ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

בטטה כלב האם אפשר לתת בטטה לכלב לאכול

בטטה לכלב – האם כלבים יכולים לאכול בטטות?

תזונאים רואים בבטטות מזון-על , הן מלאות וויטמין A, ויטמין C, אשלגן וסיבים והן גם דלות בקלוריות ושומן. אך האם גם כלב יכול להנות מהן?

אז האם כלבים יכולים לאכול בטטות? כן הם יכולים. היתרונות הבריאותיים של בטטה לאנשים תקפים גם לגבי כלבים. אסור להגזים בכמות וצורת ההכנה חשובה אף היא. לא כל תבשיל שהכנו עם בטטות טוב לכלבים שלנו ואולי אף מכיל מרכיבים מסוכנים לכלבים.

בדיוק בשביל זה אנחנו כאן, אז המשיכו לקרוא עוד על בטטות וכלבים כאן ב- alldog.

מדוע בטטה טובה לכלבים?

הבטטה הנה מקור מצוין לסיבים תזונתיים, המסייעים לתפקוד יעיל יותר של מערכת העיכול.

אכילת סיבים על בסיס קבוע מורידה את הסיכון למחלות לב וסוגים מסוימים של סרטן.[1]

מעניין לציין שבטטות הן מקור פופולרי לפחמימות במזון מסחרי לכלבים.

בטטה דלה בשומן ועשירה בויטמינים A, B6, C, סידן, אשלגן וברזל (לכל אחד מהם תפקיד חיוני בבריאות הכללית).

ויטמין A לדוגמא חיוני לשמירה על בריאות העיניים, השרירים, העצבים והעור, וויטמין C קריטי לתפקוד תקין של מערכת החיסון. מחקרים מצאו כי כלבים, בדיוק כמו בני אדם, מראים עמידות רבה יותר למחלות ויש להם סיכוי טוב יותר להחלים מפציעות או מחלות כאשר יש להם רמה גבוהה יותר של ויטמין C.

בטטות גם מכילות בטא-קרוטן (אשר גם נותן להן את הצבע המיוחד שלהן). בטא-קרוטן הוא נוגד חמצון המסייע בהפחתת הסיכון לסוגים מסוימים של סרטן ובו זמנית מספק הגנה מפני מחלות לב.

כמובן שחשוב לא להגזים (עוד בהמשך) ואם כלבכם סובל מסוכרת, עודף משקל או שהוא פחות פעיל, צריכים אז עדיף להמנע מבטטה או לתת לו כמות מינימלית בלבד. כי למרות שהאינדכס הגליקמי שלהן נמוך משל תפוח אדמה, עדיין הערך שלו גבוה ולא מתאים לכלבים הסובלים מבעיות בריאותיות שקשורות לכך.

אם יש לכם ספק אז פשוט התייעצו עם הוטרינר שלכם.

כמה בטטה כלב יכול לאכול?

מתינות היא המפתח.

לא נוכל לומר לך את הכמות המדוייקת, אבל כן נוכל לומר שהיא מבוססת על כמה גורמים, כגון גודל הכלב שלך, רמת הפעילות והבריאות הכללית.

כמות גדולה מדי של ויטמין A יכולה לגרום לבעיות בעצמות ולחולשת שרירים, ועלייה פתאומית בסיבים עלולה ליצור בעיות במערכת העיכול, אז התחילו לאט!

בנוסף, פחמימות, כמו בטטה, לא צריכות להיות מקור התזונה העיקרי של הכלב;

וכמובן, כמו עם כל מזון חדש שאתם נותנים לכלבכם, התייעצו עם הוטרינר לגבי הכלב שלכם, והתחל עם כמות קטנה כדי לראות איך הכלב מגיב.

כל כלב הוא שונה ויכול להגיב אחרת.

איך להכין בטטה לכלב שלי?

