ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

Pitbull פיטבול סוגי פיטבול

4 סוגי פיטבול ואיזה כלב נחשב פיטבול?

רוב האנשים, אפילו כאלה שעובדים למשל במקלטים לכלבים, יטעו בזיהוי כלב כפיטבול. אז מהו כלב פיטבול? פיטבול הוא לא גזע ספציפי אלא סוג. המונח פיטבול משמש לסווג מספר כלבים טהורי גזע ומעורבים כאחד. בתוך הסיווג הזה יש כמה גזעים שכלולים וביניהם: סטפורדשייר בול טרייר, אמריקן פיטבול טרייר, בולדוג אמריקאי ואמריקן סטפורדשייר טרייר המכונה בקיצור פיטבול אמסטף או פשוט אמסטף.

היסטוריה של הפיטבול ומקור השם פיטבול

מבחינה היסטורית, "פיטבול" היה מונח לא פורמלי וסלנג ששימש לתיאור כל כלב ששימש לספורט אכזרי של מלחמה בשוורים (שור: BULL באנגלית) – באמצעות כלבים (מכל גזע). השור היה מוחזק קשור וחלש באזור סגור שנקרא "PIT"  שזה מעין בור (ומכאן המונח "פיטבול"). אמנם נעשה שימוש בגזעים רבים ושונים ל"ספורט" אכזרי זה, אך בדרך כלל נעשה שימוש בכלבים הדומים לגזעי הבולי (BULLY) של ימינו – זו לא הייתה פעילות המוגבלת לגזעי "סוג הפיטבול "של ימינו. במילים אחרות, "פיטבול" היה יותר מונח המשמש לתיאור כל כלב ששימש לפיתיון שוורים ופחות מונח המשמש לתיאור זן או סוג כלב ספציפי. יתר על כן, הפיתיון אינו תכונה אינהרנטית לשום גזע, זו פעילות שיש ללמד אותהאת הכלב, לא שונה מאשר אילוף כלב לשבת או להביא דברים.

יותר מאוחר כשמלחמות אלו הוצאו מחוץ לחוק, שימשו כלבים מסוג זה (כמו שאמרנו זה לא גזע ספציפי) למלחמות כלבים מחתרתיות עד המוות פעמים רבות, ולשמחתנו הדבר הזה הוצא מחוץ לחוק, למרות שגם היום יש אנשים בארץ ובעולם שממשיכים במנהג אכזרי זה.

בגלל זה, המונח "פיטבול" נקשר לאורך כל השנים ללחימה בכלבים ולהתנהגות תוקפנית. פעמים רבות, דעה קדומה זו חלה על כל קטגוריית הכלבים המכונה לעתים קרובות "גזעי בריון". כיום, המונח "פיטבול" הוא מונח כללי המשמש לתיאור של סוג (או קטגוריה) של כלב על סמך מראהו הגופני בלבד. לכלבים מסוג פיטבול בדרך כלל יש מבנה שרירי ומלא עם חזה עמוק וראש גדול ומרובע.

סוגים של כלב פיטבול

המונח "פיטבול" משמש לעתים קרובות כמונח לכלבים הדומים לפיטבול טרייר האמריקאי או לסטאפורדשייר טרייר האמריקאי.

באופן רשמי, אין דבר כזה פיטבול, אם כי ניתן להשתמש בו באופן לא רשמי ככינוי לפיטבול טרייר האמריקאי. למרבה הצער, המונח "פיטבול" הפך לכל השנים לקרב כלבים ולהתנהגות תוקפנית. פעמים רבות דעה קדומה זו חלה על כל קטגוריית הכלבים המכונה לעתים קרובות "גזעי בולי".

