ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

כלבים לקשישים

כלבים לגיל השלישי – איך לבחור נכון

כלבים הם בני לוויה נפלאים לאנשים בכל שלבי החיים. העובדה שכולנו מזדקנים אינה סיבה שלא ליהנות מחברת כלבים. הם מספקים חברות באופן שאף חיית מחמד אחרת, ומעט בני אדם, יכולים להתאים. קשישים מבינים גם שההליכה היומית הנדרשת מגזעים רבים היא דרך לצאת מהבית, להתאמן ולהכיר אנשים אחרים.

אימוץ כלב בוגר רגוע ומאולף ממקלט היא דרך אידיאלית למצוא חבר חדש לחיים. לצעירים או לבוגרים אין כמעט זמן להוציא את הכלבים 3 פעמים ביום, ופחות לשחק איתם או לפנק אותם כמה שצריך. עם זאת, לאדם מבוגר יש את הזמן להקדיש לחיית המחמד שלו, כמו גם את הסבלנות הדרושה כדי לפנק את כלבו או כלבתו.

היתרונות בגידול כלב לגיל השלישי

המדע מראה כי בעלות על כלב מורידה את לחץ דם, הכולסטרול וכמות הטריגליצרידים. זה גם משפר את בריאות הנפש על ידי העלאת רמות הסרוטונין והדופמין במוח. מחקרים אף מראים שאנשים מבוגרים שצריכים לטפל בחיית מחמד דואגים לעצמם טוב יותר!

ההסבר פשוט מאוד. כמה אנשים מבוגרים, בין אם בשל ביישנות, היעדר מעגלים חברתיים או מכל סיבה אחרת, מחליטים להפסיק לצאת ולהסתגר בבית, דבר שפוגע מאוד בבריאותם. עם זאת, אם אותם אנשים יאמצו כלב, הם יצטרכו פתאום לצאת לטיול עם כלבם לפחות שלוש פעמים ביום.

טיולים באוויר הצח כוללים פעילות גופנית ואוורור הנפש. אם בנוסף, הם גם הולכים לפארק כדי לשחק כדור, למשל, העובדה שצריך לזרוק את הכדור כדי שהכלב יחזיר אותו, פירושה ביצוע תרגילים למפרקים ומניעת מחלות כמו אוסטיאוארתריטיס.

כמו כן, על פי מחקר שנערך לאחרונה לפני מספר שנים, נמצא כי בעלות על כלב מסייעת לאנשים מבוגרים להתקרב ליעדים היומיומיים של פעילות גופנית המומלצת על ידי ארגון הבריאות העולמי.

בנוסף, בעת ביצוע פעילות גופנית כלשהי, המוח משחרר אנדורפינים, הורמונים המעניקים תחושת אושר ורווחה. בהיותו מאושר, כל אחד שוכח רגשות של אדישות, בדידות או כאבים.

כשיוצאים לטיול עם הכלב אנשים רבים לא יוכלו שלא לעצור לרגע ללטף אותו ולהחליף כמה מילים עם הבעלים. לכן, יתרון נוסף של חיים עם כלב הוא סוציאליזציה כמעט מיידית, הן בתוך הבית והן מחוצה לו, והערכה עצמית מוגברת.

להחזיק חיית מחמד זה כמו לגדל ילד קטן (אבל הרבה פחות תובעני), זו האחריות של בעליו, שהכלב תלוי בו כדי לשרוד. לאנשים מבוגרים שכבר יצאו לפנסיה יש ​​זמן להתמסר לחיית המחמד. בדרך זו, ירגישו מועילים וישאירו מאחור תחושות כמו עצב או דיכאון.

לאמרה הפופולרית "הכלב הוא החבר הטוב ביותר של האדם" יש הרבה אמת. כלבים הם חיות נאמנות, ומגינות, ועבור רבים, יותר מבעלי חיים, הם כמו ילד או חבר נאמן שתמיד אפשר לסמוך עליהם, כמו גם אמצעי למיגור תחושת הבדידות שנהפכה לאחת מהמגיפות של המאה שלנו.

אם הגעתם לגיל השלישי ואתם מחפשים לאמץ חיית מחמד, אל תיתנו לחשש שלא תהיו מסוגלים לספק טיפול הולם, אימון ופעילות גופנית למנוע ממך לחוות את השמחה ואת החברות שיש לך כלב, התייעצו עם בתי מחסה, משפחה וחברים שהם בעלי כלבים בקשר לאיך, אם ואיזה כלב יתאים לכם.

