ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

צ'או צ'או הכלב בעל הלשון הכחולה

כלב צ'או צ'או (צאו צאו)

סימני ההיכר המרכזיים של גזע הצ'או צ'או הם פרוותו העבה והמרובה ולשונו הכחולה-שחורה. הוא אולי נראה כמו דובי גדול, אבל כלב זה, שמוצעו מאסיה, הוא אחד מהגזעים העתיקים ביותר והקרובים ביותר לזאב שממנו התפתחו הכלבים. רעמת הפרווה שלו באזור הראש מזכירה אריה ומשקלו יכול להגיע ל- 30 ק"ג. צאו צאו מזכיר אריה גם באישיותו העצמאית והשקטה. הוא כלב כבד ולא אתלטי, רגיל לקור ורגיש לחום, נאמן מאוד למשפחתו וחשדן עם זרים.

אם חשבתם לגדל צ'או צ'או או שכבר יש לכם, אז המשיכו לקרוא כדי לגלות עוד על הגזע המיוחד הזה.

כלב צ'או צ'או היסטוריה

בדומה לכלבים רבים אחרים, ההיסטוריה של הצ'או צ'או אינה ידועה במלואה, אך דבר אחד בטוח – הצ'או צ'או הוא אחד מגזעי הכלבים העתיקים ביותר אם לא העתיק ביותר. ישנן עדויות לכך שכלבים אלה הם בני 2,000 שנה לפחות, ויש הסבורים שגזע זה עתיק אף יותר.

יש משערים שממנו התפתחה משפחת כלבי השפיץ אליה הוא שייך.

ההשערה היא שמקורם של כלבים אלה בסיביר, שם שימשו לציד, לרעייה, למלחמה ולשמירה. משם עשה הגזע את דרכו למונגוליה, ומשם גם לצפון סין ואח"כ גם לדרומה, במיוחד באזור הנמל המסחרי בקנטון.

בעבר הוא שימש ככלב מלחמה לשבטים המונגוליים, וככלב שמירה במקדשים הסיניים.

מאז הגזע עבר תהליכים רבים והגזע שקיים כיום הוא לא אותו כלב מלחמה וציד פראי של השבטים המונגוליים והמקדשים הסיניים.

לכלב הצ'או צ'או יש גם עבר עצוב. הסינים גידלו אותו במאות האחרונות גם לשם שימוש בפרוותו ובבשרו שנחשב למעדן.

מקור השם של הצ'או צ'או לא ידוע במלואו. יש שאומרים שמשמעות המילה "צ'או" זה 'אכיל' בניב סיני של אזור קנטון ששם היה הגזע נפוץ, ותיאוריה פופולרית אחרת אומרת שהמקור לשם הוא בסוף המאה ה -18, כאשר החלו סוחרים אנגלים לכלול את כלבי הצ'או צ'או במשלוחים שלהם מסין לאנגליה. במשלוחים הם אוחדו עם מטענים אקראיים ובלי סיווג מיוחד והמונח "צ'או צ'או" (המשמש לתיאור הפריטים השונים באוניות) תיאר אותם. וכך השם נשאר לגזע גם מאות שנים מאוחר יותר.

בהגעתם לאנגליה הוצגו הצ'או צ'או בגן החיות של לונדון, כ – "כלבי הבר של סין". ולא היו נפוצים ככלבים לגידול. לאחר שהגזע הגיע לשאר אירופה, הוא תפס את תשומת ליבה של המלכה ויקטוריה חובבת הכלבים שרצתה צ'או משלה. כאשר הדבר נודע לציבור, אנגלים רבים רצו גם כלב דמוי דובי משלהם, וכך הפופולריות של הצ'או צ'או גדלה.

לקראת סוף המאה ה- 18, הצ'או צ'או החלו להיות נפוצים גם בארצות הברית. בשנות העשרים של המאה העשרים הצ'או צ'או הפך פופולרי יותר בקרב עשירים, אך הם עדיין לא היו זן נפוץ. רק בשנות השמונים גדלה הפופולריות שלהם בארצות הברית בצורה דרסטית.

כיום הגזע הוא אחד מהידועים בעולם בזכות צורתו המיוחדת, למרות שהוא לא בין הנפוצים ביותר.

כלב צ'או צ'או חום עומד בשלג
לכלב הצ'או צ'או הגנה טבעית מהקור

מאפיינים פיזיים של הצ'או צ'או

מדובר באחד הגזעים המיוחדים והמרתקים ביותר בשל צורתו המיוחדת, אופן הליכתו וקרבתו הגנטית לאבותיהם של הכלבים, הזאבים.

