ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

כלב יורקשייר טרייר יורקי

יורקשייר טרייר

קטן בגודלו אך גדול באישיותו, יורקשייר טרייר הוא בן לוויה לוחמני אך אוהב. גזע כלבי הצעצוע הזה הידוע בכינוי החיבה 'יורקי' וזכה לאוהדים רבים בזכות מסירותם לבעליהם, המראה האלגנטי ובהתאמתם למגורים בדירה. בעל פרווה משיית בצבעי כחול-פלדה, קוקו קטן קשור למעלה, היפואלרגני וידידותי לילדים בוגרים.

המשיכו לקרוא כאן ב- alldog, וגלו עוד על הגזע המיוחד הזה והאם הוא הכלב בשבילכם.

היסטוריה ומקור כלב היורקשייר טרייר

מקור היורקשייר טרייר בתקופת המהפכה התעשייתית באנגליה, כאשר פועלים סקוטים הביאו את כלבי הטרייר שלהם מסקוטלנד לערים יורקשייר ולנקסטר, כאשר באו לעבוד במכרות פחם, במפעלי טקסטיל ובמפעלים אחרים.

הכלבים שהביאו היו מסוג המכונה קליידסדייל טרייר או פייזלי טרייר. כלבים אלה היו גדולים בהרבה מהיורקשייר טרייר שאנחנו מכירים כיום, וחושבים שהם שימשו בעיקר לתפיסת חולדות.

הקליידסדייל טרייר זווג ככל הנראה עם סוגים אחרים של טרייר, חלקם גזעים שכבר לא קיימים וגזעים אחרים שעדיין קיימים כגון הסאקי טרייר והדאנדי דיאמונד טרייר. מקור היסטורי נוסף טוען שגם המלטז הוא אחד ממקורותיו של היורקשייר טרייר שאנו מכירים כיום.

בשנת 1861 הוצג יורקשייר טרייר בתערוכת כלבים כ"טרייר סקוטי שבור שיער". כלב בשם האדרספילד בן, יליד 1865, הפך לכלב ראווה פופולרי ונחשב לאביו של היורקשייר טרייר המודרני. הגזע רכש את השם הזה בשנת 1870 כי שם התרחשה עיקר התפתחותו.

יורקשייר טרייר נרשמו לראשונה בספר ההרבעה הבריטי של מועדון המלונה הבריטי בשנת 1874.

האיזכור המוקדם ביותר של יורקשייר טרייר שנולד בארה"ב היה בשנת 1872. יורקשייר טרייר השתתפו בתצוגות כלבים כבר בשנת 1878.

באותם הופעות מוקדמות, היורקשייר טרייר חולקו לפי משקל – מתחת ל -2.2 ק"ג ומעל -2.2 ק"ג (מעל או מתחת ל 5 פאונד). בסופו של דבר, הוחלט על משקל שבין 1.3 ל 3.2 ק"ג (בין 3 ל -7 פאונד) שבו כל כלבי היורקשייר טרייר השתתפו.

נקודת המפנה האמיתית מבחינת הפופולריות של היורקי התרחשה ב 1886.

יורקי משתין בשלג
יורקי עושה צרכים בשלג

בשנה זו מועדון הכלבים האנגלי הכיר ביורקשייר טרייר כגזע באופן רשמי, ועם ההכרה בא הפרסום והגזע הפך לפופולרי בקרב הנשים כבן לוויה אופנתי. עם עליית הפופולריות, הגודל שלו נהיה קטן יותר באמצעות תהליך הרבעה מבוקר בכדי שיענה לצורך של אותן נשות חברה: כלב קטן ומתוק שיכול לשבת בנוחות על ברכיהן.

יורקשייר גודל, והאם באמת יש יורקשייר "כוס תה", יורקשייר מיני ויורקשייר סטנדרטי?

יורקשייר טרייר בוגר צריך להיות בגובה שבין 20 ל- 23 ס"מ, ואסור שמשקלו, לפי תקן הגזע האמריקאי, יעלה על – 3.2 ק"ג, כאשר המשקל העדיף הוא בין 1.8 ק"ג ל 2.7 ק"ג, לפי הגובה.

כלבי היורקשייר טרייר אינם אחידים בגודלם. זה לא יוצא דופן שבשגר (המלטה) אחת יהיה גור אחד שמשקלו כבוגר פחות 1.8 ק"ג, אחד שמשקלו בין 2.2 ל- 2.7 קילו, ואחד שמשקלו בין 5.5 ל- 6.8 ק"ג.

שני כלבי יורקשייר טרייר בגדלים שונים
כלבי היורקשייר אינם אחידים בגודלם

לכן, היזהרו ממגדלים המציעים יורקשייר טרייר טיקופ (גודל "כוס תה"). כלבים קטנים מהתקן מועדים לבעיות גנטיות ונמצאים בסיכון בריאותי גבוה יותר באופן כללי.