בהמשך מאמר זה נעבור על כמה מהגזעים המתאימים ביותר לגיל השלישי. כמובן שחוץ מהגזעים שנעבור עליהם כאן כלבים מעורבים יתאימו לא פחות, הכל תלוי באופי, גודל וצרכים של הכלב. באימוץ כלב מבית מחסה שזה הדבר המומלץ ביותר, פשוט התייעצו עם המתנדבים ואלה שמנהלים את המקום בכדי שיעזרו לכם למצוא את הכלב או הכלבה המושלמים בשבילכם.

עם זאת, אם חשבתם פעם לתת כלב למישהו מבוגר במשפחה, לעולם אל תעזו להביא לו חיית מחמד ללא ידיעתם ורשותם.

אילו דברים יש לקחת בחשבון לפני אימוץ כלב בגיל הזהב?

כלבים, בנוסף להיותם שותפים מסורים בחיים שמעניקים שפע של יתרונות ברמה הרגשית והפיזית, תלויים וצריכים להיות עם אדם אחראי שיודע לדאוג לצרכיהם הבסיסיים ולדאוג להם היטב.

לפני אימוץ כלב ע"י קשישה או קשיש, וודאו כי בעל החיים אינו נטל. זכרו כי הופעתו של כלב מרמזת על הצורך בשינויים בחייו של כל אדם. הכלב יכול להסתגל ואפילו לחלוק כמה תחביבים של הבעלים, כגון שכיבה על הספה וצפייה בטלוויזיה.

וודאו שיש לכם את המשאבים הדרושים והכוח לטפל כראוי בכלב.

על ידי הכנת שיעורי הבית ומחשבה מקדימה כיצד כלב ישפיע על חייך (או על בעליו העתידיים של הכלב), ההחלטה לפתוח את הלב ואת הבית בפני כלב יכולה להיות אחת ההרפתקאות המהנות והמועילות ביותר מבחינה בריאותית ונפשית.

בחירת הגזע הנכון שיתאים לאורח החיים שלך

ישנם גזעים רבים ושונים המתאימים לקשישים בכל רמות הפעילות. השתמשו באינטרנט, לכו למקלט לכלבים והתייעצו עם חברים ושכנים שיש להם כלבים כדי לקבל מושג ברור מה דורשת בעלות על כלבים וכדי ללמוד עוד על הגזעים השונים.

כמה מהשאלות שיש לקחת בחשבון בבחירת גזע:

מהן הפעילויות האהובות עליכם?

אם אתם אוהבים קמפינג וטיולים, גזע ספורטיבי או גזע רועה (כמו רועה גרמני למשל, אך לא רק) שמשגשג ונהנה מעבודה בחוץ נשמע כמו התאמה טובה. אם אתם טיפוסים ביתיים, זן קטן יותר וחלק פרווה שיהנה לחלוק איתכם את ביתכם וחברתכם יתאים יותר.

מהו מקום מגורכם?

הבית שלכם במושב, בכפר או בדירה עירונית קטנה יותר? נסו להתאים את צרכי הגזע למרחב המחיה שלכם.

עד כמה המשפחה שלכם גדולה?

האם את/ה גר לבד או שבני משפחה אחרים גרים איתך? גם אם אתם עומדים להיות המטפלים היחידים עבור הכלב, שקלו את העדפותיהם של בני משפחה אחרים. האם הם מוכנים למלא תפקיד מטפל? שאלו לפני שאתם מאמצים. אל תתנו לכלב להפוך למקור המחלוקות במשפחתכם.

כמה זמן אתם מחוץ לבית או בנסיעות?

אם תשאירו את הכלב בבית, יהיה עליכם לדאוג לטיפול בו. כדאי שתהיה לו שגרה מבוססת הכוללת "בעלים" חלופי בשבילה כשאת/ה לא נמצא.

האם יש לך את המשאבים הכספיים לטפל בכלב?

אמנם אימוץ או אפילו רכישת כלב היא הוצאה חד פעמית, עדיין ישנן מספר הוצאות שנתיות כגון מזון, חשבונות וטרינר וצעצועים, שיכולות להסתכם בכמה באלף ש"ח לשנה ויותר. אם לכלב יש מחלה או פציעה בלתי צפויים, חשבונות הווטרינר יכולים לפעמים להגיע לאלפי שקלים.

