ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

אלסקן מלמוט

קשה לפספס את הכלב הענק והמרשים הזה שמזכיר במראהו זאב. כלב זה נהג לסחוב מזחלות ושורשיו קדומים ומעניינים.

אז מיהו גזע האלסקן מלמוט? כלב גדול מסוג שפיץ בעל פרווה כפולה עבותה. כלב מזחלות במקור שמגיע מאלסקה ונחשב לכלב שהוא אחד מהצאצאים היותר ישירים של הזאב ולא כזה שנוצר ע"י הרבעות של בני אדם. למרות גודלו מדובר בכלב משפחה אוהב שזקוק למשפחה פעילה ועבודה/הוצאת אנרגיה אינטנסיבית ויומיומית.

המשיכו לקרוא וגלו הכל על הגזע המרשים והעצום הזה כאן ב- alldog.

אלסקן מלמוט הסטוריה

האלסקן מאלמוט הוא בין העתיקים מבין גזעי כלבי המזחלות של הקוטב הצפוני.

הוא צאצא של כלבי הזאבים המבויתים שליוו את הציידים הפליאוליתיים שחצו את הגשרים היבשתיים של מיצר ברינג והיגרו לצפון אמריקה לפני כ-4,000 שנה. במחקר משנת 2012 נמצא שהגזע הוא אחד מ- 16 הגזעים הבסיסיים [1], שזה אומר שיש לו מעט קשרים גנטיים לאוכלוסיית אבותיו מצד אחד, אך עדיין נבדל מהגזעים המודרניים שהמורשת הגנטית שלהם הטשטשה עקב ערבוב.

השם של הגזע מגיע מאחד השבטים הידוע בשם המהלמוטים שהתיישבו  באזור הצפון מזרחי של חצי האי סוורד באלסקה.

הילידים התייחסו היטב לכלבים שלהם והעריכו אותם. הם שימשו לצוד כלבי ים, לגירוש דובי קוטב ולמשוך מזחלות כבדות עמוסות במזון או בציוד למחנה.

בזכות המיקום הגיאוגרפי המבודד יחסית, האלסקן מאלמוט שמר על טוהר הגזע טוב יחסית לכלבים אחרים באזור שהתערבבו עם גזעים נוספים שהגיעו לאזור עם בעליהם בבהלה לזהב של 1896. מעניין לציין שבגלל המרחבים העצומים, היו 3 זנים נפרדים של האלסקן מאלמוט.

בשנת 1935 הוקם מועדון האלסקן מאלמוט של אמריקה.

במהלך מלחמת העולם השנייה, רוב המלמוטים הרשומים באלסקה הושאלו לשירות המלחמה מכיוון שהיה ביקוש רב לכלבי מזחלות. באופן טראגי, רבים מהם הושמדו לאחר ששירתו את מדינתם במסע לאנטארקטיקה במהלך מלחמת העולם השנייה.

כתוצאה מכך נעשה מאמץ להציל את הגזע בשנות ה- 40 וה- 50, והורשה להרביע בין הזנים השונים של הגזע זו עם זו. ולכן האלסקן מאלמוט המודרני הוא שילוב של שלושת הזנים העתיקים.

אלסקן מלמוט מראה

מבנה ומידות

כשרואים לראשונה אלסקן מאלמוט, קל להתרשם מגודלו, מפניו דמויי הזאב והזנב הענקי המנופף אליך.

גובהו נע בין 58.5 ל 63.5 ס"מ בכתפיים (23 עד 25 אינץ') ומשקלו בין 34 ל 38.5 ק"ג (75 עד 85 פאונד).

עם זאת, אם ראיתם תמונות או סרטונים של אלסקן מאמלוט ענק, אז תדעו שזה אמיתי!

מאלמוט בוגר ושרירי יכול להגיע ל-45 ק"ג (100 פאונד) , ובמקרים נדירים, יש יחידים שניתן לכנות אותם "ענקים" שכן משקלם עולה על 63.5 ק"ג (140 פאונד). חשוב לציין שכמה שהוא גדול וחזק, הגוף שלו אינו מיועד לשאת משקל עודף.