ישנם ארבעה גזעים המסווגים בדרך כלל כגזעי "פיטבול" על פי תקני גזע של AKC / UKC (האיגודים האמריקאי והאנגלי של הכלבים)- רובם חברים בקבוצת גזעי הכלבים טרייר. הפיטבול טרייר האמריקאי  הוא הגבוה והאתלטי ביותר מבין ארבעת הגזעים מסוג פיטבול. סטאפורדשייר טרייר האמריקאי הוא מעט קצר ומוצק יותר. סטורפורדשייר בול טרייר הוא הקטן ביותר מבין הארבעה והבולי האמריקאי (לא להתבלבל עם הבולדוג האמריקאי) הוא הייחודי ביותר בקבוצה מכיוון שהוא החזק ביותר ודומה מאוד לגזע הבולדוג הקלאסי.

1. פיטבול טרייר אמריקאי

הפיטבול טרייר האמריקאי הוא כלב גזעי, למרות שמועדון הכלבים האמריקאי (AKC) לא מכיר בו.

הפיטבול טרייר האמריקאי  גבוה יותר מכמה מהגזעים האחרים של פיטבול, בדרך כלל גבוה ב 15 עד 20 ס"מ מהבול טרייר סטאפורדשייר.

מגדלים רבים טוענים כי כלב פיטבול האמיתי היחיד הוא הפיטבול טרייר האמריקאי. תחת הפיטבול טרייר האמריקאי  , יש כאלה הנקראים  (Bluenose) בלונוז פיטבול ורדנוז פיטבול (Rednose). אלה אינם זן נפרד, יש להם עדיין את כל אותן תכונות ומאפיינים והשוני ביניהם הוא בצבעים.

פיטבול רד נאוז או פיטבול טרייר אמריקאי רד נאוז

תוכלו לזהות בקלות פיטבול רד נאוז מלידה; הם יהיו בעלי גוונים אדומים / נחושתיים / חומים לפרווה, לאף, לעיניים ולציפורניים.

הזן הזה נחשב לנדיר יחסית.

מלבד הצבע, הם באמת בדיוק כמו כל שאר הפיטבולס טרייר אמריקאים: אינטליגנטים, קלים לאימון, נאמנים ועדינים.

הם מתאימים לרוב המשפחות אם יש להם ניסיון עם כלבים גדולים וחזקים. תנו להם זמן וסבלנות, אימונים וסוציאליזציה והם יתנו לכם את כל הלב.

לחצו כאן כדי לגלות עוד על הפיטבול רד נאוז והאם הוא הכלב בשבילכם.

פיטבול בלו נאוז או פיטבול טרייר אמריקאי בלו נאוז

גם הבלו נאוז פיטבול הוא פיטבול טרייר אמריקאי גזעי, רק בכחול (בערך).

בדיוק כמו האדום, אתה יכול לזהות בקלות גם את אחד הבחורים האלה; התכלת הוא בדיוק זה. יהיו להם גוונים כחולים ואפורים לפרוותם, עיניהם, ציפורני הרגליים והאף!

כמו כל הפיטבולים גם הם פשוט מעריצים את משפחתם.

הם הכי שמחים כשהם עסוקים, בפעילות גופנית או משחקים בחצר.

החיסרון של הפיטבול בלו נאוז הוא בריאותם. מכיוון שהגוונים הכחולים והאפורים נגרמים על ידי גן רצסיבי המביא לרמות נמוכות של מלנין, הוא עלול לגרום למגוון בעיות בריאותיות כולל מערכת חיסונית מוחלשת, חירשות, קטרקט, התקרחות ומגוון בעיות לב.

יש לזכור כי גם הפיטבול רד נאוז וגם הפיטבול בלו נאוז הם תוצאה מרביית פיטבול בלו נאוז עם בלו נאוז, או פיטבול רד נאוז עם… נחשתם נכון: רד נאוז כדי לגרום לצבע הרצוי. זה אומר מאגר גנים קטן יותר, דבר שעלול לגרום לבעיות בריאותיות נפוצות יותר.

מוזמנים לקרוא עוד על הזן המיוחד והנדיר הזה במאמר על פיטבול בלו נאוז, כל מה שרציתם לדעת.

