ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

פודל בינוני
|

פודל בינוני

הפודל הוא אחד הכלבים הידועים בעולם, בשל האלגנטיות, האינטליגנציה והאופי הטוב שלו. על פי הפדרציה הבינלאומית לכלבים (FCI), כלבי פודל מסווגים לארבעה זנים על פי גודלם: פודל צעצוע, פודל ננסי, פודל בינוני  ופודל ענק (או סטנדרטי). עם זאת, לאיגודי כלבנות אחרים בעולם יש קריטריונים שונים. לדוגמא, מועדון הכלבים האמריקני (AKC) מכיר רק בשלושה זנים של כלבי פודל על פי גודלם: סטנדרטי, מיניאטורי וצעצוע.

אם אתם חושבים לאמץ פודל בינוני, חשוב מאוד שתכירו את האופי, הטמפרמנט עם כלבים אחרים, המאפיינים והטיפול שדורש גזע זה. בנוסף, נדבר גם על אילוף וחינוך, פרטים חשובים מאוד שיש לזכור אם נרצה כלב בוגר חברותי ומאושר.

המשיכו לקרוא כדי ללמוד עוד אודות הפודל הבינוני.

המקור של הפודל

למרות שהפודל הוא הכלב הלאומי של צרפת, מקורו אינו בטוח ושנוי במחלוקת. חושבים כי האב הקדמון שהשפיע ביותר על הפודל המודרני היה הברבט,  כלב מים שהיה נפוץ באירופה ובמיוחד בגרמניה.

לפני המאה ה -16 שימשו הפודל ואבותיו ככלבי מים. כלומר, הם אספו או השיבו את הטרף ההרוג שהיה פעמים רבות עופות מים מהמים. מסיבה זו, חושבים ששמו האנגלי "פודל" נובע מהמילה הגרמנית "pudel" שמשמעותה להתיז. בצרפת כלבים אלה נודעו בשם "קניצ'ה" או "chien canard", שני שמות שמרמזים על התועלת של הגזע לאיסוף ברווזים ועופות מים אחרים.

מהמאה השש עשרה הפודלים החלו לצבור פופולריות ככלבי לוויה, והם הפכו נפוצים ביותר בחצרות האצילים באירופה ובמיוחד בצרפתים. האינטליגנציה הרבה והאלגנטיות שלו הפכו את הגזע הזה לאחד הפופולריים בהיסטוריה. היסטוריונים מסוימים משערים כי התספורות המודרניות עם הפומפונים ברגליים, ראש וזנב שימשו לא ליופי אלא כאמצעי לשמירה על המפרקים של הפודלים מהקור של המים, ובוא בעת גילוח השיער בשאר הגוף נתן לפודל חופש רב יותר לתנועה במים. כיום כלבי פודל מכל הגדלים משמשים חיות מחמד מצוינות, והם גם בין הכלבים המוערכים ביותר בתערוכות כלבים.

פודל בינוני – מאפיינים פיזיים

גופם של כלבים אלה פרופורציונאלי וארוך מעט מכפי שהוא גבוה. המותניים חזקים ושריריים ואילו החזה סגלגל (עיגול פחוס, כמו ביצה) ורחב.

הראש  מעוגל במקצת, עם סטופ עדין אך ברור.

צבע האף שחור בכלבים שחורים, לבנים ואפורים, אך חום בכלבים חומים. העיניים בצורת שקדים ובעלות הבעה רבה. הם חייבות להיות כהות. לפודל חום הן יכולות להיות בצבע ענבר כהה, אך לכלבים בצבעים אחרים העיניים צריכות להיות שחורות או חומות כהות. האוזניים, שטוחות, ארוכות ומכוסות בפרווה גלית, שמוטות לאורך הלחיים.

זנבו של הפודל עומד, ובאופן מסורתי בגורים שזה עתה נולדו חותכים את הזנב. למרבה הצער, המנהג האכזרי הזה נמשך במקומות רבים, אך מצד שני, ולמרבה המזל, המנהג לקטוע זנב לכלבים מסיבות "אסתטיות" הולך ופוחת בכל העולם.

הפרווה של הפודל הבינוני שופעת, עדינה ובעלת מרקם צמרירי, שיכול להיות מקורזל או מתולתל. השיער המקורזל הוא המפורסם ביותר, במיוחד עם תספורת הפומפונים. השיער בצורת תלתלים יוצר גדילים מסולסלים אופייניים התלויים למטה.

פודלים הם בצבע יחיד, שיכול להיות: שחור, לבן, חום, אפור, חום כתום (משמש) וחום אדום. על פי התקן הרשמי של FCI, הגבהים עבור הזנים השונים הם כדלקמן:

פודל גדול – 45 עד 60 סנטימטרים בשכמות.

• פודל בינוני – 35 עד 45 סנטימטרים בשכמות.