בנוסף יש לו חזה עמוק, וכתפיים עוצמתיות ששימשו אותו לסחוב מזחלות עם משקלים עצומים ולמרחקים גדולים על הקרח.

אבל כאשר מסתכלים לתוך עיניהם החומות בצורת שקד רואים חיבה ואהבה לבעליו.

פרווה

האלקסן מלמוט מתאפיין בפרווה כפולה וצפופה ומעידה על מוצאו ככלב מזחלות ארקטי. השכבה החיצונית עבה וגסה, והיא לא צריכה להיות רכה או ארוכה. עומק הפרווה התחתונה הוא אחד עד שני אינץ והיא שמנונית וצמרית כדי להדוף רטיבות וקור.

הפרווה שלו ארוכה יותר באזורים מסביב הכתפיים והצוואר, במורד הגב, בירכיים ובזנב.

צבעי הפרווה של גזע זה נעים בין אפור בהיר לשחור, סייבל וגוונים של סייבל ואדום. הבטן צריכה להיות לבנה בעיקרה יחד עם כפות הרגליים, חלקי הרגליים וחלק מהסימונים בפנים. הצבע המוצק היחיד שתראה הוא לבן.

אלסקן מלמוט אופי

בכמה מילים אפשר להגדיר את הגזע כשובב, עדין, ידידותי ומעולה עם ילדים.

עם זאת, טבעם העצמאי גורם להם לעתים קרובות להיות מתויגים כעקשנים או טיפשים, אבל האינטליגנציה שלהם ממש זורחת עם ההכשרה הנכונה.

הם ידידותיים לכולם – אפילו זרים או אורחים שהגיעו לבית בפעם הראשונה – אז הם לא מתאימים ככלבי שמירה.

הם נאמנים מאוד למשפחה ולחברים שלהם. מלאמוטים הם חיות להקה, והם נהנים לבלות עם הלהקה האנושית שלהם, ומתעקשים להיכלל בכל הפעילויות שמשפחתם עושה.

אם האלסקן מאלמוט הוא הגזע המתאים עבורכם, הם יעניקו לכם שנים של הנאה כחבר למשחק פעיל ומלווה ששומר על שמחת החיים של גור גם בחיים הבוגרים. הכלב הבוגר בכל מקרה יהיה אנרגטי אבל לא כמו גור.

אלסקן מלמוט טיפול

טיפוח פרווה

שואב אבק עוצמתי הוא ציוד חיוני אם אתם מגדלים אלסקן מאמלוט.

הברשה של בין שלוש וארבע פעמים בשבוע תעזור לשמור על הפרווה נקייה ולהפצת שמני העור. מלאמוטים משירים בכבדות פעמיים בשנה, והשיער נושר בגושים גדולים. באותה תקופה, הברשה תכופה עם מברשת חלקה יותר ו/או מגרפת פרווה תחתית עוזרת לשמור על נשירת השיער בשליטה ולמנוע מיותר מדי נשירה בבית.

הפרווה הכפולה שלהם חסר ריח, ויש להם נטייה דמוית חתול לשמור עליה נקיה. לעתים נדירות יש צורך באמבטיות, בדרך כלל אחת עד שתיים בשנה, אלא אם הכלב ממש התלכלך והוא מסריח.

טיפול כללי

חשוב להקפיד על צחצוח שיניים של המלמוט שלכם לפחות פעמיים או שלוש בשבוע כדי להסיר הצטברות אבנית וניקוי הפה מחיידקים. צחצוח יומי עדיף כדי למנוע מחלות חניכיים וריח רע מהפה.

טיפ: התחילו לצחצח את שיניו מהיותו גור בכדי שיתרגל לכך ואפילו יצפה לזמן הזה שלכם יחד.

חשוב להקפיד לגזוז את ציפורניו כשהן ארוכות ואם אינכם מנוסים בכך בקשו הדרכה מהווטרינר או מספר הכלבים. הציפורניים של כלבים מכילות כלי דם וגזיזה עמוקה מדי תגרום לדימום.