בעלי מראה של דובון גדול. לכלבים אלה פרווה בצבע אחיד שיכולה להיות אחד מכמה צבעים: לבן, אדום (שיכול לנוע בין גוון בהיר לכהה), שמנת, שחור, כחול וקינמון. לעתים, צבע הפרווה עשויה להיות בגוון בהיר יותר, ביחס לשאר הגוף, סביב צווארם, זנבם או בקצוות. הפרווה הכפולה העבה של הצ'או צ'או יכולה להיות אחת משני סוגים: חלקה או זיפית.

עם שפע שיער, במיוחד סביב צווארם, נראה שלרבים מהם (במיוחד בעלי הפרווה הזיפית) יש רעמה, מה שמעניק להם את מראה האריה. לכלבים אלה יש ראשים רחבים עם עיניים כהות, שקועות, ואוזניים משולשות מעוגלות וקטנות.

בממוצע, גובהו של צאו צאו זכר הוא בין 50 ל – 56 ס"מ ושל נקבה בין 46 ל- 55 ס"מ.

משקלו הממוצע של צ'או צ'או זכר הוא בין 25 ל 31 ק"ג ושל נקבה בין 20 ל- 25 ק"ג.

למרות שהם נחשבים לכלבים בינוניים בגודלם, הם בעלי מבנה חסון ושרירי.

אחד המאפיינים הבולטים ביותר של צ'או צ'או הוא לשונם בעלת הצבע הכחול / שחור או סגול. תכונה זו ייחודית, ורק גזע נוסף, השר-פיי חולק איתם את הלשון הכהה כמאפיין של הגזע.

עוד מאפיינים לגזע הצ'או-צ'או הם זנבם המסולסל היטב הנשען על גבם, ורגליהם האחוריות הכמעט ישרות. מכיוון שרגליהם האחוריות ישרות (בניגוד לכלבים אחרים), כאשר הם הולכים, יש לצ'או-צ'או הילוך מיוחד וקצת נוקשה, מה שאומר בין השאר שהוא לא פרטנר טוב לריצות, אבל אם אתם אוהבים הליכות ארוכות אז הוא יהיה בן-לוויה מתאים.

תוחלת חיים של הצ'או-צ'או הינה בין 9 ל- 15 שנה.

צ'או צ'או אופי

אישיותו של צאו צאו מתוארת לעיתים קרובות כזו של חתול. כלבים אלה לעיתים קרובות מרוחקים, עצמאיים ובעלי רצון חזק. הם לא מרגישים צורך להיות תמיד סביב אנשים, ולמרות שהם יאהבו להתכרבל ולהיות ליד בעליהם, זה יהיה רק כשהם רוצים, ורוב הזמן ירגישו נוח רק להיות ליד בעליהם בלי מגע צמוד.

הצ'או-צ'או הם כלבים נאמנים ביותר. הם יוצרים קשרים חזקים עם משפחתם, אך למרות שלרוב הם יבחרו בן משפחה אחד להיות "האדם שלהם",הם עדיין יפתחו קשר חזק גם עם שאר בני המשפחה הקרובה.

ככלבי שמירה באופיים, הם יהיו מגוננים כלפי בני המשפחה וביתם ולא תמיד יהיו ידידותיים לזרים הבאים לבקר. היכרות של האורח ע"י בני המשפחה יעזור כמובן, אך גם חשיפה מוקדמת כגור וסוציאליזציה חשובה עם גזע זה (כמו עם כל גזע) כדי למתן את ההתנהגויות הטריטוריאליות שלהם.

כלבים אלה יכולים ללמוד לחיות בבית עם כלבים ובעלי חיים אחרים. עם זאת, רבים מהם יעדיפו להיות חיית המחמד היחידה.

הצ'או-צ'או מהווים בחירה מצוינת הן לרווקים והן לאנשים החיים עם משפחה גדולה. הם מתאימים גם עם ילדים במיוחד אם גדלו איתם מאז שהיו קטנים. כמובן שחשוב ביותר ללמד את ילדיכם כיצד לקיים אינטראקציה עם הכלב ולפקח על כל האינטראקציות עד שילדכם גדול יותר.

כלבים אלה אינם המתאימים ביותר למי שלא גידל כלבים מעולם מכיוון שהם דורשים יותר זמן ועבודה בכל הנוגע לאילוף שלהם. הורה מנוסה לכלבים עשוי למצוא את הגזע הזה קל יותר לאילוף וגידול.

