ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

קלופו כלב הזאב המקסיקני

כלב הזאב המקסיקני – הקלופו

מאז התקופה הטרום היספנית תמיד הייתה הערצה והילה מסטית גדולה מסביב לזאבים בקרב הילידים מהתרבות האצטקית, ומסיבה זו נעשתה שם רבייה בין הכלבים והזאב האפור. זאת כדי לקבל את השילוב הטוב ביותר בין השניים. כך נוצר הקלופו, כלב הזאב המקסיקני.

אז מיהו הקלופו או כלב הזאב המקסיקני? כלב הזאב המקסיקני הוא זן היברידי שמקורו במקסיקו. הכלב המיוחד הזה החל את דרכו בתקופה הטרום היספנית, תוצאה של רבייה בין הזאב האפור המקסיקני לכלבים שונים שהיו באזור. השילוב בין השניים נעשה בכוונה כדי ליצור הכלאה שתיצור גזע שהוא בעל המאפיינים הטובים ביותר מכל אחד מאבותיו.

וכך נולד הקאלופו, כלב אציל וחזק, גדול, זריז ונאמן עם המשפחה, שיכול בקלות לחיות עם כלבים אחרים ותמיד מוכן לרצות את בעליו.

מוזמנים לקרוא עוד אודות כלב הזאב המקסיקני במאמר זה: ההיסטוריה שלו, המאפיינים שלה, איך זה לגדל כלב זאב מקסיקני ועוד.

ההיסטוריה של כלב הזאב המקסיקני – הקלופו

הכלב היה אחת החיות החשובות ביותר בעולם הטרום היספני. זו הייתה חיה שנכללה בפעילויות דתיות שחיפשו קשר עם האלוהי. פוריותו הגבוהה של הכלב שמחזור הרבייה שלו עלה בקנה אחד עם הגשם ומחזורי החקלאות, נקשר לדת עם מים, חקלאות, פוריות ומזל טוב.

הזאב היה, עד לפני מאה שנה, תושב רגיל בחלק גדול מהשטח המקסיקני. העמים הטרום היספנים כיבדו אותו בזכות עוצמתו, כוחו, יכולתו כציד והאינטליגנציה החברתית שלו. הזאב היה סמל לרוחניות, שכן הזאב היה קשור לקורבנות, מלחמה ולילה בזכות היותו טורף בעל יכולת התמודדות רבה.

לכן מאמינים שהסיבה להיווצרות גזע הקלופו לא הייתה רק בגלל שהכלב והזאבים הקדמונים חלקו את אותה הטריטוריה והזדווגו באופן טבעי, אלא שהתושבים של האזור הם אלה שעודדו ויזמו את הרבייה בין הזאב האפור והכלב כדי ליצור גזע חדש, היברידי שיהיה בעל תכונות של שני המינים. גזע שיהיה מסוגל לשמש לפעילויות של אותה תקופה כגון מלחמה וחקלאות.

תהליך הביות הזה התרחש בתקופה הטרום היספנית, בערך מתחילת תקופת איכלוס האדם את האזור ועד המאה ה -16.

שרידים ששימשו כקישוט לאליטה שנמצאו במקומות כמו מקדש הנחש בעל הנוצות (קווצלקוטל), שרידים ששימשו כמנחה שנימצאו בפירמידת הירח, ושרידים שנמצאו במקדש הראשי במקסיקו-טנוצ'יטלאן הקשורים בקרבנות, מעידים כי מדובר בבעלי חיים גבוהים מאוד מבחינת משמעות רוחנית. ומחזקים את הסברה שהשילוב בין המינים לא היו מקרי אלא מכוון.

מאז אמצע שנות התשעים של המאה הקודמת נעשתה עבודה על מחקר, גידול ושימור של כלב עתיק זה. הפרויקט הגנטי התבסס על הצלבות בין כלבים לזאבים במטרה לבצע שחזור ושימור תרבותי והיסטורי של מין חשוב זה.

הרעיון היה לשחזר את הקאלפו, כלב הזאבים המקסיקני, להחיות את הגזע וגם לשפר אותו, ולהעניק לו את צבע הזאב השחור המייצג את ההכלאה המקורית בין הזאבים והכלבים הקדומים הראשונים בעולם שהתרחשו באמריקה.

גזע הקלופו, כלב הזאב המקסיקני מראה ומאפיינים פיזיים

כלב גדול וזריז הדומה במראהו לזאב אמריקאי, לכלב הרועה הגרמני ואפילו קצת לכלב ההאסקי.

