ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

אקיטה אמריקאי
|

כלב אקיטה אמריקאי – הכל על הגזע והאם הוא מתאים לכם?

מקור האקיטה האמריקאי הוא מהאקיטה אינו היפני אבל מדובר בגזע נפרד לחלוטין שנקרא בפשטות אקיטה. מדובר בכלב גדול ואנרגטי ששייך למשפחת כלבי השפיץ. בגלל אופיו, הוא לא מתאים לכל משפחה, לפחות לא ככלב ראשון.

אם אתם חושבים לאמץ אקיטה אמריקאי, או שפשוט מעניין אתכם ללמוד עוד על הגזע המיוחד הזה נכנסתם למקום הנכון, במאמר זה אנו הולכים לתת לכם סקירה של כל מה שאתם צריכים לדעת על הגזע כולל מידע שימושי על האופי, אילוף, תזונה, מראה ומהי המשפחה המושלמת בשבילו.

מקור האקיטה האמריקאי

כדי ללמוד על מקור האקיטה האמריקאי יש ללמוד על אבותיו שהוא האקיטה אינו.  משנת 1603 שימשו כלבים מגזע אקיטה מטגי ככלבי לחימה, ואפילו כציידי דובים, חזירי בר וצבאים ביפן. כעבור שתי מאות, החל משנת 1868, החלו להכליא אותם עם כלבי רועה גרמני, טוסה אינוס, מסטיפים אנגלים, סנט ברנרד וכלבים מגזע דני ענק.

האקיטה הראשון הובא לארה"ב ב 1937 ע"י הלן קלר, אך רק לאחר מלחמת העולם השניה החלו להביא כלבי אקיטה לארה"ב ע"י חיילים אמריקאים ששבו מהמלחמה. החיילים נטו לכיוון כלבי האקיטה הגדולים יותר שנוצרו כתוצאה מהכלאות עם כלבי זאב. כך, כפי הנראה, נוצר האקיטה האמריקאי המודרני.

בשנת 1955 הכיר מועדון הכלבים האמריקאי באקיטה כגזע בפני עצמו. ב- 1974 הופסק היבוא של כלבי אקיטה אינו מיפן מה שתרם עוד יותר להבחנה בין האקיטה היפני (אינו) לאקיטה האמריקאי.

כיום, האקיטה האמריקאי נחשב לגזע מסוכן במדינות שונות באירופה ולכן במדינות אלו יש  להחזיק ברישיון, בביטוח אחריות, ולהשתמש תמיד במחסום פה וברצועה בשטחים ציבוריים.

האקיטה האמריקאי מראה

ההבדל העיקרי בין האקיטה האמריקאי לאקיטה היפני (INU) הוא הגודל. האמריקאי גדול ומסיבי יותר, דבר שמתבטא בגובה ובמשקל.

הזכרים, כמו כמעט בכל הגזעים, הם בדרך כלל גדולים יותר מנקבות (עד 10 ס"מ גבוהים יותר). הגובה של אקיטה זכר בשכמות הוא בין 66 ל- 71 ס"מ ושל הנקבות בין 61 ל – 66 ס"מ.

משקל האקיטה האמריקאי נע בין 32 ל -62 קילוגרם.

לאקיטה ראש רחב  ומשולש עם עיניים שחורות וקטנות. האוזניים שלו קטנות יחסית לראש,  משולשות, רחבות בבסיס וטיפה מעוגלות בקצה והן משהו שמאפיין את הגזע.

האף שלו שחור לחלוטין. העיניים שחורות, קטנות ומשולשות בצורתן עם חישוקי עין שחורים.

כזן פומרני, לאקיטה האמריקאית יש פרווה בעלת שכבה כפולה, המגנה עליו היטב מפני הקור ומעניקה לו מראה מלכותי. זנבו גדול, שעיר ומסולסל נישא מעל גבו או לצידו.

אקיטה אמריקאי דרוך עם רתמה לכלבים בצבעי שחור, לבן, חום ושזוף
אקיטה אמריקאי דרוך עם רתמה לכלבים

צבעי האקיטה האמריקאי

לאקיטה האמריקאי מגוון צבעים אפשריים שכוללים:

  • לבן עם כתמים של צבע אחרים.
  • לבן
  • שחור
  • אפור

לאקיטה יכול להיות צבע שחור בפנים (כעין מסיכה) וצבעים אחרים שכוללים גם שחור בשאר הגוף.

אקיטה אמריקאי אופי

האקיטה הוא כלב אמיץ, מגן, חסר פחד ואינטליגנטי. הוא כלב טריטוריאלי הנוטה לסייר בבית או בשטח שלכם.

כלבי האקיטה נוטים להיות בעלי אופי עצמאי ויחס מאוד חשדני כלפי זרים. תוסיפו לזה את המנהג של האקיטה ללקק את עצמו כאמצעי לשמור על ניקיון הפרווה ותבינו למה יש אנשים שמוצאים דמיון בין התנהגותם לזאת של חתולים.