בגיל השלישי כדאי לאמץ גור או כלב בוגר?

יש לשקול שאלה זו היטב. אם רוצים גור צעיר, קחו בחשבון שמתחייבים לקשר של 10 שנים (או יותר). גורים דורשים גם הכשרה משמעותית.

האפשרויות הטובות ביותר לבני הגיל השלישי עשויות להיות אימוץ כלב הצלה גזעי, המאפשר ניבוי של התנהגות הכלב לפי הגזע אליו הוא שייך, כמובן שגם בכלב לא גזעי ניתן לחזות את אופיו לפי הגזעים של הוריו וכמובן ניתן להתייעץ עם המתנדבים באותו מקלט שמכירים את הכלב הספציפי והתנהגותו הכי טוב ויוכלו לעזור לך למצוא את הכלב שמתאים לאורח החיים הספציפי שלכם.

כלב בוגר אומר שלא צריך להשקיע זמן ואנרגיה בגידול ואימון גור.

ולכן, ברוב המקרים אם אתם בשנות הזהב והחלטתם לאמץ כלב, עדיף לאמץ כלב בוגר ומאולף.

מה התכונות החשובות לכלב שיתאים לאדם מבוגר?

לרוב האנשים המבוגרים הכי יתאימו כלבים מגזעים קטנים עד בינוניים, אך כמו בכל דבר, בחירת הכלב המתאים תלויה ברמת הפעילות שלהם, במצב הדיור שלהם והאם הילדים מבקרים לעיתים תכופות או אפילו גרים ליד ויכולים לעזור.

למרות שכל הכלבים טובים באותה מידה כחיות מחמד, במקרה של חיים עם אדם מבוגר עדיף לבחור סוג כלב מסוים העונה על שורה של דרישות.

לפני הבאת הכלב הביתה, הקפידו להעריך האם מאפייני הכלב תואמים את בריאותו ואורח חייו של בעליו העתידי. כמה שיקולים שכדאי לקחת בחשבון הם:

כלבים ללא דרישה רבה לניקיון

לאנשים מבוגרים, ככל שהם מנסים, אין עוד את החיוניות והכוח לרחוץ את הכלב באופן קבוע. כמו כן, לא כל הכלבים אוהבים מים, וברגע שהם יודעים שזמן הרחצה מתקרב הם משתגעים וזה יכול להיות קשה לאדם מבוגר לשלוט בהם.

מסיבה זו, למרות שכמעט כל הכלבים אוהבים להירטב כשהם יוצאים, במיוחד אם יש בוץ, ישנם כמה גזעים שהם שמעדיפים לשמור על פרוותם נקיה, וחוסכים לבעלים שעות רחצה וניקיון.

סוג השיער הוא גורם נוסף שיש לקחת בחשבון:

כלבים עם שכבה אחת של שיער ארוך: היתרון העיקרי שלהם הוא שהם לא מסירים הרבה שיער ברחבי הבית, אולם הם דורשים הברשה קבועה, כדי להימנע מהיווצרות קשרים וגושי שיער. למרות שלא כולם, את רובם צריך לקחת מדי פעם לביקור במספרת הכלבים.

כלבים עם שתי שכבות שיער ארוך: למרות שאין צורך לקחת אותם למספרה, יש צורך להבריש אותם לפחות פעם בשבוע כדי להימנע מעודף שיער מת, שמתפזר במהירות ברחבי הבית.

כלבים ללא בעיות בריאות

למרות שזה נשמע אכזרי, לאדם מבוגר יש בדרך כלל מספיק בעיות בריאות כדי לטפל בעצמו ואינו זקוק לנטל של יצור חי חולה אחר.

לפני אימוץ כלב יש לוודא שאין לו מחלות כרוניות הדורשות טיפול מיוחד וביקורים תכופים אצל הווטרינר. במידת האפשר, חפשו מחלות כרוניות אצל הורי הכלב כסימן אזהרה. הכלב האידיאלי הוא כלב תוסס ואנרגטי, אך בעל מזג רגוע.