• פודל ננסי – 28 עד 35 סנטימטרים בשכמות.

פודל טוי –  24 עד 28 סנטימטרים בשכמות.

תקן FCI אינו מציין משקל אידיאלי עבור זנים אלה, אך כלבים אלה הם בדרך כלל קלים יותר מגזעים אחרים בגדלים דומים.

פודל בינוני לבן רץ
פודל בינוני לבן רץ

פודל בינוני אופי

באופן כללי, פודל הם כלבים אינטליגנטים מאוד, נאמנים, עליזים ושובבים. למעשה, הם נחשבים לאחד מחמשת הכלבים הנבונים בעולם. הם לומדים בקלות רבה והם אוהבים לרוץ, לשחות ולהרים דברים בפה (הם מעולים בלהחזיר דברים). שני הזנים הגדולים הם בדרך כלל מעט רגועים יותר משני הזנים הקטנים ביותר.

אף על פי שכלבי פודל מצטיינים בתחומים רבים, התחום שהם מתמחים בו היא להיות חיות מחמד. הם אידיאליים למשפחות ולאנשים שיש להם כלבים בפעם הראשונה, כאשר הפודל הענק (סטנדרטי) והבינוני, טובים יותר עבור בעלי כלבים חסרי ניסיון.

למרות שהם אינם דורשים פעילות גופנית אינטנסיבית, הם אינם חיות מחמד טובות לאנשים שמעדיפים כלב שלא זקוק לפעילות גופנית כמעט בכלל. הם יתאימו גם לאנשים מבוגרים יותר אשר מנהלים אורח חיים פעיל יותר שמחפשים כלב איתו יוכלו לעשות הליכות רגליות נינוחות.

עם סוציאליזציה ואילוף נכון מגיל צעיר, הם נוטים להסתדר טוב מאוד עם ילדים.

טיפול בפודל בינוני

בניגוד לכלבים אחרים לפודל אין פרווה אלא שיער. זה אומר שהגדילה תמשך ולא תהיה כמעט נשירה, דבר טוב לאנשים עם אלרגיות וכאלה שלא אוהבים פרווה של כלב בכל מקום בבית, אבל מצד שני מטיל עליכם את האחריות לדאוג להברשה ותספורת באופן קבוע לפודל שלכם.

שיער הפודל נוטה להסתבך בקלות, ולכן מומלץ להבריש אותו פעמיים-שלוש בשבוע. מצד שני, כשמדובר בכלבי ראווה, עם הגזרה המתאימה, מומלץ להברישם כל יום. אם אתה רוצה לשמור על התספורת של הפודל, צריך לקחת אותו למספרת הכלבים בתדירות של בין פעם בחודש לחודש וחצי, וזו גם התדירות שמומלץ לרחוץ גזע זה.

כמו גזעי כלבים רבים אחרים, אם לא כולם, פודל זקוקים לחברה רבה ואינם כלבים למגורים מבודדים בגינה או בחצר מכיוון שהם עלולים לסבול מחרדת פרידה. הם יכולים להסתגל טוב מאוד לחיים בערים הגדולות ולחיות בנוחות רבה בדירה כל עוד הם יוצאים לטייל לפחות פעמיים ביום.

כמובן שגם כלבי פודל צריכים פעילות וטיולים על בסיס יומי. הצרכים שלהם אינם גבוהים כמו אלה של כלבי זאב למשל, אך הם דורשים פעילות גופנית מתונה לפחות. בנוסף לטיולים יומיים, משחקי איסוף (הרמת הכדור) ומשיכת חבל משחק לכלבים מאוד בתיעול האנרגיות של הכלבים הללו.

פודל בינוני בריאות

למרות שהפודל הוא כלב בריא בדרך כלל, ישנן כמה מחלות הנפוצות בגזע זה. מחלות אלה כוללות אדניטיס של העור (דלקת של בלוטות החלב), פיתול קיבה ומחלת אדיסון.

הפודלים גם יכולים לסבול ממחלות עיניים שמובילות לבסוף לעיוורון, ולכן חשוב איבחון מוקדם, תשומת לב ולדאוג שלא יפול להם שיער לעיניים דבר שיכול ליצור גירויים ודלקות.

בתדירות נמוכה יותר עם יכולים לסבול גם  מקטרט, דיספלסיה בירך ואפילפסיה.

עם זאת, אם תדאגו לחסן אותם בתדירות המומלצת, אוכל מזין, היגניית פה, פעילות גופנית וחברתית, הפודל ייהנה מבריאות טובה. חשוב גם לבקר אצל הווטרינר כל 6 חודשים כדי לאתר במהירות כל מחלה.

לבסוף, חיוני לדאוג לטיפול מונע נגד פרזיטים כגון תולעת הפראקים ואחרים על בסיס קבוע.

הפודל הבינוני יכול להגיע לגיל מופלג לכלבים של עד 16 שנה.

Similar Posts