אישיות והתנהגות אופיינית ליורקשייר טרייר

היורקשייר טרייר, חכם ובטוח בעצמו. הוא שילוב של גודל קטן ואופי של כלב טרייר הרפתקני. הגזע מציג מגוון סוגי אישיות, וזה אחד הדברים היפים והמיוחדים בגזע. חלקם מתפנקים ועליזים, רוצים רק לעקוב אחריך כל היום ולכל מקום, וחלקם שובבים, מחפשים הרפתקאות ורוצים לחקור כל מקום וכל דבר.

קבעו גבולות, והיורקשייר טרייר שלכם יהיה בן לוויה נפלא, אבל אם תפנקו אותו, תיצרו רודן קטן שיהיה קשה לתקן את הרגליו הרעים כשהוא בוגר. לכן חשוב להתחיל לחנך ולאלף אותם כשהם גורים.

כמו כל הכלבים, גם היורקשייר זקוק לחשיפה (סוציאליזציה) מוקדמת לאנשים רבים, מראות, צלילים וחוויות מגיל צעיר (התייעצו עם הווטרינר לגבי הגיל שבטוח לעשות זאת מבחינת חיסונים). סוציאליזציה עוזרת להבטיח שהיורקי שלך יהיה כלב ידידותי ובעל התנהגות יציבה.

אם לא יאולף כמו שצריך הוא יהיה חשדני ואף תוקפני כלפי זרים, כלבים ובעלי חיים אחרים.

רוצים לקרוא בהרחבה על היורקי ואיך זה לגדל אחד? לחצו כאן.

האם היורקשייר טרייר כלב בריא ואיזה מחלות אופייניות לגזע?

יורקשייר טרייר הם בדרך כלל כלבים בריאים עם תוחלת חיים ארוכה, ומגדלים אחראיים מנטרים את הכלבים שלהם לוודא שאין להם בעיות עיניים ופריקה של פיקת הברך.

ברך פרוקה היא בעיה גנטית שכלבים מגזעים שמסווגים כקטנים סובלים מהם בד"כ ויכולה לגרום לצליעה או הליכה מוזרה. למרות שהבעיה היא מולדת, הרבה פעמים לא מבחינים בה אלא בשלב הרבה יותר מאוחר בחיי הכלב. לעיתים ניתן לפתור את הבעיה ללא ניתוח ולעיתים יש צורך בניתוח.

בעיות גנטיות אחרות שיורקשייר טרייר יכול לסבול מהן כוללות בין השאר קריסת קנה הנשימה, בעיות כבד והיפוגליקמיה (ירידה חדה ברמת הסוכר).

היורקי גם רגיש לזיהומי עיניים, בעיות שיניים וחניכיים.

חשוב לצחצח את שיניו של כלבך כבר מגיל צעיר, בשביל לשמור על בריאותם וגם כדי להרגיל אותו לכך.

דבר נוסף שחשוב לבריאותו הגופנית והנפשית זה להקפיד על פעילות גופנית וטיולים יומיים שהוא כה זקוק להם, למרות גודלו הזעיר.

מוזמנים לקרוא עוד על איך לדאוג שליורקי שלכם יהיו חיים ארוכים, בריאים ומאושרים.

פעילות גופנית ואילוף של היורקשייר טרייר

למרות שבמדובר בכלבים קטנים וחמודים, יש להקפיד על פעילות גופנית ועל אילוף נכון ומגיל צעיר ככל שניתן.

גור יורקשייר טרייר
גור יורקשייר טרייר

פעילות גופנית לכלב יורקשייר טרייר

יורקשייר טרייר נהנה לטייל או לשחק בחוץ, אך מכיוון שהם פעילים מאוד גם בתוך הבית, אין צורך במאמץ רב כדי לשמור על כושר גופני טוב ליורקי.

כאשר אתם מטיילים איתם בחוץ חשוב להשאיר אותם קשורים. הסיבה היא שהם לא מודעים לגודלם הזעיר והם יכולים לנסות לתקוף כלב גדול מהם בהרבה, ובגלל אופיים השובב והסקרני הם יכולים לרדוף אחרי חתול, ציפור או כל אטרקציה אחרת ולהיפגע.

אילוף יורקשייר טרייר

באופן כללי, יורקשייר הם כלבים חכמים וקלים לאילוף. הם אוהבים אימונים וללמוד טריקים חדשים, במיוחד אם זה מושך תשומת לב ושם אותם במרכז.

חובה להציב לו גבולות ולא לוותר בגלל שהוא חמוד וקטן, אחרת היורקי יחשוב שהוא המנהיג, דבר שיכול להתבטא ביללנות ודרישה בלתי פוסקת לתשומת לב.