רגליו ארוכות במעט מאלו של כלב ללא גן של זאב.

המבנה שלו דומה לשל הזאב עם ראש וגולגולת חזקים, צוואר חזק שבבגרותו צומחת עליו רעמת פרווה שאופיינית גם לזאב. חזה עמוק שמתפתח בסביבות גיל שלוש שנים.

הזכרים בעלי מראה גברי יותר וניתן להבחין בינם לבין הנקבות בקלות יחסית, הם מעט גבוהים ויותר ארוכים, ובעלי מראה זאבי טבעי.

עיניו של הקאלופו בהירות בגוונים צהובים (מאפיין שאין לאף כלב אחר), בצורת שקד, אקספרסיביות מאוד, כמו של זאב. בשל נוכחותו של בן דודו הכלב בבסיס הגנטי, העיניים יכולות להיות גם כהות. האוזניים מונחות בזווית שבין 85 ל -95, גדולות, עבות ומשולשות כמו של זאב.

הגולגולת והלוע פרופורציונליות באורך. בגורים הן צרות ומוארכות, אך לאחר שהם מתבגרים, הגולגולת הופכת רחבה יותר מהלוע.

תנועתו של כלב הזאב המקסיקני אלגנטית וזורמת, אופיינית לכלב פרימיטיבי, עם צעד רחב שאינו חורג הרבה מעבר לטבעי, עם כוח רב ברגליים האחוריות אך יחד עם זאת, ההרמוניה והיעילות של כלב שמסוגל לרוץ על שטחי קרקע גדולים.

כלב הזאב המקסיקני הקלופו – פרווה

הפרווה של הקלופו הנה בעלת שכבה כפולה ועמידה בפני מזג האוויר. אורכה בינוני, השכבה העליונה מחוספסת והתחתונה חלקה ונעימה.

הצבע הנפוץ של הפרווה הוא שחור או שחור מעושן, אצל חלק מכלבים הבוגרים הפרווה הופכת לכסופה כמו אצל אבותיהם הזאבים.

חלק מכלבי הקלופו ייוולדו בצבע לבן או סייבל לגמרי כמו זאב. אלה צבעים תקינים לגזע אך אינם צבעים רצויים.

לקלופו יכולים להיות כתמים לבנים על החזה והרגליים, וחומים בכפות הרגליים (כאילו שיש לו גרביים), אך לעולם לא במקומות אחרים בגופם.

כלב זאב מקסיקני, הקאלופו
הצילום באדיבות Jenniffer1987, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

כלב הזאב המקסיקני הקלופו – גודל

גובהו של כלב זאב מקסיקני זכר הוא בין 62 ל- 75 ס"מ בשכמות ושל הקלופו ממין נקבה בין 58 ל- 70 ס"מ בשכמות.

משקלו של הקלופו נע בין 25 ל-45 ק"ג לכלב בוגר.

כלב הזאב המקסיקני הקלופו – אופי

כלב הקאלפו הוא בן לוויה נהדר, בעל סובלנות ואצילות רבה שעוזרים להם להסתגל לכל פעילות.

הם כלבים זריזים ודינאמיים שחיים טוב עם כלבים אחרים ואוהבים לרצות את בעליהם. הם אידיאליים למשפחות, במיוחד במקומות בהם יש ילדים.

הם לא כלבים שאפשר להשאיר אותם שעות ארוכות לבד או לגדל אותם בחוץ. הם נאמנים מאוד, רוצים לשמח אותכם ולהיות חלק מהמשפחה.

עם זרים, ידוע שהם מפגינים יחס חשדני.

בשל אופיו האצילי, פדרציית הכלבים המקסיקנית מסווגת את כלב הזאבים הזה בקטגוריה מספר אחת: אותה קטגוריה שבה נמצאים כלבי הרועים והליווי: הטובים ביותר.

גידול וטיפול בכלב הקלופו

כמו עם כל כלב אחר, וודאו שהם מקבלים מספיק מזון, מים ופעילות גופנית שמתאימה לגודלם ולאופיים הפעיל.

שמרו על נקיונים ועל היגיינת השיניים שלך.

לגזע זה דרוש הרבה מקום לרוץ, בשל העובדה שיש להם הרבה יותר אנרגיה מגזעי כלבים אחרים בשל אבותיהם הזאבים.