התחל להרגיל את המלמוט שלכם להברשה מהיותו גור, ונצלו את הזמן הזה כדי לבדוק את אוזניו, לחפש סימנים לפצעים, דלקות, עקיצות או אדמומיות בעור (חשוב לוודא שאין לו פרעושים או קרציות, בייחוד בימי הקיץ). געו בכפות רגליו תוך כדי ההברשה ואפילו הסתכלו לתוך פיו.

כל זה כדי שיתרגל שנוגעים ובודקים אותו. באמצעות הפיכת הטיפוח לחוויה חיובית מלאה בשבחים ותגמולים, תניחו את הבסיס לבדיקות וטרינריות קלות כשהם בוגרים.

צרכים גופניים

כחלק מקבוצת כלבי העבודה, אלסקן מאלמוט צריך הרבה מקום והזדמנויות להתאמן כדי שלא ישתעמם ויהיה חסרי מנוחה, מה שיוביל להתנהגות הרסנית כלפי החצר והרהיטים שלכם. הוא זקוק להליכות ארוכות, ריצות ומשחקים שמותאמים לגילו ולמצבו הבריאותי כמובן.

הבית האידאלי בשבילו הנו כזה עם חצר גדולה שתאפשר לו לשוטט בו בחופשיות  והזדמנויות להוציא אנרגיה.

באופן לא מפתיע, מלאמוטים רגישים לחום. הם כלבים ארקטיים, שלא תוכננו על ידי הטבע לחיות בסביבות חמות ולחות. לכן בייחוד בארצות חמות, חשוב לספק להם שפע של צל, מים מתוקים ומיזוג אוויר במהלך הקיץ, ולהימנע מפעילות גופנית בחום היום.

אלסקן מלמוט רץ בחוץ

חשוב לשים לב שכן מאלמוטים באלסקה ידועים ככאלה שאוהבים לחפור ולכן כל גידור צריך להיות עמוק בכדי שלא יוכלו לחפור את דרכם החוצה מן החצר. במקום להילחם בדחף זה, מומלץ פשוט לספק לו מקום משלו לחפור בחצר, כגון ארגז חול או אזור אחר שלא אכפת לכם להקצות עבורו.

אלסקן מלמוט אילוף

אלסקה מאלמוטים הם כלבים עוצמתיים ועצמאיים, וחשוב לאלף אותם מגיל צעיר.

האלסקן מלמוט ירצה להיות כלב האלפא בבית. ולכן חשוב שכל מי שחי עם הכלב חייב להיות מסוגל להתמודד עם זה כראוי ולקבוע בבירור שבני המשפחה הם הדומיננטים שצריך לציית להם.

האילוף של גזע חזק ורגיש זה צריך להיות חיובי ועם תגמולים ולא נוקשה.

בשל גודלם, חוזקם וחוכמתם, מומלץ מאוד שהמלמוטים יירשמו לאימוני צייתנות בגיל צעיר לפני שהם גדולים מספיק וחזקים מספיק כדי לתמרן ולהערים על בני האדם שלהם.

דחף הטרף הגבוה שלהם יכול לגרום להם לעקוב ולהרוג חיות קטנות, כולל ציפורים, סנאים, חתולים ואפילו כלבים קטנים יותר. ולכן סוציאליזציה מוקדמת כולל הכרות וחשיפה לבעלי חיים אחרים כה חשובה עם גזע זה.

חלק מההתנהגויות שלהם כגון אהבתם לחפור בורות יהיה קשה עד בלתי אפשרי להוציא מהם (עוד על כך ומה הפתרון ראו בחלק על צרכים גופניים).

אלסקן מלמוט בריאות

מלאמוטים הם בדרך כלל גזע בריא, אבל כמו כל הגזעים, הם נוטים למצבים בריאותיים מסוימים.

שחשוב להיות מודע להן אם אתם שוקלים לגדל כלב מגזע זה.