כלבים בוגרים ומאולפים

כלב בוגר

גורים, למרות שהם מאוד רכים וחביבים, אינם האופציה המומלצת ביותר לאנשים מבוגרים מכמה סיבות:

גורים עדיין מתגעגעים לאמם ולאחים ואחיות שלהם, כך שבמהלך הלילה הם יכולים לבכות ולדרוש את תשומת לב הבעלים, מבלי לתת לו לישון.

עד שיאולף כמו שצריך, הגור יעשה את צרכיו בבית לעיתים. הצורך להתכופף כדי לנקות את הרצפה, או גרוע מכך, את השטיח, יכול להיות מייגע, מעצבן ואפילו כואב עבור הבעלים החדש.

גורים נמצאים בשלב החקר בחיים, ואת החקר הם עושים בד"כ גם דרך הפה שאומר לעיסת וכרסום דברים, כולל רהיטים, שטיחים וכל מה שיש בהישג יד. אם הכלב הורס משהו בעל ערך רב וסנטימנטלי, יכול מאוד להיות שהבעלים החדש והקשיש ירצה להחזיר אותו מיד ללא כל התחשבות.

לכן, כדי להצליח בבחירת כלב טוב לאדם מבוגר, מומלץ שגילו הממוצע של הכלב יהיה מעל גיל שלוש.

לכלבים בוגרים יש אופי שליו ורגוע יותר, וחוסכים מהמטפל מאמץ נוסף בגידולם וחינוכם.

כמו כן, כדאי לחשוב על תוחלת החיים של כלבים שונים ועל הסבירות שחיית המחמד שלכם תשרוד אחריכם. מי יטפל בכלבך אם אינך בסביבה לעשות זאת?

כלב מְאוּלף

לפני מתן כלב לאדם מבוגר, עדיף לקחת אותו לשיעורים עם מאלף כלבים שילמד אותו לציית לפקודות בסיסיות כגון:

  • "בוא"
  • "חכה"
  • "שב"
  • "אסור"

כלב מאולף להליכה עם רצועה: אי משיכה ברצועה מצד הכלב חשובה אף היא מאחר ומשיכה חדה עלולה לגרום לבעלים ליפול או לפגוע במפרקים.

לכן, האפשרות הטובה ביותר לאדם מבוגר תהיה לחפש כלב בוגר והוכשר על ידי איש מקצוע.

כלבים רגועים וחברותיים

לגזעי הכלבים המותאמים בצורה הטובה ביותר לאורח חייו של אדם מבוגר יש אופי רגוע ויציב. כלבי הכלאיים הם בחירה מצוינת ובזכות ה- DNA שלהם הם מאוזנים, נפשית ופיזית. למרות שהם אינם שייכים לזן ספציפי, הם חביבים וידידותיים כמו כלבים אחרים.

כדי שכלב יהיה חברותי ויגיב כראוי לגירויים בסביבתו, חיוני שבילדותו היה לו סוציאליזציה טובה. כלבים שלא עברו את השלב הזה בהצלחה יכולים לנטות לאגרסיביות במצבים מסויימים.

כלבים שעברו סוציאליזציה בצורה נכונה מאופיינים ב:

• יכולת להסתדר עם כלבים ואנשים אחרים, בלי לנבוח, לנהום, לתקוף או לנשוך.

• הם לא מפחדים מגירויים מהסביבה.

• אין להם נטייה לברוח בעת הליכה ללא רצועה.

הערה חשובה: על ידי בחירת כלב ממקלט לבעלי חיים, אתם תומכים באימוץ כלבים. עם זאת, לפני שלוקחים כלב לאדם מבוגר, מומלץ לוודא שמדובר בכלב ללא טראומה או חוויות שליליות שהשפיעו על אופיו, לא כל אחד יכול לגדל כזה כלב.

כלבים עם צורכי פעילות גופנית מתונה

כלבים צריכים לזוז ולהתאמן על בסיס יומי, גם כאלה שאין להם צורך רב בפעילות גופנית. עם זאת, ישנם כמה גזעים שלא דורשים פעילות גופנית אינטנסיבית, אלה הם הכלבים האידיאליים לאנשים מבוגרים, כך שמצד אחד כן צריך לטייל איתם ולהפעיל את הגוף, ומצד שני אין צורך בפעילות גופנית רבה מדי שיכולה להיות תובענית מדי בגיל השלישי.

