ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

כלב בוסטון טרייר נותן יד

בוסטון טרייר

כלב הבוסטון טרייר המכונה גם בשם החיבה "הג'נטלמן האנגלי", בין השאר בזכות האישיות שלו והפרווה השחורה לבנה שלו שדומה לטוקסידו. הוא ידידותי עם כולם, כולל עם בע"ח אחרים, אינטלגנטי וסתגלתן, שיתאים את עצמו למשפחה שבה הוא נמצא. הבוסטון טרייר אוהב להיות במרכז העניינים ויעשה הרבה כדי לעלות חיוך על פניכם. יתרון נוסף הוא שלמרות שמדובר בכלב קטן, הוא מוצק ופחות שברירי מכלבי טוי אחרים.

אם אתם רוצים לקרוא עוד על גזע קטן וידידותי זה שלמרות שיש לו שורשים אנגליים הוא כלב אמריקאי מקורי, המשיכו לקרוא כאן ב alldog  ותגלו עוד על גזע מקסים זה.

מקורו של גזע הבוסטון טרייר

כיאה לשמו לבוסטון טרייר יש שורשים עמוקים בבוסטון אך הסיפור שלו מתחיל דווקא באנגליה.

בסביבות 1860, כלב בולדוג וטרייר אנגלי לבן (גזע שנכחד) הורבעו זה עם זה בליברפול, אנגליה. התולדה של זיווג זה היה כלב שרירי ומוצק בשם ג'אדג' (שופט באנגלית) שהוא בעצם האב של כל כלבי הבוסטון טרייר.

בסביבות 1870 קנה את הכלב אמריקאי וחזר איתו למקום מגוריו, בוסטון, מסצ'וסטס, בארה"ב. יותר מאוחר הוא מכר את ג'אדג' לבן עירו בשם רוברט הופר (ולכן הכלב נודע יותר מאוחר בשם "הופר'ס ג'אדג'"). לפי ארגון הכלבים האמריקאי (AKC), כלב זה הוא האב של גזע הבוסטון טרייר.

את ג'אדג' הרביעו עם נקבה בשם ג'יפ (Gyp) שהיתה בולדוגית לבנה, וכך החל התהליך של הרבעה סלקטיבית להקטנת הגזע. כלבי הבוסטון טרייר הראשונים היו גדולים ושקלו יותר (הבוסטון טרייר העתיק).

גם מבחינת האופי, הכלב פותח להיות בן הלוויה המושלם ואין בו אפילו טיפה מן האופי האגרסיבי יותר של אבותיו.

בסביבות 1890 הגזע כבר צבר מספיק פופולריות באזור בוסטון והוקם המועדון הראשון לכלבי בוסטון טרייר, שאז עוד לא נקראו כך. בתחילה קראו להם "ראש-עגול", ולאחר זמן קצר בעקבות הצעה של סופר ידוע באותה תקופה בשם ג'יימס ווטסון שונה השם לזה שאנו מכירים כיום: בוסטון טרייר.

ב-1893 הגזע נרשם לאיגוד הכלבים האמריקאי וכך בעצם עשה היסטוריה כגזע הראשון שמקורו מארצות הברית שהוכר על-ידם. מעניין לציין שיש מספר קטן של גזעים שמקורם בארצות הברית, והבוסטון טרייר הוא אחד מהם.

"הג'נטלמן האמריקאי" הוא הכלב הרשמי של מדינת מסצ'וסטס משנת 1979, וכלב בוסטון טרייר בשם ריט משמש כקמיע (mascot) של אוניברסיטת בוסטון משנת 1922.

מאפייני הבוסטון טרייר(פיזית)

כלב הבוסטון טרייר הוא כלב קומפקטי ומוצק, כך שלמרות גודלו הוא לא כלב עדין ושברירי מדי.

מבחינת הגודל, לבוסטון טרייר יש חלוקה ל-3 קבוצות משקל: עד 6.8 ק"ג, בין 6.8 ק"ג ל- 8.6 ק"ג, ובין 9 ק"ג ל- 11.4 ק"ג. לא משנה מה גודלו, הוא תמיד צריך להיראות מוצק ולעולם לא רזה או כחוש.

מבחינת הגובה: הגובה הממוצע של בוסטון טרייר זכר הוא כ- 43 ס"מ בכתפיים והגובה של בוסטון טרייר נקבה הוא כ- 40 ס"מ בכתפיים.

