ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

כלב בוקסר יושב על הדשא

כלב בוקסר

בוקסר הוא כלב מלא חיבה, חכם, מצחיק ונאמן, וזה לפני שדיברנו על המראה המרשים שלו. אין ספק שכלבי הבוקסר הם כלבים מיוחדים ואין פלא שאלה שיתאהבו בהם לא יחליפו אותם באף גזע אחר. הבוקסר הוא קרוב משפחה של הבולדוג וחולק איתו מאפיינים פיזיים מסויימים. הבוקסר יהיה כלב מעולה למשפחה עם וללא ילדים, אך חשוב שלבעליו יש את הזמן להקדיש לאילוף וסיפוק צרכי האנרגיה של כלב פעיל זה, במיוחד בשנותיו הראשונות.

המשיכו לקרוא על ההיסטוריה, טיפול, בריאות, תשובות לשאלות נפוצות ועוד על גזע נפלא זה כאן ב- alldogs.

מקורו של גזע הבוקסר

כלב הבוקסר שייך למשפחת הכלבים המולוסרים, אשר אבותיו הם גזע הבולדוג וגזע שנכחד בשם הבולנבייסר  שגם היה ידוע בשם הבולדוג הגרמני.

הבוקסר שייך למשפחת הכלבים המולוסרים הכוללים בין השאר גזעים שנכחדו כגון הבולנבייסר, וגזעים אחרים שעדיין קיימים כגון הבול טרייר, דוגו דה בורדו, ועוד.

בגלגולו המודרני, הבוקסר קיים כמאה שנה בלבד, אך ניתן לראות רמזים אליו בכלבים גדולים המתוארים על שטיחי קיר ישנים מהמאות השש עשרה והשבע עשרה. אותם כלבים גדולים מסוג מסטיף היו אולי אבותיו העיקריים של הבוקסר. הם היו ידועים כבולנביסרים (Bullenbeisser), מילה גרמנית שפירושה "נושך שוורים".

הבולנביסרים גם שימשו באחוזות גדולות כדי להתגבר על חיות בר גדולות, ומאוחר יותר הם הועסקו על ידי קצבים ומובילי בקר כדי לשמור על הסדר כאשר הוליכו את בעלי החיים. בהמשך כלבי בולנבייסר קטנים יותר שגודלו באזור בראבנט בצפון בלגיה קיבלו עדיפות ומקובל לחשוב שאותו זן קטן יותר של גזע הבולנבייסר הגדול הוא אבותיו הישיר של כלב הבוקסר.

הבוקסר המודרני, כפי שאנו מכירים אותו, החל את דרכו בשנות השמונים של המאה התשע-עשרה (בסביבות 1880), כאשר אדם בשם ג'ורג 'אלט, שהתגורר במינכן, ייבא מצרפת בולנבייסר בשם פלורה. צאצאיה הפכו לבסיס גזע הבוקסר. לא ברור אם שם הגזע מגיע מעיוות של המילה "בייסר" או שהוא התייחסות להרגל הגזע להשתמש בכפות הקדמיות שלו בקרב.

בהמשך, בשנת 1894, שלושה גרמנים החליטו להפוך את הגזע לרשמי ולקבוע את התקן שלו, ואכן בשנת 1895 הוקם מועדון הבוקסר הראשון בעולם בגרמניה ובשנת 1904 אף פרסמו את התקן הרשמי הראשון של גזע הבוקסר, שלא השתנה הרבה מאז.

בוקסרים הוכשרו לעבודות משטרה, היו כלבי הנחייה הקדומים ביותר ושירתו בצבא גרמניה במהלך מלחמת העולם הראשונה כשליחים,כלבי סיור בשטח, שמירה וגם תקיפה.

