ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

סוגים של כלב שנאוצר

שלושת סוגי השנאוצר, השוואה ומי הכי מתאים לכם

מהקטן ועד לגדול, לגזע השנאוצר שמקורו מגרמניה יש שלושה סוגים שההבדל הבולט ביותר ביניהם הוא הגודל:

• שנאוצר ננסי שגובהו מגיע עד ל – 32 ס"מ בשכמות.

• שנאוצר בינוני שמגיע לגובה של עד כ- 47 ס"מ.

• שנאוצר ענק שמתנשא לגובה של עד 65 ס"מ.

השנאוצר המקורי הוא דווקא הבינוני מסביבות המאה ה- 15. כל שלושת הסוגים, למרות שיש בינהם מסויימים הבדלים גם מבחינת אופי, התנהגות ואפילו בריאות, דומים מבחינת מבנה, וגם מבחינת אישיות רב הדומה על השונה. השנאוצר הננסי והשנאוצר הענק הם תוצר של הכלאה של השנואצר הבינוני

אז אם אתם רוצים לגלות עוד על שלושת סוגי השנאוצר, הדומה והשונה בינהם ואיזה הכי מתאים לכם, המשיכו לקרוא כאן ב- alldog, על גזע חמוד זה בעל המראה הייחודי עם הזקן ושיער הגבות העבות שלו.

סיווגי שלושת סוגי השנאוצר לפי מועדני הכלבים השונים בעולם

על פי מועדון המלונה האמריקאי (AKC)השנאוצרים הסטנדרטיים והענקים נחשבים לחלק מקבוצת כלבי העבודה, בעוד שהשנאוצר המיניאטורי נחשב לחלק מקבוצת הטרייר (למרות שאין לו את המאפיינים שלהם). על פי מועדון הכלבים הגרמני והבינלאומי (שאליו משתייכת גם ישראל),  הסיווג של שלושת הסוגים הוא יחד בקבוצה המוקדשת לפינצ'רים ושאנוצרים (משערים שיש להם מוצא משותף), ובתוכה יש תת קבוצה שבה נמצאים שלושת הגדלים יחדיו.

מאפיינים פיזיים של שנאוצרים

בואו נסתכל על התכונות הפיזיות של הזנים של גזע זה.

צבעים של שלושת סוגי השנואצר

הצבעים הסטנדרטיים לרוב השנאוצרים מכל שלושת הגדלים הם שחור או שחור-לבן שנקרא גם "מלח ופלפל" והשנאוצר הננסי שיכול להיות גם בצבעי שחור וכסף. לשנאוצר בצבע מלח-פלפל יש פרווה מעורבת באופן שווה עם שערות שחורות ולבנות, בעוד שהשנאוצר בצבע שחור-כסף הוא ברובו שחור שערות בצבע כסף בפניו, רגליו וחזהו.

קיימים גם שנאוצרים לבנים לגמרי, למרות שבארץ הם נדירים ואלה שקיימים הנם כאלה שיובאו מחו"ל.

סוג פרווה של שלושת סוגי השנאוצר

אחד מהמאפיינים הבולטים ביותר של השנאוצר הוא הגבות העבותות שלו והזקן הארוך שלו שמקנים לו ארשת פנים רצינית ומיוחדת. אבל אל תתנו לארשת פנים זאת להטעות אתכם, מדובר בכלב ידידותי כפי שנראה בהמשך.

מעבר לכך, לשנאוצר יש פרווה צפופה, בעלת שתי שכבות (כפולה) ובעלת אורך בינוני, אם כי גם השיער על השנאוצר הענק יכול להיות קצר. השכבה העליונה זיפית וחסינת מים.

יש להבריש את פרוותו פעם או פעמיים בשבוע. כמו בהרבה גזעי כלבים בעלי שיער חוטי, הפרווה של השנאוצר דורשת מריטת השיער המת והרופף מהשכבה התחתונה פעמיים עד ארבע פעמים בשנה. מריטה זו לא רק מסירה את השיער מהשכבה התחתונה אלא גם מעודדת את צמיחת הפרווה העליונה והזיפית.

באופן כללי כל שלושת הסוגים משילים פחות שיער ביחס לגזעים אחרים ואף נחשבים ככלבים היפואלרגניים. תכונה נוספת של  השנאוצר היא שכמעט ואין לו ריח.