לבוסטון טרייר ראש קצר ובעל מבנה מרובה וללא קפלים, אפו שחור ורחב וזרבוביתו קצרה ורחבה.

יש לו עיניים גדולות, עגולות ומרוחקות זו מזו שיביטו עליכם עם הבעה עירנית ואינטלגנטית.

אוזניו זקופות וקטנות בד"כ.

צווארו מקושת אבל לא יותר מדי ומתמזג עם המשך הגב בצורה הרמונית.

יש לו מראה ריבועי, כלומר אורך הגב קרוב באורכו לגובהו, ובית החזה שלו עמוק ורחב.

זנבו קצר וישר או מסולסל.

הפרווה של הבוסטון טרייר קצרה וחלקה, ויכולה להיות בשלוש וריאציות. הנפוצה ביותר היא שחור עם לבן, קומבינציה נוספת נקראת "כלב ים" שמשמעותה היא צבע שחור שנראה אדמדם בשמש או באור חזק והוריאציה השלישית היא מנומר (ברינדל).

בכל מקרה, כל אחת הוריאציות צריכה לשמור על מראה "טוקסידו" האופייני לגזע. זה אומר שהחזה צריך להיות לבן, מסביב לחוטם ופס בין העיניים. בנוסף רצוי (אבל לא חובה) שתהיה פרווה לבנה גם מסביב לצוואר באזור הקולר וברגליים הקדמיות והאחוריות לפחות עד אמצע הרגל.

מראה זה, יחד עם האישיות של הבוסטון טרייר הם אלה שהקנו לו את הכינוי "הג'נטלמן האמריקאי".

בוסטון טרייר – אופי

כמו שהזכרנו, הכינוי של הבוסטון טרייר, "הג'נטלמן האמריקאי", הוא לא רק בזכות הצורה של הפרווה שדומה לטוקדיסו מהודר אלא גם בזכות האופי שלו.

מדובר בכלב עם אישיות ידידותית, שמחה ואפילו חוש הומור בריא שכאשר הוא יטה את ראשו ויסתכל עליכם עם עיניו העגולות והגדולות יהיה לכם קשה להישאר אדישים.

החוכמה שלו בשילוב הנטייה שלו לרצות את בעליו הופכת אותו גם לקל לאילוף, למרות שיש לו קצת נטייה לעקשנות.

הבוסטון טרייר תמיד ירצה להגן על בעליו, מה שאומר שהוא יכול להראות נטייה לאגרסיביות וטריטוראליות כאשר הוא חושב שבעליו מאויים, אבל לא מדובר במשהו מוגזם ובד"כ הוא פשוט מנומס ואפילו ידידותי לזרים ולאחר הכרות ראשונית ישמח להכיר חברים חדשים על ארבע ועל שתיים.

מדובר בכלב נוח וסתגלתן שיתאים את עצמו למשפחות פעילות פחות ופעילות יותר. הוא ישמח לבלות לידכם על הספה ולצפות אתכם בתוכניות טלויזיה האהובות עליכם, אך באותה מידה ישמח להצטרף לטיולים בשכונה ובטבע.

כושר הסתגלות זה עושה אותו כלב שמתאים למשפחות עם ילדים בכל גיל, איתם ישמח לשחק בהבאת כדור ומשחקים אחרים. בזכות מבנהו המוצק והלא שברירי מצד אחד וגודלו הקטן מצד שני, יש פחות חשש שילדים יגרמו לו נזק ללא כוונה.

בוסטון טרייר מחזיר צלחת פריסבי
הבוסטון טרייר ישמח לשחק עם ילדים

למרות זאת חשוב לפקח על כל אינטרקציה בין הבוסטון טרייר שלכם לבין ילדים קטנים בכדי לוודא שלא נגרם נזק או כאב לאף אחד מן הצדדים, וללמד את ילדכם איך ללטף ולשחק עם כלב, שכן בכל זאת מדובר ביצור חי ולא צעצוע.

כושר הסתגלות של הבוסטון טרייר עושה אותו מתאים לשמש כבן לוויה לאנשים מבוגרים, איתם ישמח לחלוק טיולים רגליים רגועים יותר וכמובן להיות מרכז תשומת הלב לליטופים ופינוקים. פעמים רבות הבוסטון טרייר נוטים להיות קרובים יותר למישהו אחד מהמשפחה שמטפל בהם הכי הרבה.