אם יש לכם חצר אחורית, וודאו שיש לה גדר גבוהה מכיוון שהם יכולים לקפוץ די גבוה.

הם חכמים מאוד, לכן הקפידו לאתגר אותם פיזית ונפשית.

אילוף כלב זאב מקסיקני הקלופו

הקלופו הוא כלב צייתן ונאמן, אך הוא יכול להיות אגרסיבי אם הוא מרגיש פחד או מאוים.

מדובר בכלב דומיננטי שיכול להעמיד את המאמן שלו במבחנים. סוציאליזציה טובה מגיל צעיר יכולה לרכך את הנטייה הזו.

הקלופו מגיב היטב לחיזוק חיובי, ולכן השיטה הטובה ביותר לאילוף היא לתגמל אותו כאשר הוא עושה משהו טוב. צעקות, לקיחת אוכל או כל עונש אחר רק יגרמו לו להגיב הפוך ממה שתרצו להשיג איתו.

האימון חייב להיעשות עם הרבה סבלנות ותקשורת, כך שהקאלופו שלך יהיה בן לוויה נאמן וצייתני.

בהתאם לאבותיהם כלבי הזאב, הם יכולים להיות כלבי רועים טובים.

כלב הקלופו – בריאות

חשוב להקפיד על ביקורים שגרתיים אצל הווטרינר, הן לצורך בדיקות והן לחיסונים וכדורי תילוע, שכן יש להם אותן בעיות בריאותיות כמו לכלבים אחרים.

למרות שמדובר בכלב זאב, זהו כלב, לכן וודא שהוא אינו אוכל דבר שהוא רעיל לכלבים.

בדומה לכלב גדול, תוחלת החיים של הקלאפו היא בין 12 ל -15 שנים.

בעיות בריאות אחרות שיכולות להיות לכלבים גדולים הן בעיות אורתופדיות וטראומטיות, כגון דיספלסיה של מפרק הירך, שאם מאבחנים אותה בזמן בעזרת צילומי רנטגן ניתן לטפל בה לפני שהן מחמירות. אם לא מטפלים, זה יכול לגרום לכאבים ולקושי בתנועה, מה שיפחית את איכות החיים שלהם.

פיתול קיבה הוא בעיה מסוכנת נוספת הנפוצה יותר בכלבים גדולים שמתאמנים ואוכלים מהר או בהתלהבות.

שאלות קשורות

איזה גזעי כלבים מקורם במקסיקו?

ישנם ארבעה גזעים של כלבים שמקורם במקסיקו למרות שלא כולם מוכרים באופן רשמי בכל העולם. הראשון הוא הצ'יוואווה, השני הוא הכלב המקסיקני חסר השיער הקסולוצ'ינטל, השלישי שמקורו עוד מהתקופה הטרום היספנית והוכר על ידי פדרציית הכלבים המקסיקנית בשנת 1999 בעיקבות מחקר ארכיאולוגי אינטנסיבי הוא הקאלפו או כלב זאב מקסיקני והרביעי שהוא החדש ביותר הנו הצ'מוקו.

איך אפשר להבדיל בין רועה גרמני שחור לקלופו?

האמת היא שקשה להבחין רק על סמך המראה או ההתנהגות. יש הבדלים בין הגזעים שניתן להבחין במבנה העצמות, בגולגולת ובשיניים שאצל הקלופו אורכם דומה יותר לזה של הזאב.

הבדל נוסף הוא בגובה, בעוד גובהו של כלב הזאב נע בין 60 ל 65 ס"מ, הקלופו מגיע לגובה של עד 70 ס"מ לנקבה ו- 75 ס"מ לקלופו זכר. צבע העיניים של הקלופו יכול להיות צהוב או שקד, בעוד שצבע העיניים של כלב הזאב השחור יהיה כהה או שקד.

בגלל שרוב ההבדלים בין הגזעים לא בולטים, במיוחד למי שלא מומחה לגזע אז אם מחפשים קלופו, חשוב לחקור ולוודא שהמגדל יהיה מגדל מוסמך ומוכר של הגזע ולא להתבייש לשאול אותו שאלות.

בכל מקרה מדובר בגזע שכרגע לא ניתן למצוא בארץ.

ואם אתם רוצים ללמוד עוד על הרועה הגרמני השחור לחצו על הקישור.

מקורות

הקלופו, כלב הזאב המקסיקני – סטנדרטים של הגזע

לוקל מקסיקו – הקלופו, כלב הזאב המקסיקני