את דרכו בארה"ב החל הגזע במועדון המלונה האמריקאי (AKC) שרשם לראשונה כלב בוקסר בשנת 1904. בתחילה הגזע לא היה פופולרי, והסלידה מגזעים גרמניים שהתרחשה במהלך מלחמת העולם הראשונה לא עזרה לעניין. רק בשנות הארבעים והחמישים של המאה העשרים הפך הבוקסר לגזע פופולרי. בשנת 1951 זכה בוקסר בשם באנג אוואי בפרס כלב הראווה הטוב ביותר בווסטמינסטר, והיה כלב הבוקסר השלישי שעשה זאת, ובעקבות זאת הוא ממש קיבל מעמד של כוכב רוק, מעמד שכלל צילום במגזין וטיסות למופעי כלבים בתא המטוס, ולא במטען.

כיום כלבי הבוקסר מעודנים ואלגנטיים יותר מאבותיהם, אך הם עדיין חזקים, חכמים וחסרי פחד.

מאפייני הבוקסר (פיזית)

הבוקסר הוא כלב גדול ושרירי בעל חזה רחב. זכרים בוגרים מגיעים לגובה של 57 עד 63 ס"מ בממוצע ונקבות בוקסר לגובה של 53 עד 60 ס"מ בממוצע. המשקל התקין של בוקסר זכר הנו בין 30 ל- 32 ק"ג ושל נקבת בוקסר בין 25 ל- 27 ק"ג.

הבוקסרים הם גם כלבים ברכיספליים, מה שאומר שיש להם גולגולת רחבה וקצרה עם לסת מרובעת שיכולה להיראות מאיימת עד שמסתכלים לתוך עיניהם מלאות החיבה והחוכמה.

אוזניהם רחבות, שמוטות, ונעמדות שכהוא מקשיב. במקור האוזניים והזנבות של כלבי הבוקסר נחתכו. נוהג שנאסר במדינות רבות. באנגליה פותח זן של בוקסר שזנבו קצר באופן טבעי. הזן הזה נפוץ כעת במדינות רבות למרות שלפי ארגון הכלבים הבינלאומי (FCI) זנב קצר באופן טבעי נחשב לפגם מהותי לבוקסר גזעי לפי התקן.

לבוקסרים פרווה קצרה וחלקה שצמודה לגופם. צבע פרוותם יכול להיות חום-בהיר (fawn) עם קטעים לבנים על הפנים, החזה וכפות הרגליים, גוונים שונים של חום, מנומרים עם פסים שחורים על רקע חום ויש אף בוקסרים לבנים.

בוקסר נחשב לבן אם יותר משליש משטח פרוותו בצבע לבן, ואחד מכל חמש בוקסרים נולד לבן. הבוקסרים הלבנים רגישים יותר לסרטן העור ובסיכון גבוה יותר לפתח חרשות באוזן אחת או אפילו בשתי האוזניים. בעבר מגדלי הבוקסרים היו ממיתים את הגורים הלבנים, מנהג אכזרי שהופסק, וכיום גורים אלה נמסרים לאימוץ אחרי שעוקרו.

עובדה מעניינת היא שאין כלב בוקסר גזעי שחור לחלוטין.

תוחלת חיים של כלב הבוקסר היא בין 10 ל- 12 שנה.

guard-dog-boxer בוקסר שומר על הבית
כלב בוקסר הוא הרבה יותר מכלב שמירה

אופי הבוקסר

הבוקסר הוא כלב חכם שמאוד אוהב ונאמן לבעליו.

הבוקסר מתואר ככלב שמירה "שומע", כלומר הם עירניים ושומרים.

כאשר הם לא מנסים לשעשע את בעליהם, הם רציניים ובטוחים בעצמם. עם ילדים הם שובבים וסבלניים. זרים מתקבלים בגישה זהירה, אך הם מגיבים בנימוס לאנשים ידידותיים. הם תוקפניים רק בהגנה על משפחתם וביתם.