בניגוד לגזעי שפיץ רבים, האקיטה האמריקאי כמעט ואינו נובח ולכן כשהוא נובח כדאי לשים לב, רוב הסיכויים שיש לזה סיבה טובה.

תכונה מעניינת של האקיטה היא שהם אוהבים "לדבר". הם עשויים לרטון, לגנוח ולמלמל כדי לבדר את עצמם ואתכם. אין לפרש "דיבור" זה כנהמה, זו פשוט תכונה חביבה וחמודה שלהם שלא אמורה להפחיד אתכם אלא להפך. לאחר שתכירו את האקיטה שלכם תוכלו בקלות להבחין מתי הוא מדבר ומתי הוא נוהם.

הם נאמנים להפליא למשפחתם, שעליה יגנו יותר מעל כל דבר אחר. מסיבה זו מומלץ לחשוף את האקיטה האמריקאי לכלבים, אנשים וסביבות שונות מהיותו גור, כדי שלא יפרש כל התנהגות שהוא לא מכיר כתוקפנית כלפינו או כלפי המשפחה אפילו אם היא לא כזאת ויגיב בצורה שיכולה לגרום נזק אמיתי בהתחשב בנתונים הפיזיים שלו.

בכל מקרה עם החינוך הנכון והליך חיברות מוקדם, כלב האקיטה בבית הוא כלב צייתני, רגוע ושקט שיכול להתאים גם לחיים בדירה.

האילוף מגיל צעיר וחיברות חשוב גם כדי שיבין את מקומו בהיררכיה המשפחתית. אם לא, הוא יהיה תוקפני כלפי אלה במשפחה שהוא תופס כחלשים ביותר, אנשים ובעלי חיים אחרים, דבר שיהווה בעיה רצינית וכבר גרם בעבר לא פעם לכך שמשפחות מסרו את כלבי האקיטה שלהם!

יש לציין שעם כלבים אחרים האקיטה יכול להיות דומיננטי במיוחד אם הם מאותו מין (זכר עם זכר ונקבה עם נקבה).

כמו שציינו, האקיטאה הוא כלב מאוד משפחתי ויהיה אומלל אם יגודל בחצר רחוק מהם.

האקיטה יפתח דפוסי התנהגות מוזרים אם יגודל כ"כלב חצר". כאשר הוא נשאר לבד בחצר ללא אינטראקציה משפחתית איכותית, הכלב ייסוג להתנהגות הרסנית בגלל הבידוד והשיעמום.

אם אינכם מתכננים שהכלב שתיקחו יתגורר בבית אתכם, אז אל תאמצו אקיטה.

אקיטה אמריקאי בריאות

האקיטה מאוד עמידים לקור, ובד"כ בריאים, אך כמו כל גזע הם סובלים ממחלות גנטיות מסוימות ורגישים לתרופות מסוימות.

המחלות הנפוצות ביותר שעלינו לקחת בחשבון הן בין השאר דיספלסיה של מפרק הירך, היפוך קיבה, ניוון רשתית העין, תת פעילות של בלוטת התריס ודלקת של בלוטות החלב (עור).

כמו אצל כלבים אחרים, בריאותו של האקיטה האמריקאי תתחזק בזכות מזון איכותי, טיפול מסור ואוהב והקפדה על חיסונים ובדיקות שגרתיות אצל הוטרינר.

טיפול באקיטה אמריקאי

הם כלבים נקיים מאוד ודואגים לנקות את עצמם באמצעות ליקוק באופן קבוע לאחר אכילה, משחק וכו' (חתול מישהו?). למרות זאת, חשוב שנדאג לפרווה שלהם, נבריש אותו מדי יום ובעיקר בעונות הנשירה.

כמו כן חשוב לרחוץ אותו כל חודש וחצי או חודשיים, לקצר את ציפורניו במידת הצורך ולדאוג להיגיינת הפה והשיניים.

אקיטה האמריקאי הוא כלב פעיל מאוד ולכן עלינו לקחת אותו לטיול לפחות פעמיים או שלוש ביום, ולהשלים את ההליכה עם פעילות גופנית ומשחקים.

האקיטה אוהב לשחק ולכרסם דברים מגיל צעיר ולכן חשוב לספק לו ממתקים לכלבים שאותם אפשר לכרסם זמן ממושך ומשחקים באותם זמנים שהוא לבד.

אקיטה אמריקאי נח בטבע
אקיטה אמריקאי לבן עם צבעים אחרים

אילוף של כלב אקיטה אמריקאי

נתחיל בשורה התחתונה: אילוף האקיטה הוא אתגר וזה לא כלב שמתאים לבעלי כלבים חדשים או לא מנוסים.

אפילו אם היה לכם כלב בעבר, אילוף אקיטה הוא אתגר ומומלץ לבצע אותו עם ליווי ממאלף מקצועי שמכיר את הגזע.

האילוף לא קשה בגלל קשיי הבנה, האקיטה הוא כלב חכם מאוד. הקושי נובע מהאופי המאוד עצמאי ודומיננטי של האקיטה שמחייב בעלים אסרטיבי, עקבי ומנוסה.

