ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

כלב גולדן טריבר

גולדן רטריבר

הגולדן רטריבר הוא כלב בגודל גדול-בינוני הידוע בזכות אופיו הידידותי, קלות האילוף ורצונו לרצות את בעליו. הגולדן אוהב ומסתדר עם כולם, אנשים, כלבים אחרים, ובמיוחד עם ילדים. פרוותו הזהובה והיפה, פרצופו שנראה כמחייך והאופי הידידותי והאוהב שלו הופך את הגזע לאחד הפופולריים ביותר. תוסיפו לזה נאמנות, אינטלגציה ומזג יציב ותבינו גם למה מדובר באחד מכלבי התרפיה והשירות המבוקשים ביותר.

מקור השם גולדן רטריבר

השם גולדן רטריבר הוא שילוב של המראה והמטרה שלשמה נוצר הגזע מלכתחילה. גולדן זה באנגלית זהב ומגיע כמובן מהפרווה הזהובה של הגזע, המילה רטריבר משמעותה 'מחזיר', וזה קשור לשימוש של הגזע שהיה מלווה את הציידים ומביא (מחזיר) את הציפורים והיונקים הקטנים שנורו במהלך מסע הציד. הרבה פעמים היה מדובר בעופות מים כך שהעוף לאחר שירו בו היה נופל למים, והגולדן היה מאתר, קופץ למים ומביא את הציד לצייד.

מקור גזע הגולדן רטריבר ולשם מה הוא נוצר

הרטריבר פותח באמצע המאה ה – 19 בסקוטלנד. באותה תקופה ציד של ציפורי מים היה ספורט פופלרי בקרב המעמד הגבוה בסקוטלנד.

גזעי הרטריבר שהיו קיימים באותה תקופה לא היו מתאימים להביא את השלל לציד מהמים ומהיבשה כאחד, דבר שהיה נחוץ בגלל שהרבה משטח הציד היה בחלקו יבשה ובחלקו אגמים וביצות. לכן, הסקוטים הכליאו כלב מגזע בשם טוויד ספנייל עם גזעי הרטריבר הקיימים, והתוצאה היתה הבסיס לכלב שאנו מכירים כיום כגולדן רטריבר. אפילו מבנה פיו הוא רך כך שלא יווצר נזק לשלל שהביא לצייד.

באותה תקופה כלבי הרטריבר היו ברובם בצבע שחור, וכלבי רטריבר בצבע זהוב היו נדירים יותר. כלב כזה בשם נואס (NOUS) שהיה רטריבר חלק-שיער (FLAT-COATED RETRIEVER) ובעל פרווה צהובה (דבר נדיר) ונקבה של טוויד ספנייל בשם בלה זווגו, ונולדו להם 4 גורים צהובי שיער שהם האבות המודרניים של גזע הגולדן רטריבר.

הזיווג המדובר בוצע ע"י הלורד טווידמאות' שהיה חבר פרלמנט ממוצא סקוטי שהחל לגדל באחוזתו כלבים ובאמצעות תוכנית זיווגים מתוכננת היטב נולדו ב- 1868 אותם ארבע גורים זהובים.

באנגליה הגזע נרשם לראשונה ב 1903 כגולדן שטוח פרווה, וב- 1911 הוכר רשמית כרטריבר בעל פרווה צהובה או בצבע זהב.

גולדן רטריברס נרשמו לראשונה במועדון המלונה האמריקני (AKC) בשנת 1925 והוכרו רשמית כגזע בשנת 1932. זמן קצר לאחר מכן נרשמו גם בקנדה ובהמשך קיבלו הכרה כלל עולמית.

מאז הם ביססו את עצמם כמלווים נאמנים, כלבי ציד וכלבי עבודה. גולדנים משמשים בעבודות חיפוש והצלה, טיפול בעזרת בעלי חיים, איתור סמים וסיוע לאנשים עם מוגבלות. האנרגיה, ההתלהבות והאינטליגנציה שלהם הופכים אותם למתאימים מאוד ללמוד ולבצע כמעט כל משימה.