הטבע של הבוקסר הוא עדין ואוהב, רחוק מהדימוי שיש לחלק מהאנשים ככלב אגרסיבי ואכזרי. יש לו אינסטינקטים טבעיים להגן על בעליו והוא מאוד נקשר למשפחתו.

בד"כ בוקסרים יכולים להסתדר עם כלבים קטנים יותר וגורים אך יכולים להיות תוקפניים לכלבים גדולים יותר מאותו מין (זכר עם זכר ונקבה עם נקבה).

מכיוון שבוקסרים הוכשרו במקור ככלבי ציד, הם מרגישים לעיתים שרידים של יצר הציד שלהם, שיכולים להיות מופנים לחתולים השכונתיים או לבעלי חיים תמימים אחרים. אז אם יש לכם חצר, גדר גבוהה ללא דרכי מילוט יכולה להיות רעיון טוב.

לסיכום, כלב בוקסר מתאים למשפחות עם וללא ילדים בזכות הסבלנות, הנאמנות והאופי הטוב שלו. בגלל גודלו, במיוחד בשנים הראשונות לחייו שבהן הוא יותר אנרגטי וקופצני הוא פחות מתאים למשפחות עם ילדים קטנים או לאנשים מבוגרים שבוקסר נלהב וידידותי בגודל מלא שיקפוץ עליהם בחיבה יכול להפיל אותם ללא שום כוונת זדון.

כמובן שחשוב לזכור שהטמפרמנט מושפע ממספר גורמים, כולל תורשה, אימון וסוציאליזציה. גורים עם מזג טוב הם סקרנים ושובבים, מוכנים לגשת לאנשים ולהיות מוחזקים על ידם.

טיפול בבוקסר

טיפוח בוקסר

לבוקסרים יש פרווה קצרה ומבריקה על עורם ההדוק שצמוד לגופם הספורטיבי. הם מגיעים בשני צבעים עיקריים כמו שהזכרנו: גוונים של חום מבהיר לכהה יותר עם קטעים לבנים או ברינדל שזה דפוס פסי נמר מרהיב של פסים שחורים על רקע חום.

פרוות הבוקסר דורשת טיפוח מינימלי. בוקסרים הם כלבים נקיים וידוע כי הם מטפחים את עצמם כמו חתולים. בוקסרים יכולים להשיר לא מעט פרווה, אך הברשה שבועית בעזרת מברשת זיפים או כפפת סירוק מגומי קשה יעזרו לשמור על הנשירה בשליטה.

מבחינת אמבטיות, אפשר לרחוץ את הבוקסר לפי הצורך.

צרכי טיפוח אחרים כוללים היגיינת שיניים וטיפול בציפורניים. צחצחו את שיני הבוקסר שלכם מספר פעמים בשבוע כדי לסייע בהסרת אבנית וחיידקים. צחצוח יומי הוא הטוב ביותר אם ברצונכם למנוע מחלות חניכיים.

קצצו את הציפורניים של הבוקסר פעם או פעמיים בחודש אם הכלב שלך לא שוחק אותם באופן טבעי. אם אתה יכול לשמוע אותם לוחצים על הרצפה, הם ארוכים מדי. ציפורניים קצרות וגזוזות מסודרות שומרות על כפות הרגליים במצב טוב ומונעות מהרגליים שלך נשרטות כאשר הבוקסר שלך קופץ בהתלהבות לברך אותך. חשוב לדעת איך לקצץ את ציפורניו. בניגוד אלינו לכלבים יש כלי דם בחלק הציפורן הקרוב יותר לכפה ולכן קיצוץ לא זהיר יגרום לכאבים ודימום. רצוי להתייעץ עם בעל מקצוע ולקבל הדרכה ממנו.

התחילו להרגיל את הבוקסר שלכם להברשות עוד כשהוא גור. געו בכפותיו לעיתים קרובות – כלבים רגישים לגבי מגע ברגליהם, כך שלהרגיל אותם לכך מגיל צעיר יעזור. הביטו אל תוך פיהם ואוזניהם. הפכו את הטיפוח לחוויה חיובית מלאת שבחים ותגמולים, ותניחו את הבסיס לבדיקות וטרינריות, טיפול וטיפוח קלים יותר כאשר הכלב בוגר.