טיפול בכלב צ'או צ'או

טיפוח הצ'או-צ'או

לצ'או צ'או יש הרבה שיער, כך שכשאתם רואים אותו אז בין השאלות הראשונות שעולות בראש הן:

"איך מטפלים בפרווה של כלב צ'או צ'או?" ו"האם צ'או צ'או משירים הרבה שיער? "

עם שפע של שיער סמיך, הצ'או צ'או יזדקק להברשה תכופה.

לצ'או צ'או יש פרווה בעלת שתי שכבות. עליונה גסה יותר ופרווה תחתונה רכה. השכבה העליונה היא באורך בינוני, ישרה, צפופה, עבה ומלאה מאוד.

יש להם שיערות ארוכות יותר ברגליים ובזנב, ו"רעמה" עבה וארוכה סביב הראש והצוואר.

למרות שיש להם נטייה להשיר כל השנה, במהלך עונות האביב והסתיו תצטרכו להבריש את הכלב כמעט כל יום. לפני רכישת מברשת, דאגו לבדוק איזה סגנון יתאים ביותר לפרווה של הכלב שלכם. חלק מהבעלים של כלבי צ'או אפילו משתמשים במספר סוגים של מברשות, כולל מסרק סיכות ומברשות פלסטיק, מכיוון שהפרווה של הצ'או-צ'או יכולה להיות עם טקסטורות שונות.

מלבד הברשה, חשוב לשלב בשגרת הטיפוח הקבועה של כלבכם צחצוח שיניים, בדיקה וניקוי אוזניים ומניעת הפרשות מזווית העיניים. יהיה צורך לקצץ את ציפורניהם פעם בחודש, או כאשר אפשר לשמוע אותן נוקשות על הרצפה.

הצ'או-צ'או הוא כלב נקי ואם שומרים על נקיונו אין לו ריח של כלב.

מבחינת אמבטיה, אפשר לרחוץ אותם בתדירות של בין פעם לחודש לפעם בשלושה חודשים, תלוי בפעילות שלו ומצב הפרווה. צריך לזכור שאם רוחצים אותם יותר מדי זה פוגע בעור ובשיער, ולכן עדיף להשקיע יותר בסירוק והברשה כך שתצטרכו לרחוץ אותם פחות.

פעילות גופנית לצ'או צ'או

הם אמנם לא כלבים פעילים מדי, אך הם עדיין זקוקים לפעילות גופנית שגרתית כדי להישאר בריאים ומאושרים.

בין 3 ל – 4 הליכות קצרות ביום של כ- 15 דקות יספיקו לו, ובגלל רגישותו לחום, יש להשתדל לא לטייל איתו טיולים ארוכים כאשר חם בחוץ.

הוא גם ישמח לרדוף אחרי כדור שתזרקו לו ולהחזיר בתור פעילות גופנית משלימה וזמן איכות משותף.

צורכי חברה של הצ'או צ'או

הצ'או צ'או הוא לא כלב לגדל בחצר רחוק מבני המשפחה. ככלב נאמן ביותר שנקשר למשפחה הוא מתאים לגידול בתוך הבית יחד עם משפחתו הקרובה.

למרות היותו כלב גדול, הוא לא כלב פעיל במיוחד והוא מתאים לגידול גם בדירה. בגלל רגישותו הרבה לחום יש לדאוג שהאזור בבית שבו הוא נמצא יהיה בעל טמפרטורה נוחה ולא חמה מדי.

חינוך ואילוף של צ'או צ'או

זהו כלב אינטליגנטי, עצמאי ולעתים מרוחק בעל אופי דומיננטי ומגן.

האחריות שלכם היא לגרום לו לדעת שאתם האלפא / מנהיגי הלהקה.

חשוב להתחיל את האילוף מהרגע שהכלב נכנס לביתכם, לא משנה אם הוא בן חודשיים או שנתיים.

גזע זה זקוק לבעלים אסרטיבי המספק משמעת, סוציאליזציה וחשיפה מוקדמת למגוון גירויים כגון כלבים אחרים, בע"ח אחרים, אנשים שונים ומקומות שונים. אם לא תספקו זאת לצ'או צ'או שלכם הוא יכול להיות טריטוריאלי ועויין, דבר שלמרבה הצער מנציח את הסטריאוטיפ של הגזע כתוקפני באופן טבעי.

הצ'או צ'או כלב נקי מטבעו (עוד תכונה שהוא מזכיר בה חתול), ולכן יהיה קל יחסית לאלף אותו לעשות את הצרכים מחוץ לבית. אך עם זאת, למרות שהוא כלב חכם, הוא גם מאוד עצמאי ובעל אישיות חזקה כך שלאלף אותו באופן כללי יהיה לא קל ותזדקקו להרבה סבלנות וידע בכדי לעשות זאת.