לפני שנותנים לכלב בבטטה, וודאו שהיא מבושלת ושהקליפה מוסרת;

בטטה מטוגנת עם תבלינים לא מתאימה לכלב
בטטה מטוגנת עם תבלינים לא מתאימה לכלבים!

הקליפה מקשה על העיכול של הכלב, ולעולם לא להאכיל את הכלב בבטטה גולמית. לא רק שהיא קשה ללעיסה, אלא שהם יכולים לגרום לבעיות בקיבה של כלבכם ועלולים לגרום לחסימת מעיים.

הרבה כלבים לא לועסים אלא בולעים את האוכל שלהם, ולכן חשוב שהגודל יתאים לכלבך ובנוסף שהבטטה תהיה רכה, שני דברים שיפחיתו את הסיכון לחנק.

הדרך הטובה והקלה ביותר היא לאדות או להרתיח אותן – אל תוסיפו שום תבלינים לחתיכות שאתם מאכילים את הכלב שלכם. שיטות אלו עוזרות לשמור על ערך תזונתי רב יותר מאשר צלייה. וזכרו, התחילו במתן כמות קטנה לכלבכם.

שאלות קשורות

כמה בטטה אפשר לתת לכלב?

בעקרון, כל מזון שאינו האוכל של כלבך אסור שיהיה יותר מ- 10% מכמות הקלוריות היומית שלו. לגבי בטטה, בגלל המחקר שנעשה וגם בגלל שבטטה כלולה בהרבה מזונות לכלבים כמרכיב משמעותי, מומלץ שכמות הבטטה שתתנו לו תהיה קטנה מה-10% המותרים ורק מדי פעם ולא באופן יומיומי.

אזהרה לגבי אוכל לכלבים ללא דגנים

קיימים מזונות ללא דגנים עבור כלבים עם אלרגיות. המזונות האלה מכילים מרכיבים אחרים כאשר בין המרכיבים האלה יש גם בטטות.

מינהל המזון והתרופות האמריקני פרסם לאחרונה התראה על דיווחים על קרדיומיופתיה מורחבת של כלבים (DCM) בכלבים שאוכלים מזונות מסוימים לחיות מחמד המכילים אפונה, עדשים, זרעי קטניות אחרים או תפוחי אדמה (כולל בטטות) כמרכיבים עיקריים. 

לפי המחקרים, רוב המזונות האלה הכילו דווקא אפונה בתור מרכיב עיקרי ולא בטטה, אך לשם הזהירות חשוב להיות מודעים לכך ולהתייעץ עם הווטרינר של כלבכם.

ידע הוא כוח ובעניין תזונה חשוב לדעת הכל לפני שמחליטים, גם לגבי החבר על ארבע שלנו!

חשוב לציין שאף אחד ממזונות אלו לא הוגדר כמסוכן לכלבים, והממצעים לא חד משמעיים ורלוונטיים לגזעים מסויימים של כלבים, שאחד מהעיקריים שביניהם הוא גולדן רטריוור.

DCM היא מחלה של שריר הלב שמובילה להפחתת תפקוד שאיבת הלב ולהגדלת גודל הלב. שעלולים לגרום להשלכות חמורות כגון אי ספיקת לב או מוות לב פתאומי. בעוד שהגורם השכיח ביותר ל-DCM הוא גנטי, במקרים נדירים יכולים גם גורמים אחרים לגרום למצב, במיוחד בגזעים שאינם מושפעים לעתים קרובות.
מקורות:
https://akc.tv/watch/6/7445/episode/event-dogcenter-top-stories-fruits-and-vegetables-dogs-can-and-cant-eat/event-dogcenter-top-stories-fruits-and-vegetables-dogs-can-and-cant-eat

https://www.fda.gov/animal-veterinary/animal-health-literacy/questions-answers-fda-center-veterinary-medicines-investigation-possible-connection-between-diet-and
[1] הפחתת סיכון לסרטן וסיבים תזונתיים: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1851150

Similar Posts