2. סטאפורדשייר טרייר האמריקאי או אמסטף

גובהו בין 43 ל 48 ס"מ ומשקלו בין 22 ל 36 ק"ג.

לסטאפורדשייר טרייר האמריקאי שמכונה גם פשוט אמסטף יש פרווה קצרה, מגוון צבעים כולל שחור, חום, חום בהיר, כחלחל, אדמדם, דפוס ברינדל (צבע חום או שזוף של, עם פסים בצבע אחר), וגם פסים או דפוסים לבנים.

אבותיו הגנטיים הם כלבי הטרייר וגזע הבולדוג.

לגזע הסטאפורדשייר טרייר האמריקאי יש שורשים מהמאה ה 18 תקופה בה שימש בקרבות כלבים. התפתחותו בסוף המאה ה -19 בצפון אמריקה הביאה לכלב שהיה גדול מקרוביו האנגלים. בצפון אמריקה הגזע לא שימש בדרך כלל לחימה כמו חלק מסוגי הפיטבול האחרים, מה שהביא לכלבים רכים יותר.

אבל לאמסטף עדיין יש דחף ציד גבוה והם לא תמיד מסתדרים עם כלבים אחרים. עם זאת, הם ידועים כנאמנים, שובבים וטובי לב עם משפחותיהם.

3. סטורפורדשייר בול טרייר

הקטן ביותר מבין ארבעת הגזעים שנחשבים לכלבים מסוג פיטבול. גובהו נע בין 35 ל 40 ס"מ ומשקלו בין 11 ל – 17 ק"ג.

מדובר בכלב בעל מבנה שרירי. פרוותו יכולה להיות בצבע שחור, כחלחל, ברינדל, חום בהיר, לבן ועוד.

למרות ההיסטוריה הטרגית ואכזרית של הסטורפורדשייר בול טרייר במאה ה -19 למאבק בקרבות כלבים, הגזע בימינו ידוע יותר בנאמנתו וחיבתו חסרת הגבולות למשפחתו.

הדבר שכלבים אלה הכי אוהבים זה להתכרבל עם בעליהם, והם נוטים להיות סבלניים ועדינים עם ילדים. הם גזע המתאים ביותר למשק בית בו תהיה להם חברה במשך רוב שעות היום, מכיוון שהם נוטים לחרדת פרידה. הם נוטים להיות ממוקדים באנשים ולא תמיד מסתדרים טוב עם כלבים אחרים.

4. הבולי האמריקאי

גובהו בין 33 ל 50 ס"מ ומשקלו בין 29 ל 39 ק"ג.

מדובר בכלב קומפקטי, חזק ושרירי. יש לו פרווה קצרה וחלקה. יכול להיות במגוון רחב של צבעים וקומבינציות צבעים ודוגמאות.

הבולי האמריקאי הוא זן חדש יחסית שפותח לראשונה בשנות ה -80 וה -90. הוכר על ידי מועדון המלונה המאוחד בשנת 2013 אך עדיין לא על ידי מועדון המלונה האמריקאי (AKC), הגזע הגיע מהפיטבול טרייר האמריקני ומגזעים אחרים מסוג בולדוג.

בהשוואה לפיטבול טרייר האמריקאי, הבולי הם הרבה יותר רחבים, יותר קומפקטיים ובעלי ראש רחב יותר. כלבי בולי אמריקאי ממגדלים אחראיים פותחו במיוחד בגלל מזגם העדין והחיבה הרבה שהם מפגינים. אבל עדיין מדובר בכלבים חזקים ואתלטיים, ולכן הם זקוקים להרבה פעילות גופנית כדי לשמור עליהם שמחים ובריאים.

עוד גזעי כלבים שנחשבים לגזעי בולי

בוסטון טרייר

בוקסר

בול טרייר

בולמסטיף

בולדוג אנגלי

בולדוג צרפתי

כל הגזעים הנ"ל הם קרובי משפחה רחוקים. אבותיהם הם הבולדוגים ששימשו בלחימה בכלבים ובפיתיון שוורים. עם הזמן כל גזע פותח אחרת. למרבה הצער, קרבות בלתי חוקיים כאלה עדיין פועלים.