עם הצ'או צ'או יש להשתמש בשיטות אילוף חיוביות ולא עם עונשים אשר יגרמו לאפקט ההפוך. אפשר להשתמש באילוף עם קליקר, אבל כל שיטת אילוף חיובית מתאימה לגזע.

בריאותו של הצ'או צ'או

בדרך כלל מדובר בכלב בריא, אך כמו אצל גזעי כלבים רבים אחרים, ישנן בעיות בריאותיות שכיחות למדי עם שכיחות גבוהה בגזע.

כמה בעיות נפוצות יחסים לגזע הן אלרגיות מזון, עור רגיש, בעיות עיכול ושילשול ודלקות אוזניים.

בנוסף, זה חיוני שכל בעלים יהיה מודע, לפחות, לכמה מהבעיות הבריאותיות המולדות הנפוצות יותר:

  • ניוון רשתית מתקדם
  • דיספלסיה של מפרק הירך
  • דיספלסיה במרפק
  • סוכרת
  • תת פעילות של בלוטת התריס
  • לצ'או צ'או נטייה לסבול ממחלות אוטואימוניות, כמו גם מסרטן העור.

כמובן שאסור לדלג על החיסונים וטיפול תילוע תקופתי. עם טיפול טוב ורפואה מונעת, תוחלת החיים של צ'או צ'או היא בין 9 ל -15 שנים.

שאלות נפוצות

האם צ'או צ'או היפואלרגניים?

צ'או צ'או אינם כלבים היפואלרגניים. הם בעלי פרווה עבה וכפולה עם שתי עונות של נשירה מוגברת ונשירה מתונה יותר בשאר השנה כך שאם אתם בעלי רגישות ואלרגיה כדאי שתחפשו גזע אחר.

האם הצ'או צ'או כלבים תוקפניים?

בגלל עברם ואופיים המרוחק ועם זאת המגונן כלפי בעליהם, יש להם מוניטין של כלבים אגרסיביים. הם לא כלבים שתמיד אוהבים שיחבקו וילטפו אותם אלא אם כן הם רוצים את זה, ולכן כשזר מתקרב בלא התראה לצ'או צ'או בעל המראה החמוד כמו של דובי גדול, יכול להיות שהתגובה לא תהיה מה שציפה לה.
בנוסף, בגלל מבנה פניהם ומיקום עיניהם אין להם ראייה מרחבית טובה כך שאם תתקרבו אליהם מאחור או מהצד כדי ללטף אותם יכול להיות שהם יופתעו ולכן יגיב בצורה מגוננת. לכן חשוב להתקרב אליהם מקדימה כך שהם רואים אתכם ולשאול את הבעלים האם מותר ללטף ואפילו לדאוג שהוא יבצע את ההיכרות.
אבל בכל מקרה עם חינוך, אילוף וחשיפה מוקדמת הצ'או צ'או הם כלבים נוחים וממש לא אגרסיביים, למרות שגם לא בין הכלבים הראשונים שהייתי מזכיר בתור כלבים ידידותיים שמוכנים תמיד לליטופים מזרים.

לסיכום, האם הצ'או צ'או הוא הכלב בשבילכם?

צאו צאו הוא בהחלט לא הגזע המתאים לכולם, אך הוא יכול להוות תוספת נהדרת לבית הנכון.

אם הברשה וטיפוח של הפרווה בתדירות שבועית ויותר לא מרתיע אתכם, ואתם לא מוטרדים משערות כלבים אז תסתדרו טוב עם הצ'או צ'או.

הוא לא השותף האידיאלי לריצות, אבל להליכות, גם ארוכות יחסית במזג אוויר נוח ולא חם הוא ישמח להצטרף.

הוא ישמח לליטופים אבל רק כשבא לו ושאר הזמן הוא ייהנה להיות קרוב אל משפחתו.

בגלל אופיו החזק והעצמאי חייבים לאלף אותו מהרגע שהוא נכנס הביתה כך שיבין שאתם 'האלפא', אבל תמיד בשיטות אילוף חיוביות ולא עונשים. פקודות קוליות מספיקות לו ולעולם אין לתת לו, או לכל כלב, עונש פיזי.

מתאים גם לרווקים וגם למשפחות עם ילדים שיודעים איך להתנהג עם כלב.

הצ'או צ'או הוא לא הכלב לזנוח בבית שעות ארוכות לבד או לגידול בחצר.

הצ'או צ'או ישמח לשמור עליכם, על בני המשפחה הקרובים ועל הבית.

מקורות:
צ'או צ'או: בריטניקה