אופיו והאינטלגנציה שלו עושים אותו גם כלב מתאים לשמש ככלב תרפיה.

למרות שהבוסטון טרייר הוא לא כלב השמירה הקלאסי, הוא בהחלט יכול להיות כלב התראה שיודיע לבעליו כאשר מישהו מתקרב לדלת או כשיש רעש חשוד.

טיפול וטיפוח בוסטון טרייר

פרוותו של הבוסטון טרייר חלקה, קצרה ולמרות שיש לה נשירה מדובר בנשירה מתונה. הברשה שבועית עם כפפת סירוק או מברשת רכת זיפים תספיק כדי לשחרר את השיער המת ולמנוע ממנה לנשור בכל הבית. ההברשה גם מסייעת לפיזור השמנים הטבעיים שבעור ובכך מעודדת צמיחה חדשה ותורמת לבריאות הפרווה.

מבחינת רחצה, הבוסטון טרייר זקוק לרחצה פעם בכמה חודשים כאשר הוא ממש מלוכלך או מריח דבר, שלא קורה לעיתים קרובות.

חשוב לנקות את פניו במטלית נקייה ורטובה לפחות פעם בשבוע ולדאוג שאזור הזנב גם יהיה נקי.

דאגו לצחצח את שיניו (עוד על כך בהמשך), ולגזוז את ציפורניו כאשר הן מתארכות מדי (רצוי לקבל הדרכה מקצועית לפני שעושים זאת בפעם הראשונה, ציפורני כלבים שונות משלנו וחשוב לעשות את הקיצוץ בצורה נכונה בכדי לא לגרום נזק לכלבכם).

הבוסטון טרייר רגיש לא רק לחום אלא גם לקור ולכן צריך לשמור עליו במזג אוויר חם או קר מדי.

פעילות גופנית לבוסטון טרייר

כלב הבוסטון טרייר זקוק לפעילות גופנית מתונה בלבד ושתי הליכות נמרצות ביום יספקו את צרכיו בד"כ, ואם תוסיפו לזה משחק זריקת כדור הוא בכלל יהיה מאושר. למרות זאת יש כאלה שיזקקו לקצת יותר פעילות גופנית שכן כל כלב הוא שונה באישיותו וצרכיו.

למרות שהוא לא זקוק לפעילות גופנית רבה הבוסטון טרייר מצטיין בספורט, כולל אג'יליטי (זריזות), תרגילי ציות ופלייבול (flyball).

אילוף בוסטון טרייר

הבוסטון  טרייר הוא כלב חכם וקל לאילוף. הוא אוהב לרצות את בעליו מה שמקל על מלאכת האילוף, אך בכל מקרה חשוב ליצור איתו קשר טוב ועמוק כמה שבועות (3-4) לפני שמתחילים את תהליך האילוף.

למרות האופי הנוח שלו הוא יכול להיות עקשן, כך שסבלנות ועיקביות הן מילות המפתח, צריך מספר חזרות בכדי שהוא יקלוט ויפנים את הפקודה שרוצים ללמד אותו.

בגלל שמדובר בכלב חכם ושתמיד רוצה לרצות את בעליו הוא מאוד רגיש לבעליו ואם תצעקו עליו או שתדברו בטון תקיף הדבר רק יעציב אותו וישיג את התוצאה ההפוכה, ולכן חשוב לאלף אותו באמצעות חיזוקים חיוביים בלבד.

תהפכו את האילוף למשחק והשתמשו בחטיפים, מחמאות וליטופים, האילוף יהיה לא רק יותר מהנה לכלבכם ולכם אלא גם יותר יעיל.

לגבי אילוף לעשיית צרכים, מומלץ לשלב זאת עם כלוב אילוף.

בריאותו של הבוסטון טרייר

מדובר בגזע בריא שלא סובל בד"כ מבעיות רפואיות גנטיות, אבל כמו כל גזע יש בעיות בריאותיות קלות יותר ופחות שחשוב להיות מודע אליהן.