הוא לא יקשיב לכל אחד אלא לבעלים שלו בלבד ולכן לפני תהליך האילוף חשוב לזכות באמונו ואת תהליך האילוף, אפילו אם החלטתם להעזר במאלף אין להשאיר למאלף אלא להיות חלק פעיל ממנו.

האם אקיטה אמריקאי הוא כלב מסוכן?

לאקיטה יצא שם של כלב מסוכן ובמקומות שונים כמו למשל בארה"ב יש מדינות שאפילו יש הגבלות על אחזקתו. אבל האם זה נכון?

אקיטה הוא כלב גדול וחזק ואין ספק שנשיכה או תקיפה יכולים להסתיים בפציעות חמורות וגרוע מזה. בנוסף מדובר בכלב שמירה עם אופי מגונן שחייב אילוף מיומן מגיל צעיר וסוציאליזציה.

האילוף חייב להיות נכון ומדויק, וגם למאלפים מנוסים זאת לא תמיד משימה פשוטה. אקיטה שלא אולף בצורה נכונה עלול אפילו לתקוף את בעליו בסיטואציות מסוימות. בנוסף, גם אקיטה מאולף יכול לתקוף כלבים או אנשים אחרים בנסיבות שבהם הוא מרגיש מאויים או שמסכנים את בעליו.

ולכן, הוא לא מתאים לכל אחד וצריך להכיר טוב את הגזע ואיך לגדל ולאלף אותו לפני שמביאים אותו לביתכם, אחרת, בבגרותו הוא בהחלט עלול להפוך לכלב מסוכן.

אז אם חשבתם לגדל אקיטה אמריקאי, או כל אקיטה אחר, התייעצו לפני כן עם מאלף מנוסה שמכיר את הגזע כדי לקבל את ההחלטה הנכונה. מדובר בשילוב של כלב חזק עם אופי לא פחות חזק שעומד על שלו, שבקלות יכול להפוך לאגרסיבי ללא אילוף, סוציאליזציה ובעלים שיודע איך להיות המנהיג לאורך כל חיי הכלב, מגורות ועד לכל חייו כבוגר (והכוונה בבעלים נוגעת לכל בני המשפחה).

שאלות נפוצות

האם האקיטה האמריקאי טוב ככלב משפחה?

באופן כללי, הדעות חלוקות. מדובר בכלבים עצמאיים מאוד עם נטייה להיות חשדנים, רכושנים והיררכים, שלוש דברים שיכולים להוביל לתוקפנות, אצל הזכרים יותר מאצל הנקבות.

חשיפה נכונה מגיל צעיר מאוד חשובה בגזע זה, ואם מדובר בזכר עדיף גם לסרס אותו מגיל צעיר (התייעצו עם וטרינר שמכיר את הגזע).

אם אתם שוקלים לאמץ אקיטה למשפחה עם ילדים עדיף לאמץ נקבה ובכל מקרה אילוף נכון ומקצועי מגיל צעיר (חודשיים) הוא תנאי הכרחי.

האם האקיטה האמריקאי מתאים לך?

אם אתם רוצים כלב אקיטה רק בגלל מראהו המיוחד והיפה אז כדאי שתחשבו שוב.

האקיטה הוא כלב קשה מאוד לאילוף ובגלל גודלו ואופיו אם הוא לא מאולף יכול להפוך כבוגר לכלב תוקפני ומסוכן.

מצד שני אם אתם מכירים את הגזע, יודעים מה דרוש כדי לאלף את האקיטה האמריקאי ומוכנים למשימה אז מדובר בכלב מפורסם לא רק בזכות מראהו המיוחד אלא גם בזכות נאמנותו כלפי בעליו.

אתם צריכים להיות בעלי אופי רגוע ועקבי בכל הקשור לאילוף כלבים ולהיות מסוגלים לקחת את תפקיד המנהיג או המנהיגה שהאקיטה יציית לו בשמחה.

האקיטה משיר הרבה שיער במיוחד בעונות הנשירה כך שאם אתם אלרגיים לכלבים או לא יכולים לסבול שיערות כלב בכל מקום אז אולי הגזע לא מתאים לכם.

לעומת זאת אם אתם מחפשים כלב שמירה אז האקיטה הוא כלב שמירה מושלם שלא צריך שום הכשרה מיוחדת לתפקיד זה. זה פשוט חלק מהטבע שלו.

כלב שמירה לא אומר במקרה הזה כלב שיגודל בחצר. האקיטה, דווקא בגלל נאמנותו והקשר החזק שהוא מפתח עם משפחתו יהיה אומלל אם יגודל בחצר רחוק מהמשפחה וידרדר להתנהגויות הרסניות במקרה כזה.

האקיטה גם ישמח ללוות אתכם לקמפניג, טיולים ארוכים וטרקים, כך שאם אתם אנשים אקטיביים שאוהבים את הפעילות בחוץ אז האקיטה יכול להיות השותף המושלם.

מקורות:
 History of the American Akita: K9 Research Lab

Similar Posts