חשוב מאוד לא לוותר את האילוף לעשיית הצרכים מחוץ לבית בלבד. בגלל שהם קטנים אז גם ה"התאונות" שלהם כל כך קטנות וקלות לניקוי שהבעלים יכול לחשוב שאפשר לעבור על זה בשקט. זו טעות. עדיף להראות להם לאן ללכת מההתחלה ולתגמל אותם על שהם עושים את הצרכים שלהם במקום הנכון.

אם תהיו עקביים ולא תוותרו להם, יהיה לכם בסופו של דבר יורקי מאומן וממושמע שיודע לעשות את צרכיו רק מחוץ לבית וגם לבקש כשצריך.

אילוף אפקטיבי איתם הוא אילוף עם חיזוקים חיוביים ולא עם עונשים.

הם רגישים לחום קיצוני או קור. ויש אנשים שמאמנים את היורקשייר טרייר לעשות את צרכיהם בבית על נייר כדי שלא יצטרכו לקחת אותם החוצה כשמזג ​​האוויר חם או קר מדי.

יורקים אוהבים צעצועים מצפצפים, אבל חשוב לבדוק את הצעצוע מדי כמה ימים כדי לוודא שהם לא לעסו אותם ושלפו את הצפצפה. הם נהנים במיוחד להביא צעצועים שאתם זורקים להם.

הפרווה ודרישות הטיפוח של היורקשייר טרייר

יורקשייר טרייר פרווה

הפרווה של היורקשייר טרייר ארוכה, משיית וישרה לחלוטין. לכלבי תצוגה יש שיער שמגיע לרצפה.

הפרווה של היורקשייר היא בעלת שכבה אחת וכמעט שלא משירה, מה שהופך אותם לכלבים היפוארלגניים.

הגורים נולדים שחורים וצבע הפרווה משתנה לקראת גיל שנה. צבע הפרווה של יורקשייר בוגר הוא בגוון כחול-פלדה מאחורי הראש ועד קצה הזנב, וחום אדמדם בשאר האזורים. הראש בצבע צהוב-זהב, לא אדמומי והשיער הארוך שנופל על הפנים גם בגוון זהוב.

הפרווה של יורקשייר טרייר דומה מאוד לשיער אנושי ויש להתייחס אליה בהתאם. אם אתם רוצים שתהיה להם פרווה ארוכה יש לדאוג להברישה ולנקותה כל יום.

כדי להימנע מגירוי בעיניים, יש לקצץ את השיער בחלק העליון של הראש או לקשור אותו למעלה בקוקייה.

גם אם אתם מעדיפים את התספורת הקצרה יש לדאוג להברישה כמה פעמים בשבוע.

היורקי יזדקק לאמבטיה לעיתים קרובות יותר מכלבים אחרים.

טיפוח וטיפול שגרתי ליורקשייר טרייר

גזעים קטנים נוטים לבעיות שיניים, ויורקשייר אינו יוצא מן הכלל. יורקשייר טרייר נוטים לפתח אבנית רבה על שיניהם ועלולים לאבד את שיניהם בגיל צעיר. לכן, צחצוח שיניים באופן קבוע וניקוי מקצועי על ידי ווטרינר לפי הצורך חשובים מאוד לבריאותו.

כחלק מתהליך הטיפוח, בדקו את אוזני היורקי באופן קבוע. הסתכלו בתוכם ואריחו. אם נראה שהם נגועים (בעלי ריח רע, אדמומיות או הפרשות חומות), בקשו מהווטרינר לבדוק אותם. אם יש שיער בתעלת האוזן, שלפו אותו באצבעותיכם בעדינות או בקשו מהווטרינר או ספר הכלבים שיעשה זאת.

קצצו את ציפורני היורקי לאחר כל אמבטיה. אם אתם שומע את הציפורניים מקישות על הרצפה כשהיורקי הולך, אז הציפורניים ארוכות מדי.

בציפורני הרגליים של כלבים יש כלי דם, ואם חותכים עמוק מדי עלולים לגרום לדימום, דבר שמעבר לפציעה יגרום שכלבכם לא ישתף פעולה בפעם הבאה שהוא יראה את גוזז הציפורניים. לכן, אם אינכם מנוסים בגזיזת ציפורניים לכלבים, בקשו מהווטרינר או מספר הכלבים לעשות זאת.

התחילו להרגיל את היורקי שלכם שמברישים אותו ובודקים אותו כשהוא גור. געו בכפות רגליו לעיתים קרובות (כלבים רגישים לרגליהם ולכן חשוב להרגיל אותו לכך), והביטו לתוך פיו. הפכו את הטיפוח לחוויה חיובית מלאת שבחים ותגמולים, וכך גם תניחו את הבסיס לבדיקות וטרינריות קלות וטיפול אחר כשהוא כלב בוגר.