כשמברישים אותם, בדקו אם יש פצעים, פריחות או סימני זיהום כגון אדמומיות, רגישות או דלקת בעור, באוזניים, באף, בפה ובעיניים וברגליים. האוזניים צריכות להריח טוב, בלי יותר מדי שעווה בפנים, והעיניים צריכות להיות צלולות, ללא אדמומיות או הפרשות. הבחינה השבועית המוקפדת שלכם תעזור לאתר בעיות בריאותיות פוטנציאליות בשלב מוקדם.

בוקסר – פעילות גופנית

בוקסרים הם כלבי בית. האף הקצר והפרווה הקצרה שלהם הופכים אותם ללא מתאימים למגורים בחוץ, אם כי הם ייהנו מלהיות בחצר מגודרת ולשחק בה.

בוקסרים אוהבים לשחק. כדי לשמור על השרירים שלהם ולספק את הצורך שלהם בפעילות גופנית, התכננו לשחק איתם או ללכת איתם לפחות פעמיים ביום למשך חצי שעה. שחקו בזריקת כדור, הוציאו אותם לטיולים ארוכים בהם הם יוכלו להוציא מרץ ותנו להם את הזמן וההזדמנות להריח בזמן הטיולים.

גם ספורט כלבים כמו זריזות או כדור זבוב יתקבל בברכה אצל כלבי הבוקסר שזקוקים לגירויים מנטליים ולא רק פיזיים כדי לממש את הפוטנציאל שלהם ולהיות כלבים שמחים ורגועים.

בקיצור, מתן שפע של פעילות גופנית יומית היא הדרך הטובה ביותר להבטיח התנהגות טובה. בוקסר עייף הוא בוקסר טוב.

חשבתם פעם לצאת לשחייה עם הבוקסר שלכם? אל תעשו זאת לפני שתקראו את המאמר: האם בוקסרים יכולים לשחות?

אילוף בוקסר

אימונים חיוניים לכלב הבוקסר. הם כל כך גדולים וחזקים כך שהם יכולים לפגוע בטעות באנשים אם הם לא לומדים לשלוט במעשיהם (למשל קפיצה ידידותית) ובמיוחד בשנים הראשונות לחייהם.

מדובר בכלבים נלהבים ומלאי אנרגיה שלא תמיד מודעים לגודלם ולכן יכולים לקפוץ בשמחה על אורחים או אפילו זרים ידידותיים, דבר שלא כולם יאהבו.

מזגו של הבוקסר ממלא תפקיד חשוב ביכולת האילוף שלו. הם שמחים, נרגשים, ואוהבים תשומת לב.

כדי לגרום להם לקחת את האימונים ברצינות חשוב להתחיל מוקדם ולהשתמש בשיטות אימון קפדניות למשמעת תוך שימוש במוטיבציה חיובית בצורת שבחים, משחק ותגמולי אוכל.

חשוב להיות עקביים. הבוקסר ישים לב בכל פעם שתתנו להם הנחות באילוף, והם ינסו אתכם לראות עד כמה הם אלה שיכולים להגיד מה ואיך לעשות.

כלבי הבוקסר מתבגרים יחסית בגיל מאוחר, כלומר נשארים עם אופי של גור. אחד מהיתרונות לכך היא שגם בגיל מאוחר יחסית עדיין יהיה קל יותר לאלפו, אך אין זה אומר שצריך לחכות! התחילו לאלפו מגיל צעיר, גיל 3 חודשים יכול להיות גיל טוב לכך.