יש לציין שבתחילה היו חילוקי דעות האם מקורו של הגולדן רטריבר מאנגליה או סקוטלנד ורק ב – 1960 הכירה גם ההתאחדות האנגלית לכלבנות שמקורו של הגולדן רטריבר בסקוטלנד.

גולדן רטריבר עם בעליו
גולדן רטריוור
גולדן רטריבר תמיד יעלה חיוך על פניכם

מאפיינים פיזיים גולדן רטריבר

הגולדן הוא כלב בגודל בינוני-גדול, בעל גוף ארוך יותר מגבוה.

פרוותו מורכבת משתי שכבות. פרוותו החיצונית רכה והפרווה התחתונה שומרת על חום גופו ועמידה למים.  צבע הפרווה צהובה עד לבנה-צהובה, בינונית-ארוכה וגלית.

יש לו אוזניים ארוכות ושמוטות.

הגולדן רטריבר מחולק לשלוש קבוצות, האנגלית, האמריקאית והקנדית. השוני ביניהם הוא במראה החיצוני ובשאר התכונות הם דומים.

הגולדן רטריבר מהקבוצה האנגלית הוא בעל חוטם רחב וקצר יותר משל האמריקאי והקצה שלו יותר מרובע, הוא גם בעל רגליים קצרות יותר משל האמריקאי והמבנה שלו עושה אותו יותר כבד מהאמריקאי באופן כללי. מבחינת צבע הפרווה, כל הגוונים של זהב או קרם מקובלים לגביו.

הזן האמריקאי גבוה יותר ופחות כבד מהאנגלי. גובה של גולדן אמריקאי הוא בין 58 ל- 62 ס"מ בחלק הגבוה של הכתפיי(ALTURA A LA CRUZ) ונקבה של גולדן אמריקאי בין 53 ל- 56 ס"מ. הצבע שלו צהוב זהוב באופן בולט יותר.

הזן הקנדי, כמו האמריקאי, גבוה מהאנגלי, אך שונה בעובי וצבע הפרווה. הפרווה שלו פחות צפופה ויותר כהה משל האמריקאי.

בכל שאר הדברים הם דומים.

אופי הגולדן רטריבר

שאל מישהו על המאפיין המגדיר של גולדן רטריבר, והתשובה שתקבל תמיד היא האופי. סימן ההיכר של הגולדן רטריבר הוא טבעו האדיב, העדין, והלהוט לרצות. הוא משתוקק לחיבה ויחפש אותה אצל זרים כמו גם ממשפחתו שלו.

עוד דבר שמאפיין את הגזע היא אהבתו למשחקים גם ככלב בוגר, ואפשר לומר שבמידה מסויימת הוא נשאר גור נצחי, דבר שמבדיל אותו מקרוב משפחתו הלברדור רטריבר שהוא יותר בוגר באופיו.

הגולדנים מסתגלים לכל סביבה ומאוד אוהבים אנשים. מאפיינים אלה נמצאים בראש רשימת הסיבות שאנשים אוהבים אותם כ"כ. למרבה הצער, הפופולריות של הגזע הביאה לכך שאנשים רשלניים או חסרי ידע החלו להרביע את גולדן בלי שום ניסיון לשמור על הצד הרך והמתוק שלהם. ביישנות ותוקפנות יכולות להיות בעיות, בגלל שהן מובילות לפחד שגורם לנשיכות או אי ידידות כלפי אנשים וכלבים אחרים.

בגלל הטבע האוהב שלהם לכל אדם הגולדן רטריבר לא מתאים לשמש ככלב שמירה מכיוון שסביר יותר שהוא  יכשכש בזנב לפורץ במקום לנבוח או לנסות לעצור אותו. נוהגים לומר שאין אפילו לא טיפה אחת של תוקפנות אצל הגולדנים.

