ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

כלב בורדר קולי גזע

בורדר קולי

הבורדר קולי הוא כלב בגודל בינוני ונחשב לגזע החכם ביותר מכל הגזעים. אם יכולתי לספר לכם רק משהו אחד על כלב זה אז הדבר החשוב ביותר שצריך לדעת עליו הוא שמדובר בכלב מקו עבודה שפשוט חייב פעילות גופנית אינטנסיבית ואתגרים שכליים בלתי פוסקים כדי לשחרר לחץ, לא להיות מתוסכל ומשועמם ולפרוק את האנרגיה האינסופית שיש לו. אם אין לכם את הזמן והאנרגיה לכך אז אתם תעשו טובה גדולה לעצמכם ולכלב אם תבחרו גזע אחר.

אם לא נבהלתם מהפתיח, או שאתם פשוט סקרנים לדעת עוד על גזע מרתק זה, המשיכו לקרוא כאן ב alldog על ההיסטוריה, המאפיינים הפיזיים, האופי, הטיפול, הבריאות ועוד של כלב הבורדר קולי.

מקורו של גזע הבורדר קולי

מה שידוע בוודאות הוא שמקורו של גזע הבורדר קולי הוא ממחוז נורת'מברלנד  בגבול שבין אנגליה וסקוטלנד, ומכאן גם שמו "בורדר" שמשמעותו "גבול" באנגלית. הגזע פותח במשך שנים למטרה אחת בלבד: רעיית צאן.

לגבי ההיסטוריה היותר רחוקה של הגזע ואיך הגיע לאזור גבול זה יש ויכוח אבל משערים שניתן לאתר את שורשיו 2000 שנה אחורה לתקופת הרומאים שכאשר פלשו לבריטניה באותה תקופה הביאו את אספקת המזון שלהם שהיתה צאן ואיתם את כלבי הצאן שלהם.

כלבים אלה נשארו חלק מאזור זה ו- 800 שנה לאחר מכן כאשר גם הויקינגים פלשו לאזור זה של אנגליה הביאו גם הם את הצאן שלהם ואיתו את כלבי הצאן שלהם שהיו מסוג שפיץ. הכלבים שהביאו הויקינגים התרבו עם צאצאי הכלבים שהביאו הרומאים ומאמינים שכך נוצר הבסיס ואבות אבותיו של גזע הבורדר קולי. גזע בינוני-קטן, מהיר וחכם שיכול לדלג בקלות בתנאי השטח ההרריים של סקוטלנד והיחיד ששולט בצאן בלי להוציא קול ובאמצעות עיניו בלבד!

נחזור למה שידוע ולגבול בין אנגליה וסקוטלנד. עד סביבות 1860 כלבי צאן אלה היו ידועים בשם "קולי" או פשוט כלב-רועים ומעבר לתפקידם כרועי צאן לא היו להם מאפיינים ספציפיים שהיו צריכים לעמוד בהם והם פשוט היו כלבי עבודה לרעיית צאן.

זמן לא רב לאחר שהמלכה ויקטוריה התאהבה בגזע בסביבות 1860 והחלה לאמץ ולגדל כלבים מגזע זה, החלו תצוגות הכלבים לצבור פופולריות באנגליה ורועי הצאן סיפקו לתצוגות אלו כלבי בורדר קולי, אך לא לקח להם זמן רב להבין שהרבעת כלבי בורדר קולי למטרות תצוגה לא יעשו טוב לגזע ואכן בתחילת המאה ה- 19, נוצרה הפרדה בין כלבי בורדר קולי לעבודה ולתצוגה ולבסוף כלבי הקולי לתצוגה נפרדו לגמרי מהבורדר קולי המקורי ויצרו גזע אחר ששמו קולי גס-שיער שאולי הכלבה המפורסמת שבהם היא כוכבת הקולנוע על ארבע לאסי מהסרט "לאסי שובי הביתה".