סבלנות היא המפתח לאילוף לעשיית צרכים מחוץ לבית של כלב הבוקסר. עם חלקם אפשר להגיע לכך כבר בגיל ארבעה חודשים, אך עם אחרים עדיין יהיו מעידות עד גיל שנה. הוציאו את הבוקסר שלכם לעשיית צרכים בחוץ בזמנים קבועים ושבחו אותו בהתלהבות כשהם עושים את העסק שלהם בחוץ. מומלץ לשלב עם אימון כלוב.

בריאותו של הבוקסר

כמו כל גזע כלבים גם לכלבי הבוקסר יש בעיות בריאותיות שיותר אופייניות להם. אחת מהבעיות היותר רציניות שהגזע סובל ממנו היא סרטן, ובארה"ב ואנגליה למשל אחוז כלבי הבוקסר שמתים מהמחלה הוא יותר מ 30%. חשוב לציין שגילוי מוקדם ועירנות יכול לתפוס את הבעיה בשלב מוקדם ולהציל את חיי כלבכם.

בעיות אחרות שכלבי בוקסר נוטים להם כוללות חירשות, במיוחד בכלבי בוקסר לבנים, אלרגיות, בעיות במפרק הירך ובעיות במערכת העיכול.

אם כבר הזכרנו את כלבי הבוקסר הלבנים, חשוב לציין שהם גם יותר רגישים לסרטן העור וזקוקים להגנה מהשמש ממש כמו בני אדם, אבל עם קרם הגנה מיוחד לכלבים.

בשל היותם גזע ברכיספליים הם גם נוטים לבעיות נשימה ורגישות לחום. כלבי בוקסר גם מאוד רגישים לקור.

בוקסר יכול להשמיע קולות נחירה בגלל מבנה ראשו ואם זה משהו רגיל אז זה לא מקום לדאגה, אבל אם הבוקסר שלכם מתחיל באופן פתאומי לנחור, ומתווספים לכך סימנים נוספים כגון נזלת, ותסמיני אלרגיות, עייפות או חום אז חשוב לקחת אותו לוטרינר.

כדאי שתבדקו אופציות לביטוח רפואי לבוקסר שלכם, רק ליתר ביטחון.

שאלות נפוצות

ממה בדרך כלל מתים כלבי בוקסר?

סרטן. על פי מחקר בן 20 שנה שנערך על 70,000 כלבים מ -82 גזעים באוניברסיטת ג'ורג'יה, ארה"ב, סרטן הוא גורם המוות העיקרי בקרב כלבי הבוקסר, המהווה יותר מ- 40% ממקרי המוות בקרבם. מחקרים דומים שנעשו באנגליה גם הגיעו לאחוז תמותה של יותר מ-30% ממחלה זו בקרב הגזע הזה.

האם כלב בוקסר הוא כלב שמירה טוב?

כלבי הבוקסר נוטים להיות מרוכזים במשפחתם, מה שהופך אותם לכלבי שמירה טובים. אתם יכולים לסמוך על הבוקסר שיידע אתכם אם משהו קורה. מצד שני מדובר בכלבים ידידותיים שאוהבים אנשים, ולכן כדי שיהיו כלבי שמירה טובים צריך לאמן אותם לכך.

האם כלבי בוקסר נובחים הרבה?

זה נדיר שבוקסר מפתח הרגל של נביחות מוגזמות, אך הם נהנים לתקשר באמצעות קול, ויש להם את הדרכים הייחודיות שלהם לעשות זאת, דבר שהופך אותם לכלב כה מיוחד, כפי שכל בעלים של בוקסר ישמח לספר לך. בוקסרים לרוב "ישוחחו" עם בעליהם על ידי השמעת רעשי יבבה, פיהוק, יללות ונהמות רכות. הם עושים זאת בדרך כדי למשוך את תשומת ליבכם, או להעביר לכם מסר שחשוב להם כרגע.

מקורות
Prognosis of Canine Mast Cell Tumors: A Comparison of Three Methods
BY J. P. C. SIMOES, P. SCHONING, AND M. BUTINE 

Similar Posts