לעומת זאת האופי הטוב שלו בשילוב עם האינטלגנציה שלו הופכים אותו לכלב תרפיה מעולה לבתי אבות, ולכלב שירות מעולה לעיוורים ובעלי מוגבלויות אחרות.

כמו כן, בזכות חוש הריח המפותח שלו נעזרים בו כוחות המשטרה לאיתור וחיפוש חומרים אסורים.

הגולדן רטריבר הוא כלב פעיל ואנרגטי והוא זקוק לתשומת לב ולהתייחסות תמידית על מנת שירגיש בנוח.  והוא בהחלט לא כלב שאפשר לגדל בחוץ רחוק מהמשפחה. ריחוק וחוסר חברה יגרום לו לחרדת נטישה, דיכאון והפרעות התנהגות.

אל תשכחו ללחוץ כאן אם אתם רוצים לדעת האם הגולדן הוא הכלב בשבילכם.

הגולדן עם ילדים ובעלי חיים אחרים

גולדן לא מאולף, שלא בוצעה לו סוציאליזציה ושלא מוציא אנרגיה, במיוחד עד גיל שלוש יכול להיות מאוד נלהב ואנרגטי בצורה שאולי אפילו תפחיד ילדים קטנים, למרות כוונותיו הטובות ביותר של הכלב שרק רוצה לשחק איתם.

לכן חשוב להיות מוכן שגם עם גולדן חשוב לפקח על ילדים וכלבים כשהם ביחד ולוודא שכולם משחקים יפה. זה נורמלי שגורים רודפים ונושכים במשחק, אז אתם צריכים ללמד את גור הגולדן איך להתנהג סביב ילדים, כמו גם ללמד את הילדים איך לשחק עם הכלב.

מעבר לזה אופיים הטוב והידידותי עושה אותם מתאימים לגידול עם ילדים, כלבים וחיות אחרות.

צורכי חברה של הגולדן רטריבר

הם מתאימים ביותר לחיים עם רווקים פעילים, זוגות או משפחות שבהם מישהו נמצא בבית במהלך היום וייהנו לבלות עם הכלב ולהפעיל אותו. גולדנים אוהבים אנשים ובייחוד את הבעלים שלהם.

אם הם בבית שעות ארוכות לבד ולא דואגים לנתב את האנרגיה שלהם דרך הליכה, ריצה, טיולים רגליים, שחייה, משחקי זריקת כדור ואפילו משחקי מוח שיספקו אותם נפשית, הם יכולים לפתח התנהגות הרסנית, ללעוס רהיטים, לנבוח ולחפש להוציא את האנרגיה שלהם בדרכים אחרות שאתם לא תאהבו.

כמו שכבר אמרנו, גולדן רטריבר צריך להיות בחברת אנשים ולגור איתם, ואם אתם מחפשים כלב שיגור בחצר, אל תקחו גולדן. בדידות ושעמום יובילו לנביחות, חפירות והרס כללי. הגולדן רטריבר שלך צריך לחיות בבית כחלק מהמשפחה.

טיפול וטיפוח גולדן רטריבר

לגולדן יש פרווה כפולה, צפופה ודוחה מים המגיע בגוונים שונים של זהב. גולדנים משירים הרבה ודורשים הברשה תכופה אלא אם כן לא מפריע לכם שיערות כלב בכל הבית.

אם שיערות כלב בכל הבית זה משהו שאתם כן מעדיפים להפחית אותו,הברשה יומיומית כדי להסיר את השיער המת תעזור להתמודד עם העניין.

כמו רוב הרטריברים, גולדן אוהבים מים. כאשר הגולדן רטריבר שלך נרטב – צריך לשטוף אותו בצורה יסודית עם מים מתוקים כדי להסיר כלור, מלח או כל לכלוך אחר, כל אלה יכולים להזיק לפרווה שלו. שימרו על אוזניו יבשות כדי למנוע זיהומים, והשתמשו במנקה אוזניים המומלץ על ידי הווטרינר שלכם לאחר שהוא הולך לשחות.