דבר נוסף שעזר לגזע הבורדר קולי היו תחרויות רעיית הצאן שהחלו לצבור פופולריות בשנת 1873 ובעקבותיהן תוכניות הרביה הסלקטיביות שעזרו לשמור על התכונות של הבורדר קולי והיכולות שלו ככלב צאן כשרוני שיכול לשלוט בעדר כבשים רק בעזרת עיניו, ושמו פחות חשיבות על מראה ומאפיינים פיזיים קפדניים.

מעניין לציין שבאחת מהתחרויות הראשונות הוצגו 100 כבשים עליהם שלט הבורדר קולי וצורת התקשורת של המאלף שלו איתם השאירה את הצופים חסרי מילים: באמצעות תנועות ידיים ושריקות בלבד.

תוכנית הרבייה של הגזע חייבת הרבה לכלב בשם "המפ הזקן" (old hemp) שהיה צייתן מצד אחד ובעל יכולת לשלוט בכבשים בעיניו בלבד מצד שני ושימש להרביע בזרעו ולהביא לעולם יותר מ- 200 גורים. בעצם כל כלבי גזע הבורדר קולי המודרני יצאו מאחד מצאצאיו.

בשם המלא של הגזע שקיים כיום, "בורדר קולי", נעשה שימוש לראשונה בשנת 1915 ע"י ג'ימס רייד, מזכיר של מועדון חדש באותה תקופה שנקרא המוסד הבינלאומי לכלבי רועים (ISDS). השימוש נעשה כדי לתאר את הגזע ולהבחין בינו לגזעי קולי אחרים.

בזכות כל אלה כלב הבורדר קולי של היום כמעט זהה לאבותיו מסוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19.

בשנת 1995 הוכר הגזע ע"י מועדון המלונה האמריקאי (AKC), דבר שיש לציין לווה בהתנגדות מצד אוהבי הגזע שחששו שמאתה יושם שם הדגש על עמידה בתקן הפיזי ופחות על תכונותיו ככלב עבודה. מסיבה זו למשל אוהבי הגזע בקנדה נלחמו נגד הכרה רשמית בגזע בארצם ע"י מועדון הכלבים שם.

מאפייני הבורדר קולי (פיזית)

אחת התוצאות מכך שתוכנית הרבייה לגזע התרכזה ביכולות שלו ככלב עבודה ופחות במראה שלו היא מגוון הצבעים הרחב והקומבינציות שבהם יכול להיות הכלב: הם יכולים להיות בעלי צבע אחד, שניים או שלושה. 

הצבעים עצמם יכולים להיות מהמוכר יותר של שחור עם לבן על הרגליים, באזור הצוואר, ברגליים, בחזה ובקצה הזנה ועד לגווני חום-אדמדם, כחלחל מרל, ואפילו ברינדל  (סוג של פסים כמו של נמר למרות שהשוני בין הצבעים פחות חזק מאשר הניגוד בנמר, וגם הצבעים עצמם שונים מצבעי הנמר כמובן).

גובהו של בורדר קולי זכר נע בין 48 ל- 56 ס"מ, ומשקל של בין 14 ל- 20 ק"ג.

גובהה של בורדר קולי נקבה נע בין 46 ל- 53 ס"מ, ומשקלה בין 12 ל- 19 ק"ג.

מבנה גופו שרירי כיאה לכלב עבודה אמיתי שמעדיף כמעט תמיד לעשות איזושהיא עבודה ולהוציא אנרגיה.

לבורדר קולי פרווה עבה וכפולה שיכולה להיות חלקה או זיפית.

אחד המאפיינים הבולטים של הבורדר קולי הוא עיניו ולא רק בגלל שהם כלי העבודה העיקרי שלו. העיניים של הבורדר קולי הן בצורת שקד והצבע שלהן נע בין חום לכחול, ולפעמים כל עין בצבע שונה.

גם צורת האוזניים של הבורדר קולי מגוונת. אצל חלק הן עומדות, אצל חלק הן נופלות ואצל חלק משהו באמצע.

הזנב שלו ארוך ושעיר וכמעט תמיד מכשכש.