מחלות דנטליות. מדובר בבעיה נפוצה אצל כלבים בכלל שמשפיעה על 80% מהם ברמה זו או אחרת. כלב הבוסטון טרייר חשוף למחלות דנטליות יותר מגזעים אחרים, דבר שיכול להתחיל באבנית, להתקדם לדלקות חניכיים, לשורש השיניים. אם לא תטפלו בזה הדבר יכול לגרום לבעיות בכליות, בכבד, בלב ובמפרקים ולקצר את חיי כלבכם בשנה עד שלוש שנים!

משקל יתר. על תתנו למבט המתחנן שלו לגרום לכם להכנע ולהאכיל אותו יותר מדי. הבוסטון טרייר יכול לעלות בקלות במשקל דבר שיגרום להרבה בעיות בריאות.

זיהומים ופרזיטים. הקפידו לשים לב לסימנים חריגים או התנהגות חריגה של כלבכם והקפידו על החיסונים שישמרו עליו מתולעים במעיים, תולעת הפארקים ושאר מזיקים ומיקרובים שללא הגנה יכולים לסכן את חייו.

בעיות גנטיות שהבוסטון טרייר עלול לסבול מהן כוללות:

רשרוש לב

חירשות באוזן אחת או שתיים

אלרגיות למזון או למגע. אם כלבכם מלקק את כפות רגליו או משפשף את פניו בצורה חריגה, יכול להיות שיש לו אלרגיה וצריך לקחת אותו לוטרינר לאיבחון.

עיטוש הפוך. יכול לקרות לבוסטון טרייר בכל זמן, אך בד"כ יקרה כאשר היא מתרגשת, בולעת את האוכל מהר מדי, או כתוצאה מאלרגן באוויר. אם דבר כזה קורה פשוט הרגיעו את כלבכם בליטופים ודיבור מרגיע. יש כאלה שאומרים שמה שעוזר להם להפסיק את העיטוש ההפוך זה לשים יד על האף של הכלב כך שינשום דרך הפה, או לחסום לו נחיר אחד. אחרים אומרים שליטוף עדין של הגרון עוזר לכלבם במקרה כזה.

בעיות נשימה. בגלל פרצופו הפחוס הגזע יכול לסבול מבעיות נשימה והנו רגיש יותר לקור, לחום ולפעילות גופנית מאומצת מדי. הדבר יכול גם לגרום ליותר גזים כתוצאה מלקיחת יותר מדי אוויר בזמן שתיית מים או אכילה למשל.

אז למרות שמדובר בכלב בריא בד"כ יש בעיות גנטיות ואחרות שהוא יכול לסבול מהם ויש להיות מודע לכך.

אם כלבכם מגיע מבית גידול מקצועי אז הוא עבר בדיקות בריאות וחשוב שתבקשו לראות את האישורים לכך שהכלב בריא ושהוריו בריאים. מגדל מקצועי ואחראי לא ירביע כלב שסובל מבעיות בריאותיות כמו שמנינו כאן או אחרות.

תוחלת חייו של הבוסטון טרייר היא בין 11 ל- 14 שנים.

שאלות נפוצות

האם הבוסטון טרייר נובח הרבה?

לא. הבוסטון טרייר הוא כלב שקט בד"כ ונובח רק כאשר הדבר נחוץ. חשוב לאמן אותו מגיל צעיר לגבי זה שכן כל כלב שלא אולף כמו שצריך יכול לפתח התנהגויות לא רצויות כגון נביחות ללא סיבה או כתגובה מוגזמת לסיטואציות שונות שלא מצריכות זאת.

האם הבוסטון טרייר מתאים למגורים בדירה?

כן. האופי הנוח שלו, הדרישות הגופניות הצנועות שלו והעובדה שהוא כלב שקט וידידותי הופך אותו לכלב מעולה למי שגר בבנייני מגורים. תוסיפו לכך את העובדה שהוא אוהב אנשים, מסתדר עם ילדים בכל הגילאים וגם עם חיות מחמד אחרות וקיבלתם כלב שעם אילוף וסוציאליזציה טובה יהיה כלב מושלם לתושבי ערים.

האם לבוסטון טרייר יש גזים (נפיחות)?

כן. כמו כלבים פחוסי פנים אחרים (כלב הפאג למשל) יש לגזע נטייה לבלוע אוויר רב יותר ממה שהוא צריך כאשר הוא אוכל או שותה למשל. האוויר הזה יצא לבסוף מגופו בצורת נפיחות, כך שאם זאת בעיה עבורכם כדאי שתחפשו גזע אחר.