 הכלבים המשמשים להילחם הם לעתים קרובות וריאציות של פיטבול טרייר האמריקאי או סטאפורדשייר טרייר האמריקאי. זה כנראה בגלל שיש להם את הכוח והגבורה של הבולדוגים יחד עם העקשנות והזריזות של הטריירים.

האם כלבים מסוג פיטבול מסוכנים?

כששואלים אם כלבים מסוג פיטבול הם מסוכנים, צריך לזכור תחילה שכל גזע של כלב יכול להיות מסוכן. כדי להבין מה יכול להפוך את הכלב לאגרסיבי, חשוב לשים לב לגורמים הבאים:

  • לכלב שגדל במכוון משושלת של כלבים אגרסיביים יש סיכוי גבוה יותר לנטיות אגרסיביות טבעיות.
  • כלב שמעולם לא נעשתה לו סוציאליזציה כראוי, סביר יותר שהוא יהיה אגרסיבי.
  • כלב שנותנים לו לשוטט חופשי או משאירים אותו לבד וכבול, נוטה יותר לפתח תוקפנות.
  • סטטיסטית כלבים זכרים לא מסורסים נוטים להיות יותר תוקפנים כלפי כלבים אחרים.

לרוע המזל, כלבים מסוג פיטבול מועדפים לעיתים על ידי אנשים חסרי אחריות המעוניינים להשתמש בהם למטרות רווח (לחימה בלתי חוקית), ככלבי שמירה, או אפילו כדי שהם עצמם יראו קשוחים יותר.

חשוב לדעת שרוב הכלבים מסוג פיטבול עם בעלים אחראיים אינם כלבים מסוכנים. למעשה, רבים הם בני לוויה מלאי חיבה ויכולים אפילו להיות כלבי משפחה טובים. עם זאת, אם תבחרו לאמץ כלב בעל היסטוריה לא ידועה (בין אם מדובר בסוג פיטבול ובין אם לאו), חשוב שתבדקו את האופי וההתנהגות שלו לפני.

כלב פיטבול אופי

מוניטין של כלבים אלה כאגרסיביים מדי לא מדויק. למעשה, כלבים מסוג פיטבול הם בדרך כלל אוהבים להפליא, נאמנים ועדינים כלפי בני משפחתם.

מדובר בכלבים אינטלגנטים ואוהבים לרצות, זה הופך את אילופם לקל יחסית. הם ירצו לעשות כל מה שתבקש מהם, ובידיים הלא נכונות זה בעייתי. אם יאלפו אותם לתת שלום, הם יעשו זאת. אם יאלפו אותם להילחם, הם יעשו זאת.

הם נושאים שמחת חיים מדבקת שתמיד מאירה את יומכם. היה לכם יום רע בעבודה? שום דבר לא ינצח את החיוך הזה שיקבל את פניכם בדלת.

הם כלבים שידועים בנחישותם. כאשר ניתנת להם משימה, בין אם זה לימוד טריק חדש או חפירת חור, הם לא יוותרו בקלות. והם בדרך כלל אוהבים אנשים, כולל זרים, וכמהים לתשומת לב. אימונים וחיברות מגיל צעיר חשובים לפיטבולס. אחרת הגודל והעוצמה שלהם יכולים להיות קשים להתמודדות, מכיוון שהם עלולים למשוך חזק ברצועה או לקפוץ לאנשים כדי לברך אותם.

אימצתם פיטבול או פיטבולית חדשה? מזל טוב! אל תפספסו את הפוסט הבא עם מבחר שמות לפיטבול, מקוריים, עוצמתיים ויפים שנבחרו בקפידה בדיוק לגזע מיוחד זה.

מקורות

https://www.pitbullinfo.org/pit-bulls-breeds-and-pictures.html

Similar Posts