מעניין לציין שאירגון כלבי הקולי האמריקאי למשל לא מחשיב את המאפיינים הפיזיים של הבורדר קולי כממש רלוונטיים ושם את רוב, אם לא כל הדגש, על היכולות שלו ככלב עבודה ורועים.

בורדר קולי – אופי

הבורדר קולי הוא כלב עם אינסטינקטים יוצאי דופן, יכולת כמעט על טבעית לנתח מצבים, סיבולת אינסופית, וקליטה מהירה לפקודות ואילוף. למרבה הצער, תכונות אלה ההופכות אותם לכלבי עבודה מעולים הם התכונות העלולות לגרום להם להיות לא מתאימים כחיות מחמד. הם כלבים וורקוהוליסטים שבשבילם תנומה היא בזבוז זמן.

בורדר קולי משחק עם צלחת מעופפת
הבורדר קולי פשוט אוהב להיות פעיל ולשחק

בהיעדר גירוי פיזי ונפשי הולם, הבורדר קולי משתעמם במהירות. הם יכולים להיות אובססיביים, והאובססיות שלהם לובשת צורות רבות. הם מפורסמים בתקיפת חפצים נעים, כולל מכסחות דשא, שואבי אבק ועוד.

מגרפות, מטאטאים ומגבים יכולים גם הם לעורר את יצר התקיפה שלהם. הבורדר קולי יתקוף וינקב כדורי טניס וצעצועים, וינער בשמחה שטיחים יקרים, כריות ובגדים שהושלכו ברשלנות בהישג פיהם.

יצורים אינטליגנטיים ומורכבים אלה ידועים גם כמפתחים התנהגויות כפייתיות אחרות. חלקם מהופנטים ממשטחים מחזירים, כמו מראות, זכוכית או הנירוסטה על מקררים ומדיחי כלים. אחרים משתוללים למראה זבוב. אחרים מסתובבים במעגלים אינסופיים וכמעט לכולם יש נטייה לכוון ולקבץ ילדים קטנים וחיות מחמד אחרות על ידי נשיכה ונגיסה בקרסוליהם כאילו שהם צאן.

אולי כל זה נשמע יותר מדי לרוב האנשים, ואכן, הבורדר קולי, דווקא בגלל האינטלגנציה, האנרגיה והצורך שלו להיות עסוק רוב שעות היום לא מתאים לכל אחד.

רובנו לא רועי צאן, אבל אם בכל זאת החלטתם שאתם רוצים לגדל בורדר קולי חשוב שתדעו למה אתם נכנסים, להתייעץ עם מגדל מוסמך של הגזע ולתכנן מראש איך תוכלו לספק לו את האתגרים השיכליים והגופניים שהוא כה זקוק להם כדי להיות כלב מאושר, ואתכם להיות בעלי כלב שמחים.

כל זה אולי נשמע לכם יותר מדי אבל אם אתם אנשים פעילים שרוצים כלב אנרגטי וחכם שיש לו גם חוש הומור מפותח אז יכול להיות שהבורדר קולי יתאים לכם כמו כפפה ליד.

בורדר קולי עם ילדים וחיות אחרות

הבורדר קולי יהיה כלב משפחה טוב כל עוד מספקים את צרכיו כמו שפרטנו כאן וכל עוד הוא מקבל אילוף מתאים.

חשוב לציין שהאינסטינקט שלו לרעיית צאן יגרום לו לצורך לקבץ, לרדוף, ואולי לנגוס קלות בקרסוליים של ילדים וחיות אחרות בכדי לכוון אותם לאן שהוא חושב שהם צריכים להגיע.

כמו עם כל גזע, חשוב ללמד ילדים איך להתנהג ולגעת בכלב ותמיד לפקח כאשר הם ביחד, במיוחד עם ילדים קטנים.

בורדר קולי – טיפוח

לבורדר קולי יכולה להיות פרווה מחוספסת או חלקה. בשתי הוריאציות מדובר בפרווה כפולה עם שכבה חיצונית גסה יותר ושכבה תחתונה רכה. לאלה בעלי הפרווה המחוספסת יש שיער באורך בינוני ופלומתי ברגליים, בחזה ובבטן. אצל הזן החלק, הפרווה קצרה בכל הגוף, לרוב במרקם גס יותר מהזן המחוספס, ועם פלומה מינימלית.