כשאתם מטפחים ומטפלים ביורקי שלכם, בדקו אם יש פצעים, פריחות או סימני זיהום כגון אדמומיות, רגישות או דלקת בעור, באף, בפה ובעיניים וברגליים. העיניים צריכות להיות צלולות, ללא אדמומיות או הפרשות.

הבחינה השבועית המוקפדת שלכם תעזור לאתר בעיות בריאותיות פוטנציאליות בשלב מוקדם ופשוט יותר לטיפול ומניעה.

היורקשייר טרייר עם ילדים וחיות אחרות

בגלל גודלם הקטן, היורקשייר טרייר אינם מתאימים למשפחות עם ילדים צעירים. רוב המגדלים לא ימכרו גורים לאנשים שילדיהם מתחת לגיל 5 או 6. פשוט קל מדי לילדים לזרוק אותם, לדרוך עליהם או להחזיק אותם חזק מדי.

עם ילדים גדולים יותר אין בעיה והיורקי הוא כלב מעולה בשבילם.

יורקים יכולים להסתדר היטב עם חיות מחמד אחרות, כולל חתולים, אם הם מתחברים אליהם בגיל צעיר. עם זאת, הם נועזים ומסוגלים לרדוף ולנסות לתקוף כלבים אחרים, אפילו אלה שגדולים מהם פי 10! אז ההגנה עליהם מפני עצמם צריכה להיות טבע שני לאנשים עם יורקי.

אם מביאים חיית מחמד נוספת לבית עם יורקי, יש לעשות זאת בזהירות רבה. בהיותם טריירים, הם עשויים לרצות לאתגר את "הפורץ", ועם פרוץ הקרב, הטרייר ילחם ללא מעצורים.

שאלות נוספות

מהו הגודל של היורקשייר הקטן ביותר בעולם?

לפי ספר השיאים של גינס, יורקשייר טרייר ננסי בגודל אגרוף, בבעלות ארתור מרפלס מבלקבורן, בריטניה, הוא לא רק היורקי הקטן ביותר בעולם אי פעם, אלא גם הכלב הקטן ביותר בעולם אי פעם. הגובה שלו היה 7.11 ס"מ (2.8 אינץ') בכתף ואורך של 9.5 ס"מ (3.75 אינץ') מקצה אפו ועד קצה זנבו.

האם יש יורקשייר טרייר שחור?

לא – אין דבר כזה יורקי שחור שהוא גזעי. לכל כלבי היורקשייר טהורי הגזע יש גנים, שהם ייחודיים לגזע, שגורמים לשינוי צבע הפרווה משחור לכחול מטאלי. ולכן למרות שזה נפוץ שגור יורקשייר טרייר יהיה כמעט שחור לגמרי, אז עדיין יהיו לו כתמים של צבע שזוף ובהיר יותר וככל שיתבגר הפרווה הבהירה יותר תתפשט והשחור יהיה פחות דומיננטי.

אגב, ליורקי יש גם גן נוסף שאחראי לפרווה המשיית שלו.

לסיכום, האם הגזע הזה מתאים לכם

אם אתם מחפשים כלב חמוד וקטן לגידול בדירה, אין ספק שיורקשייר טרייר הוא כלב מושלם.

אומנם יש לו נטייה להיות יללני אם לא מאלפים אותו כראוי, דבר שהשכנים שלכם לא יעריכו, אך באילוף נכון הוא יהיה כלב המחמד המושלם שבזכות גודלו, אפשר גם לקחת אותו אתכם כמעט לכל מקום.

הם לא צריכים הרבה תחזוקה, אבל חשוב להקפיד על טיפול שיניים והברשה.

הכלבים האלה אמנם שובבים, אבל הם גם קטנים ועלולים להיפצע על ידי ילדים ולכן פחות מתאימים למשפחות עם ילדים קטנים מדי (מתחת לגיל 5- 6 בד"כ).

אם תוכלו לספק המון אהבה, תשומת לב, טיפול וזמן משחק, יהיה לכם בן לוויה, קטן ומקסים, שיידבק אליכם כמו הצל שלכם!

חוץ מקנייה, שווה לחפש יורקשייר לאימוץ. למרות שהם כלבים גזעיים אפשר למצוא כלבים שבעליהם עזבו אותם, או לא יכולים לגדל אותם יותר.

פרווה מבריקה ומשיית, גודל קטן, אישיות תוססת, ונאמנות גמורה למשפחתו. אין פלא שיורקשייר טרייר הם גזע כ"כ פופולרי.

Similar Posts