בוסטון טרייר נח עם בעליו
אתה תכתוב, אני נחה בינתיים

כלבים בינוניים או קטנים

גזעים בינוניים וקטנים מושלמים לאנשים מבוגרים מסיבות רבות:

• הם אינם דורשים פעילות גופנית אינטנסיבית (בד"כ, יש גזעים שלמרות גודלם הם מאוד אקטיביים, כמו לדוגמא הבורדר קולי).

אנשים מבוגרים יכולים לשלוט טוב יותר בכלבים קטנים. אם הם מושכים חזק ברצועה או קופצים על הבעלים בהפגנת חיבה סוחפת, יש פחות סיכוי שהבעלים ייפול על הקרקע.

• עם בעלי חיים קטנים יותר יהיה קל יותר ויהיו פחות בעיות בעת גישה למקומות ציבוריים איתם, כגון תחבורה או כמה חנויות.

למרות זאת, גם גולדן טרייר או לברדור, שהם כלבים גדולים יותר, טובים גם לאנשים מבוגרים, מכיוון שהם כלבים רגועים ואינטליגנטים מאוד. כלבים פעילים אחרים כגון הרועה הגרמני או בורדר קולי אינם מומלצים מכיוון שהם מלאי אנרגיה וצריכים להיות בתנועה כמעט ברציפות.

בהתחשב במאפיינים המפורטים למעלה, אתם מוזמנים לסקירה של כלבים שמתאימים גם לקשישים ומבוגרים.

לפני שתעברו לסקירה המלאה נציין כאן שבין הגזעים המומלצים לאנשים בגיל השלישי נמנים הגזעים הבאים:

פודל, קבליר קינג צ'ארלס, בוסטון טרייר, מלטז, ביגל, פומרניין, צ'יוואווה ועוד מבין הכלבים הקטנים יותר.

כלבי הפאג, בישון פריזה, בולדוג צרפתי, יורקשייר טרייר שידועים ככלבים שלא נוטים לנביחות ללא סיבה, והגולדן והלברדור שלמרות גודלם, הם מתאימים לקשישים בזכות אופיים ועדינותם.

שאלות נפוצות

האם זה טוב לאמץ כלב בשנות ה- 60 או אפילו ה- 70 לחיים?

כן! למרות שבגילאים אלו בדרך כלל מאטים את חייהם, זה לא אומר שאי אפשר ליהנות מחברת כלב. אנשים רבים בשנות ה- 60 וה- 70 לחיים עדיין פעילים-או לפחות רוצים להיות יותר פעילים גם בפנסיה, וכלב חדש יכול לספק את התירוץ המושלמת.

מכיוון שלכל גזע כלבים יש מזג, גודל ורמת פעילות שונה, לא קשה לגמלאית או גמלאי טרי יותר או פחות למצוא כלב שמתאים לאורח חייו.

לסיכום

כלבים וקשישים יכולים להיות הזיווג המושלם. לגמלאים יש הרבה זמן פנוי לדאוג לחיות מחמד, בעוד שכלבים אוהבים להיות איתנו ולהתפנק כל הזמן.

לנוכחותו של כלב בחייו של קשיש יש יתרונות רבים. גם נפשי וגם פיזי. למעשה, חלק מהכלבים משמשים כשיטה טיפולית בבתי אבות רבים!

אך לפני אימוץ כלב, חשוב להיות מודע לכך שמדובר בישות חיה שאי אפשר להתעלם ממנה או לזנוח אותה בשינוי או באי הנוחות הראשונה.

לכן יש להעריך את יכולותיו של האדם שידאג לו, כמו גם את המאפיינים של הכלב והתאמתם לחיים עם אדם מבוגר.

הדרישות העיקריות מכלב שהולך לחלוק בבית עם קשיש הן: להיות מעל גיל 3, להיות מאומן ולהתנהג בצורה רגועה.

עברנו כאן על המאפיינים העיקריים של הכלבים שיכולים לחיות בצורה הטובה ביותר עם קשיש על פי אורח חייו והעדפותיו של האדם ולהפוך לשותף ולחבר הטוב ביותר.

מקורות
Cole, A. Grow Old along with me: the Meaning of Dogs in Seniors’ Lives. Int. Journal of Com. WB 2, 235–252 (2019). https://doi.org/10.1007/s42413-019-00034-w

Similar Posts