הפרווה שלו עמידה למזג אוויר ולא דורשת טיפוח רב מדי. הברשה שבועית תספיק כדי לשמור על נשירה מינימלית ותגן מפני קשרים בשיער. בעונות המעבר  שבהן הנשירה מתגברת מומלץ להבריש את הבורדר קולי בתדירות גבוהה יותר.

מבחינת אמבטיות, מומלץ לעשות לו רק לפי הצורך. כל שלושה – ארבעה חודשים או כאשר הכלב ממש מלוכלך.

כמו עם רוב הכלבים, מומלץ לצחצח את שיניו לפחות פעמיים בשבוע ולגזוז את ציפורניו פעם בחודש ולפי הצורך. לפני שגוזזים את ציפורניו חשוב לקבל הדרכה מבעל מיקצוע שכן בציפורני הכלבים יש כלי דם וגזירה לא נכונה תכאיב להם ותגרום לדימום.

פעילות גופנית לבורדר קולי

הבורדר קולי הוא אמנם כלב סתגלתן, אבל הוא הכי מתאים לסביבה שנותנת לו מרחב: בית עירוני עם חצר מגודרת היטב, או חווה כפרית. מכיוון שיש לו נטייה לרעיית עדרים, עליו להיות מוגן מפני האינסטינקט הזה שיגרום לו לרדוף אחרי מכוניות למשל. אם יש לכם חצר מגודרת, חשוב שהיא תהיה מספיק גבוה וגם חסינה לחפירות מלמטה. הבורדר קולי יכול להיות אומן בריחה אמיתי.

ללא קשר לסביבה, הוא דורש גירוי נפשי וגופני רב מדי יום, והוא זקוק לבעלים שמוכן ומסוגל לספק זאת. זה יכול להוות נטל רב לבעלים שלא יודעים למה הם נכנסים. אם אתם שוקל בורדר קולי, ודאו שאתם יכולים לספק לו פורקן ראוי לאנרגיה הטבעית ולמוחו המבריק. אם אין לכם משק עם כבשים, ספורט כלבים הוא חלופה טובה.

בורדר קולי ורעיית כבשים

כאשר מדברים על הבורדר קולי, חייבים להקדיש מקום לתפקידו ותיפקודו כרועה כבשים, לא רק בגלל שזה הייעוד המקורי שלו שהוא משמש בו עד היום במדינות ויבשות שונות אלא בגלל האופן שהוא עושה זאת.

כאשר צופים בבורדר קולי רועה כבשים רואים רב אומן בתחום. בניגוד לכלבים אחרים שגם הם משמשים כרועי כבשים כגון הרועה הגרמני וגזעים אחרים אשר משתמשים בנביחות ודרכים פיזיות יותר בכדי לכוון ולשלוט בכבשים, הבורדר קולי עושה זאת בעיקר באמצעות עיניו.

הפקודות מרועה הצאן (לאחר אילוף ואימון כמובן) צריכות להיות מינימליות בלבד והבורדר קולי כבר ידע איפה למקם את עצמו בכל שלב תוך שילוב מבטים לעבר הכבשים ככה שהם יזוזו בדיוק לאן שהוא רוצה וכל זאת בצורה הרגועה ביותר.

הבורדר קולי ידע איך להביא צאן שהתרחק מהעדר או אפילו נמצא במצב מסוכן בדרך הטובה ביותר ותוך קבלת החלטות עצמאיות בשטח. כל זאת כשבעליו נמצא הרחק ומחכה להשלמת הפקודה והבאת הצאן שהתרחק או אפילו נעלם בשלום ובמהירות בחזרה.

הדבר הקרוב ביותר לצפייה בבורדר קולי מכוון צאן היא לראות רב-אמן בשחמט כאשר הוא מזיז את הכלים על הלוח!