השאר זה טיפול בסיסי. קצרו את ציפורניו לפי הצורך, בדרך כלל כל כמה שבועות, וצחצחו את שיניו לבריאות כללית טובה ונשימה רעננה.

פעילות גופנית לגולדן רטריבר

הגולדן רטריבר פותח כדי להיות כלב עבודה ועוזר לציד, וזה אומר שרמת פעילות גבוהה היא חובה עבור כלבים אלה.

אם לא הייתם אנשים פעילים לפני, אתם תהיו אחר שתאמצו כלב גולדן – או שתסבלו מהתוצאות. הגולדנים קמים כל בוקר עם מחשבה אחת בראש: מה אנחנו הולכים לעשות היום?

הקפידו על כמה טיולים קצרים ביום וטיול ממושך של לפחות שעה ביום (או חלקו אותו לשניים או שלושה טיולים), הפכו אותו לבן הזוג שלכם לריצה, או למדו אותו לרוץ לצד האופניים שלכם. קחו אותו לשחות באגם או בחוף המקומי שלfo. הוא מצטיין בכל ענפי הספורט של הכלבים, כולל זריזות, ציות, צלילה במעגן, מעקב ומה לא.

אם אין לך ילדים בעצמך, גייס את ילדי השכנים לזרוק כדורי טניס כדי שהגולדן שלך יביא. זה יכול להעסיק אותם שעות. הם לא סתם קיבלו את השם רטריבר, הם אוהבים להחזיר ובכלל לסדר ולשים דברים במקומות שהם חושבים שהכי הגיוני להם.

למדו אותו טריקים ורכשו מגוון צעצועי פאזל לכלבים (יש דבר כזה) בכדי לאתגר את מוחו. לעתים קרובות, עבודה מנטאלית מספקת ומעייפת באותה מידה כמו פעילות גופנית, אם כי היא אינה יכולה להחליפה לחלוטין.

למרות כל מה שנאמר לגבי פעילות גופנית, חשוב להקל על הפעילות הגופנית בשנתיים הראשונות לחיי גור הגולדן רטריבר. סחוסי הגידול שלו עדיין נוצרים בשנתיים הראשונות האלה, ופעילות גופנית קשה עלולה לפגוע בהם. קחו אותו לשחייה, לטיולים על דשא או על משטחים רכים אחרים וטיולים רגליים קלים, אך אל תתחילו עם ריצה, אופניים, טיפוסים תלולים או ירידות, או כל פעילות שדורשת קפיצה עד שהוא הגיע לבגרות גופנית מלאה בגיל שנתיים.

חינוך ואילוף של הגולדן רטריבר

הגולדן רטריבר אוהב את כולם, אך אהבה לאנשים מתורגמת לרוב לקפיצה כצורת ברכה. אילוף ציות בסיסי ומוקדם הוא חובה לכלבים הגדולים האלה. למרבה המזל, קל מאוד לאלף את הגולדן רטריבר, והשקעה קטנה של זמן כשהכלב צעיר תשתלם כשיגדל. הוא ישב בקלות על פי פקודה, ילך עם הרצועה בלי למשוך ויבוא כשהוא נקרא.

כל כלב, אפילו גולדן, עלול לפתח הרגלים רעים של נביחות, חפירות, גניבת מזון והתנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאומן או לא מפוקח. וכל כלב יכול להיות יותר מרדן בגיל ההתבגרות. במקרה של הגולדן, שנות ה"עשרה "יכולות להתחיל בחצי שנה ולהמשיך עד שהכלב הוא בן שנתיים או שלוש. התחילו לאמן אותו מוקדם, היו סבלניים ועקביים, ויום אחד תתעוררו לגלות שיש לכם כלב נהדר וממושמע.