מבנה ומידות: גובה ומשקל

כל השנאוצרים הם חסונים ובעל עצם עבה. יש להם מבנה ריבועי, מה שאומר שגובה ואורך הגוף כמעט זהים.

• גובהו של השנאוצר הננסי הנו יכול להגיע ל-32 ס"מ ומשקלו נע בין 6.5 ל- 9 ק"ג.

• השנאוצר הבינוני או הסטנדרטי מגיע לגובה של עד כ- 46 ס"מ ומשקלו בין 14 ל- 20 ק"ג.

• השנאוצר הענק מתנשא לגובה של עד 65 ס"מ ומשקלו נע בין 25 עד 35 ק"ג.

שנאוצר שחור זכר עומד בחוץ

תכונות פיזיות אחרות

כפות הרגליים של גזע כלבי השנאוצר קטנות וקומפקטיות, המכונות בדרך כלל "רגלי חתול".

הזרבובית הארוכה שלו עם השפם והזקן המיוחדים הם בעצם המקור לשמו במדינת מוצאו גרמניה. המילה שנאוזה פירושה חוטם או לוע בגרמנית. לגזע השנאוצר יש עיניים עמוקות בצורה סגלגלה עם גבות עבות שמתאימות לזקן ולשפם ומקנות לו את המראה הסבאי המתוק שלו.

היסטוריה של שלושת סוגי השנאוצרים

השנאוצר הסטנדרטי (הבינוני) הנו השנאוצר המקורי. הוא פותח באזור שממזרח לנהר הריין באירופה (היום נקרא גרמניה) בסביבות המאה ה-14 או אולי אפילו קודם לכן. זה היה כלב שמירה נהדר ששימש גם ככלב רועים וצייד חולדות.

השנאוצר הננסי פותח בסוף המאה ה-19 על ידי רביית השנאוצר הסטנדרטי עם האפנפינצ'ר הגרמני הקטן יותר. השנאוצר המיניאטורי הוא כלב חווה/בית וגודל לציד חולדות מסביב לבית ולאסם.

• השנאוצר הענק פותח מאוחר יותר באזור דרום בוואריה. משערים ששנאוצרים סטנדרטיים הורבעו עם דנים ענקיים שחורים, כלבי צאן בקר מקומיים, בובייר דה פלנדרס ו/או אפילו פינצ'רים דוברמן או רוטוויילרים. מטרתו העיקרית של השנאוצר ענק הייתה להניע בקר.

מאוחר יותר, השנאוצר הבינוני הפך לכלב פופולרי לשמירה על עגלות החקלאים בשוק, ואפילו שימשו כמעבירי הודעות במלחמת העולם הראשונה. השנאוצר הסטנדרטי והענק שימשו לעתים גם ככלבי משטרה. השנאוצר הענק שימש גם קצבים ומבשלות בירה ככלב שמירה.

סקירה והשוואה של האִישִׁיוּת של שלושת סוגי השנאוצר

כל שלושת סוגי השנאוצרים הם כלבים נאמנים, חכמים, תוססים ושובבים שנהנים להשתולל ולשחק עם בעליהם. למרות שכל השנאוצרים סווגו פעם כטריירים, הם אינם עצמאיים או בעלי רצון חזק כמו רוב כלבי הטרייר. הם יכולים להיות עקשנים לפעמים אבל עדיין קל יחסית לאמן אותם, במיוחד אם עושים זאת מגיל צעיר ומגוונים באימונים שלהם  שלא ישתעממו.

טכניקות אימון חיזוק חיובי עובדות בצורה הטובה ביותר. כאשר הם נהנים מהאימון הם שוכחים את העקשנות הטבעית שלהם.

שנאוצרים וילדים

גזעי כלבים אלה יכולים להסתדר היטב עם ילדים. הם יכולים להיות סובלניים ובדרך כלל ייהנו לשחק איתם. שנאוצר מיניאטורי הוא הטוב מבין השלושה עם ילדים. הם הקלילים ביותר מבין שלושת הסוגים, ולמרות שהם קטנים, הם די עמידים ומוצקים. בגלל המקור שלהם ככלבי ציד של מזיקים קטנים הם עלולים להגיב צווחה כך שכדי לתת יתר תשומת לב ליד ילדים קטנים ותינוקות (באופן כללי אין להשאיר ילד קטן או תינוק ללא השגחה עם כלב, לפחות עד שאתם בטוחים שזה לא יהווה סכנה).

