרת, הם ישתעממו ולא ישתפו אתכם פעולה.

למרות זאת כאשר אדם שהם אוהבים עושה את האילוף הם יעבדו קשה כדי לרצות אותו.

מבחינת שיטת האילוף, אל תשתמשו בשיטות אילוף קשוחות, זה רק יגרום לצ'ין להיות עקשן ולא להקשיב. כאשר הם טועים, נימת קול תקיפה היא כל מה שצריך כדי ליישר אותם.

אילוף לעשיית צרכים מחוץ לבית יכול להיות מאתגר, אבל עם סבלנות ועקביות, הם בדרך כלל יהיו מאולפים מבחינה זאת עד גיל 4 חודשים.

בריאותו של הצ'ין היפני

מדובר בכלב בריא בד"כ, חשוב לשמור על שגרת טיפוח במיוחד בכל הנוגע לאזור הפנים והשיניים.

הפנים הברכיצפליות הפחוסות של הצ'ין היפני עושות אותו רגיש לבעיות נשימה ועיניים. הצ'ין היפני רגיש לחום וצריך לפקח עליו בימים חמים כדי להבטיח שהם לא מתאמצים יתר על המידה.

עיניו הגדולות עלולות להשרט בקלות בקרנית או שריטות חמורות יותר. אם הדבר קורה חשוב לקחת אותו לוטרינר לבדיקה וטיפול.

בעיות בריאותיות אחרות נפוצות אצל הצ'ין היפני כוללות תזוזה של פיקת הברך luxating, קטרט ורשרוש לב מוקדם.

הצ'ין, בדומה לגזעים הקטנים אחרים, נמצא בסיכון להיפוגליקמיה כאשר הוא מתחת לגיל שישה חודשים או במשקל של פחות מחמש ק"ג.

יש צ'ין שסובלים מאלרגיות עונתיות, אז שימו לב לכך בעיקר בתקופות המעבר.

שאלות נפוצות

מהי תוחלת החיים של הצ'ין היפני?

לפי מועדון הצ'ין היפני בארצות הברית תוחלת החיים של הצי'ן היא בין 12 ל- 14 שנה. המועדון הבריטי עם סקר דומה שעשה מעריך שתוחלת החיים הממוצעת שלהם היא קצת יותר מ-  9 שנים.

לסיכום, האם הצ'ין היפני הוא הכלב בשבילכם?

אם אתם מחפשים כלב קטן לדירה שלא צריך יותר מדי פעילות גופנית, מתאים למבוגרים וילדים בוגרים יותר וישמח להיות צמוד אליכם אז הצ'ין היפני יכול להיות בחירה מושלמת בשבילכם.

הוא צריך טיפול וטיפוח, הקפדה על תזונה מתאימה ואילוף ובתמורה תקבלו בן לוויה אינטלגנטי חמוד ומיוחד שמזכיר לפעמים חתול בשגרת הטיפוח שלו.

מקורות

http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/206g09-en.pdf

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_Chin

https://www.thekennelclub.org.uk/health-and-dog-care/what-we-do-for-dog-health/supporting-scientific-research/kennel-club-health-research/2004-pedigree-dog-health-survey/

https://japanesechinclub.net