גולדן רטריבר, כמו כל כלב, הוא תוצר של סביבתו ורבייתו. בין אם אתם רוצים גולדן כבן לוויה, כלב תרפיה, כלב תחרויות או כל השלושה באחד, חפשו אחד שההורים שלו בעלי אישיות נחמדה, ודאגו לחשיפה מוקדמת וסוציליזציה טובה מגיל צעיר.

מעבר לכל אלה הגולדן הוא כלב קל לאילוף, ולא פלא בתור כלב שמדורג מקום רביעי בכלבים האינטלגנטיים ביותר לפי המדרג של סטנלי קורן, וגם בלי קשר למדרג כזה או אחר הוא כלב מאוד חכם.

באילוף הגולדן חשוב להיות עקבי, ולהתחיל מהשלב שהוא גור לפחות עם פקודות בסיסיות כמו שב, שכב ובוא הנה. לאחר מכן אפשר לעבור לאילוף מתקדם. חשוב להשתמש עם הגולדן באילוף עם חיזוקים חיוביים אליהם הוא מגיב טוב, ולעולם לא עם עונשים שהרבה פחות אפקטיביים לגזע זה כשיטת אילוף.

בריאותו של הגולדן רטריבר

גולדן רטריברים נראים יפים, אך האם הם בריאים? רוב הגולדנים בהחלט כן, אך הגזע בכללותו יכול להיות מושפע ממספר בעיות בריאותיות.

בראש רשימת החששות הבריאותיים בגזע נמצא סרטן, שיעור הסרטן גבוה יחסית בגזע בשנים האחרונות ויש אף גופים שחוקרים תופעה זו. קרן בעלי החיים מוריס וקרן גולדן רטריבר חברו לביצוע מחקר סרטן גדול שיתמקד בגולדנס וייתכן שבסופו של דבר יועיל לגזעים אחרים, וגם לאנשים.

הגולדן רטריבר סובל גם משכיחות גבוהה של דפורמציה כואבת בירך המכונה דיספלסיה של מפרק הירך, המתפתחת כאשר ראש עצם הירך אינו נכנס כראוי לשקע הירך. דיספלסיה של מפרק הירך רציני עלולה להוביל לדלקת מפרקים משתקת ודורשת טיפול כירוגי יקר.

העיניים הן אזור בעייתי נוסף בגזע, אז וודאו שההורים נבדקו על ידי רופא עיניים וטרינרי מוסמך ומאושר.

מחלת לב נפוצה גם אצל גולדן רטריברס, בעיקר המצב המכונה היצרות תת-עורקית.

אפילפסיה, דלקות אוזניים, אלרגיות, גירוד ודלקות עור, תת פעילות של בלוטת התריס הן עוד דברים שהגולדן יכול לסבול מהם.

לא כל התנאים הללו ניתנים לזיהוי אצל גור הגדל, ואי אפשר לחזות אם בעל חיים יהיה נקי ממחלות אלו, ולכן עליכם למצוא מגדל המחויב לגדל את החיות הבריאות ביותר האפשריות. הם אמורים להיות מסוגלים להפיק אישור לכך שהורי הכלב (וגם סבים וכדומה) נבדקו לגבי פגמים שכיחים ונחשבו בריאים להרבעה.

זכרו שאחרי שלקחתם גור חדש לביתכם, יש בכוחכם להגן עליו מפני אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר: השמנת יתר. שמירה על גולדן רטריבר במשקל מתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר לשפר את בריאותו ולהאריך את חייו.

גזע זה אוהב לאכול מהצלחת וגם כל דבר שהוא ימצא על הרצפה אז מעבר לחשיבות לשמור שלא יאכל יותר מדי ויהיה בעודף משקל חשוב גם שלא יאכל מהרצפה דברים שיכולים להיות מסוכנים לו.