שנאוצרים וכלבים אחרים

בניגוד לטריירים רבים, שנאוצרים אינם אגרסיביים כלפי כלבים אחרים. הם אולי לא אוהבים כלבים אחרים, אבל הם נוטים יותר להתעלם מכלב אחר מאשר ללכת ולריב עם אחד כזה. מבין שלושת גזעי הכלבי שנאוצר, השנאוצר הננסי נוטה להיות פחות תוקפני. למרות שאולי לא אכפת להם מכלבים אחרים, עם סוציאליזציה והיכרות נאותים, הם יכולים להסתדר היטב עם חיות מחמד אחרות.

השנאוצר הבינוני יסתדר עם חיות מחמד שהן חלק מהמשפחה אך יכול להיות תוקפני לכאלה שהוא לא מכיר.

שנאוצרים ככלבי שמירה

שנאוצרים גודלו במקור להיות כלבי שמירה. ככזה, השנאוצר הסטנדרטי/בינוני והענק יכול להגן על המשפחה והרכוש. השנאוצר הננסי/מיניאטורי, לעומת זאת, מסתדר טוב יותר עם זרים אך עדיין נוטה להיות יותר חשדן עם מי שלא שייך לתא המשפחתי. גם לו כמו לשני הסוגים האחרים יש אינסטינקטים של כלב שמירה, וכמו ברוב גזעי הכלבים הקטנים, השנאוצר המיניאטורי נוטה לנבוח הרבה יותר מקרובי משפחתו הגדולים יותר.

האינטלגנציה של כל אחד משלושת סוגי השנאוצר

גזע השנאוצר הנו בעל אינטלגנציה מעל הממוצע יחסית לכלל הכלבים למרות שיש לו נטיה להיות עקשן לפעמים. לפי ספרו של סטנלי קורן שדירג את גזעי הכלבים מבחינת אינטלגנציה לפי מדדים שונים, אז השנאוצר הננסי הוא במקום 12 המכובד מתוך 140 הגזעים שנמדדו, השנאוצר הסטנדרטי הוא במקום 18 והשנואצר הענק הנו במקום 28  מתוך 140.

בנוסף, מומחים מסכימים ששלושת הזנים של השנאוצר הם שומרים מלידה שיתריעו מפולש אפשרי בפני משפחתם (דבר זה עלול להוביל לנביחות מוגזמות שיש לטפל בהן באמצעות אילוף מתאים.)

עובדת היותם כלבים חכמים הופכת אותם לקלים לאילוף שמומלץ להתחילו מגיל צעיר ולשלב עם סוציאליזציה.

לדירוג תכונות נוספות מבחינת אינטלגנציה הנכם מוזמנים לקרוא על כל אחד מהם בנפרד.

דרישות פעילות גופנית של שלושת סוגי השנאוצר

כל שלוש סוגי השנאוצר זקוקים לפעילות גופנית יומיומית. הליכות ארוכות או הפעלות משחק נמרצות הן חובה. הם אוהבים לשחק, אז אם אין אפשרות לטייל, לפחות עסוק במשחקי כלבים מהנים כמו להביא. אולי אפילו לשקול אילוף בתרגילי זריזות לכלבים. ללא פעילות גופנית מתאימה, שנאוצרים יכולים לפתח התנהגויות רעות כמו לעיסה או חפירה.

עם השנאוצר הענק חשוב לספק לו הרבה פעילות גופנית כדי שיוציא את האנרגיה העודפת שלו ולא יפנה במקום להתנהגויות הרסניות בבית כגון לעיסת דברים שהוא לא צריך.

השנאוצר הבינוני גם זקוק לפעילות גופנית ואופיו הנמרץ עושה אותו פרטנר מעולה למשחקי כדור והליכות נמרצות.

השנאוצר הננסי שהוא השובב מבן השלושה גם זקוק לפעילות הגופנית שלו ואוהב לשחק עם ילדים וגם כלבים אחרים במשק הבית.