בורדר קולי – אילוף

בתור הגזע החכם ביותר אתם בטח מנחשים שקל לאלף אותו, ואכן בורדר קולי ממוצע זקוק ל- 5 חזרות כדי לקלוט פקודה חדשה וזאת לעומת גזעים אחרים שזקוקים ל-10, 20 ואפילו 40 לאיטיים שבהם.

עם הבורדר קולי הסוד הוא להצליח לאתגר אותו בפקודות ותרגילים חדשים וכמובן להציב לו גבולות מכיוון שמדובר בכלב חכם ובעל דעה משלו ואם לא תעשו זאת הוא לא יהסס לקחת את ההובלה.

לפני שמתחילים לאלף את הבורדר קולי חשוב לפתח איתו קשר טוב באמצעות פינוקים, תשבוחות, משחקים ועוד, כך שהכלב ילמד להכיר ולאהוב אתכם דבר שיהפוך את תהליך האילוף לקל ומהנה לכם ולה.

אין כלב מתאים יותר לספורט לכלבים. אג'יליטי הוא ספורט כזה שמשלב תעלולים, קפיצות, משמעת ועוד, שלא רק יספקו לכלבכם חלק מהאתגר הגופני והשכלי שהוא זקוק לו אלא גם יחזקו את הקשר ביניכם.

בריאותו של הבורדר קולי

תוחלת חייו של הבורדר קולי נעה בין 10 ל- 14 שנה, כאשר הממוצע הוא 12. סיבות המוות המרכזיות הן סרטן, שיבה טובה, ומחלות כלי הדם במוח (cerebral vascular afflictions).

הבורדר קולי הוא גזע בריא בד"כ אבל עלול לסבול מבעיות אגן ופרקים בעיקר בגילאים המבוגרים יותר.

בעיות בריאותיות אחרות שהגזע עלול לסבול מכן כוללות אפילפסיה ומחלות עיניים מסויימות שבמקרים קיצוניים יכול לגרום לעיוורון לילה או אפילו עיוורון מוחלט.

תופעה נוספת שיכולה לקרות קשורה לפעילות בעצימות גבוהה שמרגשת את הכלב יותר מדי וגורם לכלב להתמוטט. הגורם לתופעה לא ידוע ומומלץ פשוט להמנע מהפעילות שגורמת להתרגשות.

יכול להיות שהבורדר שלכם יתרגש והתופעה הזאת תתרחש ממשחק עם כדור טניס שמרגש אותו במיוחד, אבל לעומת זאת הוא יוכל לרוץ קילומטרים רבים ללא בעיה.

שאלות קשורות

כמה שנים חי כלב בורדר קולי?

תוחלת החיים הממוצעת של בורדר קולי היא 12 שנים. הטווח הממוצע נע בין 10-14, אך במקרים מסוימים הם יכולים להגיע לגיל 17. סיבת המוות העיקרית היא סרטן עם 23% מכלבי הגזע ואחריה מוות מזקנה עם 17% מכלבי הבורדר.

לסיכום, האם הבורדר קולי הוא הכלב בשבילך?

בורדר קולי ישבה את לבכם, אך יש לשקול היטב את אורח חייכם לפני שאתם מתחייבים למערכת יחסים של 12 עד 15 שנים. אמנם כלבים אלה הם מקור של חיבה והנאה, אך יש דרישות פיזיות ונפשיות חשובות הקשורות לבעלות על אחד מהם. כלבי בורדר קולי הכי שמחים כשהם עובדים ופעילים.

בורדר קולי הם בחירה טובה עבור חקלאים, חוואים, חברי קיבוצים פעילים ורצי מרתון שמבינים את החשיבות של שילוב חברם בעל ארבעת הרגליים בפעילות היומיומית שלהם, בין אם זה רעיית צאן, מטלות משק, ריצה, טיולים רגליים, שחייה ,או כל פעילות אחרת.

למרות הנטייה שלהם להתנהגויות אובססיביות-כפייתיות, לפורענות ולהפתעות אחרות, למי שהכלב הזה מתאים לו, החיים יהיו הרבה יותר משעממים בלי בורדר קולי.

מקורות

 https://moderndogmagazine.com/breeds/border-collie