מאמר קשור: מדריך האכלה לגולדן רטריבר, כמה ואיך.

הפיקו את המיטב מיכולות המניעה שלכם כדי להבטיח כלב בריא יותר לכל החיים.

שאלות נפוצות

מתי גולדן רטריבר נחשב לבוגר?

בניגוד לגזעים קטנים יותר גולדן רטריבר מסיים את הגדילה הפיזית שלו בין גיל שנה לשנתיים, אך מבחינה מנטלית הוא נהיה לבוגר רק לקראת גיל שלוש. למרות זאת גם לאחר מכן הגולדן רטריבר נשאר בהרבה מובנים גור בכך שהוא לא מאבד את אהבתו למשחקים ונשאר מאוד פעלתן וסקרן.

לחצו כאן לגלות עוד על תוחלת החיים של גולדן רטריבר.

כמה סוגים של גולדן רטריבר יש?

לגזע יש שלושה סוגים שונים – אנגלי, קנדי ​​ואמריקאי. כמו כן, כל אחד מהסוגים יכול להיות באחד משלושה גוונים שונים של זהוב/צהוב – זהוב, זהוב בהיר וזהוב כהה. ישנם הבדלים פיזיים קלים בין סוגי הגולדן רטריבר, אך כולם נחשבים לאותו גזע.
 
ניתן להבחין בין 3 הסוגים לפי המבנה שלהם או הפרווה. גולדן רטריבר קנדי ​​וגולדן רטריבר אמריקאי נוטים להיות בעלי אותו מבנה; אך לקנדים יש פרווה דקה יותר מאשר לאמריקאים. גולדן רטריבר אנגליים הנם בעלי מבנה גוף מוצק יותר מהסוגים האחרים, והם גם נוטים להיות בעלי צבע זהוב בהיר עד לבן. ניתן לחזות איזה צבע יהיה לגור הגולדן רטריבר שלכם כאשר יתבגר לפי צבע הפרווה בקצוות האוזניים. 
 
דבר אחד בטוח, כל שלושת הסוגים ובכל אחד מהגוונים הנם כלבים בעלי מזג ידידותי, רגוע ושובב ויהיו כלבי משפחה מעולים.

כמה גורים יש בהמלטה של כלבת גולדן רטריבר?

5 גורי גולדן רטריבר

בממוצע יש בשגר של כלבת גולדן רטריבר כ- 8 גורים.
המלטה טיפוסית של גולדן רטריבר יכולה להכיל בין ארבעה ל-12 גורים. בדרך כלל ההמלטה הראשונה של נקבת גולדן רטריבר תהיה קטנה יותר מההמלטות שיבואו אחריה.

האם קיים גולדן רטריבר שחור?

לא. כשמדובר בגולדן רטריבר, הם קיימים רק בגוון זהוב כלשהו, ​​כך ש"גולדן רטריבר שחור" הוא ככל הנראה רטריבר חלק שיער או תערובת כלשהי של גולדן רטריבר עם לברדור שחור, או גזע אחר.

לסיכום, האם הגולדן הוא הכלב בשבילך?

אם אתם מחפשים כלב משפחה אנרגטי, אם יש לכם ילדים ואתם אנשים פעילים אז הגולדן יכול להיות הכלב המושלם בשבילכם.

הגולדן יהנה להיות בחברתכם וללוות אתכם בכל פעילות גופנית, הוא יאהב ללמוד טריקים חדשים ולרדוף ולהחזיר כדורים.

הגולדן יהיה בן לוויה אוהב, מלא אהבה ויכול לשמש ככלב נחייה, עזרה ותרפיה.

מצד שני, אם אתם מחפשים כלב שישכב רוב היום לידכם על הספה ושלא צריך פעילות גופנית, או שאתם מחפשים כלב שמירה ואתם לא יכולים לסבול שיערות כלב בכל מקום בבית אז הגולדן הוא לא הגזע בשבילכם.

Similar Posts