שנאוצר סטנדרטי רץ

בעיות בריאות אופנייניות לכל אחד משלושת סוגי השנאוצר

כמו רוב הכלבים הגזעיים, השנאוצרים רגישים למספר בעיות בריאותיות גנטיות:

• השנאוצר הסטנדרטי נוטה לדיספלזיה של מפרק הירך ולדלקת עור זקיקית. דלקת עור זקיקית היא מצב עור שבו העור סובל מדלקות סביב זקיקי השיער. תוחלת החיים של היא עד 15 שנה.

• השנאוצר הענק נוטה גם לדיספלזיה של מפרק הירך. בנוסף, שנאוצר ענק נוטה גם לפיתול קיבה, שהוא יותר בעיה בריאותית הקשורה לגודלם מאשר לגזע. אורך החיים שלו הנו בין 12 ל- 15 שנה.

• השנאוצר המיניאטורי נוטה לפתח דרמטיטיס פוליקולרית (נקראת גם תסמונת שנאוצר קומדו). הוא יכול גם לסבול מבעיות של אבנים בדרכי השתן, מחלת פון וילברנד וניוון רשתית מתקדם. תוחלת החיים שלהם דומה לשל השנאוצר הבינוני ויכולה להגיע ל- 15 שנה.

עצה לגבי השגת שנאוצר

חושבים לאמץ כלב שנאוצר? שימו לב לדברים הבאים:

בדקו מאיפה אתם משיגים את השנאוצר

אם אתם שוקלים להשיג גזע כלבי שנאוצר כחיית מחמד, הקפידו לחקור את המגדל בקפידה.

המגדל צריך לבדוק האם הכלב נוטה לבעיות בריאותיות מסוימות אופייניות לגזע ולסוג. דיספלסיה של מפרק הירך, למשל, יכולה להיבדק דרך האם והאב של הגורים.

אם לא תחקרו כראוי את המגדל, אתם מסתכנים בקבלת כלב ש:

• יפתח הפרעות גנטיות חמורות כמו אלו המפורטות לעיל;

• יסבול ממחלות כלבים נפוצות;

• יהיה עם בעיות טמפרמנט, כמו תוקפנות או תכונות אישיות לא נעימות אחרות כתוצאה מגידול לא אחראי וללא תנאים מתאימים.

מידע כללי על קנייה

האתר הזה לא מעודד קניית כלבים אך אם בחרתם לעשות זאת, חשוב להסתכל על האיכות, לא על המחיר. וזאת מכיוון שמגדל כלבים בעל מוניטין משקיע כל כך הרבה עבודה בגידול כלבים איכותיים, הכלבים שלהם צפויים להיות יקרים יותר.

אם מצאתם כלב זול, רוב הסיכויים שהוא גדל "במפעל גורים" או על ידי מגדל חצר אחורית (כינוי מאנגלית). מגדל בחצר האחורית הוא מי שמגדל ללא התחשבות ראויה בגזע. הם עשויים להיות בורים לגבי הבעיות הפוטנציאליות המפורטות למעלה או שלא אכפת להם מספיק כדי לנקוט באמצעי הזהירות הנכונים.

מידע על אימוץ

תמיד מומלץ לשקול לאמץ שנאוצר ממקלט לבעלי חיים או מקבוצת הצלה. לארגון הצלה יש בדרך כלל אנשים שמחזיקים את הכלבים בבתיהם עד למועד שבו ניתן יהיה לאמץ את הכלב. אנשים אלה שאומנים את הכלבים עשויים לדעת מידע נוסף על ההיסטוריה של הכלב, מזגו וכל דאגה בריאותית.

ולכן אפילו אם הלכתם למקלטי כלבים ולא מצאתם את הכלב שמתאים לכם, חקרו בקבוצות ברשתות החברתיות לגבי כלבים שמחפשים בית אוהב.

לסיכום, שנאוצרים בכל גודל הוא כלב שלגדל אותו מתגמל וכיפי!

בעלות על שנאוצר יכולה להיות חוויה מתגמלת מאוד. אם אתם רוצים כלב ספונטני, שובב וחכם, אז כל אחד משלושת זני השנאוצר יהיה אופציה מעולה. מכיוון שהם בדרך כלל מסתדרים עם ילדים וחיות מחמד אחרות, הם יכולים להשתלב כמעט בכל משפחה.

Similar Posts