בין המחלות שגזע זה עלול לסבול מהם:

קטרקט: מופיע בדרך כלל בגיל שנה עד שנתיים, המכונה קטרקט נעורים. סוג זה של קטרקט רק לעתים רחוקות מתקדם לעיוורון.

כונדרודיספלזיה / "גמדות": הפרעה גנטית שגורמת לגורים להיוולד עם עיוותים הניכרים בצורה ובאורך החריגים של גפיים.

דיספלזיה של מפרק הירך: זהו מצב תורשתי בו עצם הירך אינה משתלבת היטב במפרק הירך. חלק מהכלבים מראים כאב וצליעה באחת הרגליים האחוריות או בשתיהן, אך ייתכן שלא תבחינו בסימנים כלשהם. בדיקת רנטגן לדיספלזיה של מפרק הירך תאבחן זאת. דיספלזיה בירך היא תורשתית, אך היא עלולה להחמיר על ידי גורמים סביבתיים, כגון צמיחה מהירה מדיאטה עתירת קלוריות או פציעות שנגרמו מקפיצה או נפילה על רצפות חלקות.

תת פעילות בלוטת התריס: ייצור נמוך באופן חריג של הורמוני בלוטת התריס. הסימנים הקליניים משתנים בהתאם לחומרת כל מקרה, אך ניתן לשלוט במחלה עם טיפול תרופתי לאורך כל חיי הכלב.

פולינוירופתיה תורשתית: זה מאופיין בדרך כלל בחוסר קואורדינציה וחוסר יציבות.  ההופעה היא בדרך כלל די פתאומית כאשר רוב המקרים מופיעים בערך בגיל שנה.

המרלופיה (עיוורון יום): זה בדרך כלל מתחיל להופיע כאשר הגור בן שמונה שבועות וניתן לזהות אותו בקלות אם שמים לב לסימנים: הכלב נתקל בדברים, ייתכן שהוא נרתע מאור השמש, ומעדיף אזורים מוצלים. כל הסימנים האלה נעלמים בלילה. ניתן לטפל בהמרלופיה כדי לעזור לכלב לקבל איכות חיים טובה.

שאלות קשורות

האם אלסקן מאלמוט טוב ככלב שמירה?

לא. מלאמוטים מתייחסים לכל מי שהם פוגשים כחברים שלהם. אם אתם מחפשים כלב שמירה, זה לא הגזע בשבילך. גודלו עשוי להפחיד פולש, אבל זו בערך ההגנה היחידה שתצא מהם.

האם אלסקן מאלמוט מתאים לבעלי כלבים לא מנוסים ומתחילים?

לא. הגזע לא מומלץ לבעל כלבים בפעם הראשונה מכיוון שהאינטליגנציה שלו בשילוב עם עקשנות יכולה להפוך אותם לאתגר עבור מישהו שלא מתמצא בהתנהגות כלבים. תוסיפו לזה את גודלו וחוזקו העצום ותקבלו כלב שאם לא אולף כראוי מגיל צעיר יהיה קשה לנהל אותו, במיוחד בטיולים בחוץ, בהם הוא ימשוך אתכם (זה בדם שלו ככלב מזחלות) במקום שאתם תוליכו אותו.

האם אלסקן מאלמוט מסתדר עם חיות אחרות?

עם סוציאליזציה ואימונים מוקדמים, מלאמוטים יכולים ללמוד להסתדר עם כלבים אחרים וחתולי בית. לעומת זאת חתולי רחוב וחיות קטנות אחרות שאינן חלק ממשק הבית עלולות להוות מטרה לתקיפה ומרדף.

האם אלסקן מאלמוט נובח הרבה?

בדרך כלל הגזע שקט. מלמוטים ממעטים לנבוח. הם כן מקיימים איתכם שיחות, מביעים את עצמם וקולית עם צלילי "ווף ווף" או יללות רמות וארוכות.

לסיכום

גם אם התאהבתם במראה הדובי הגדול והזאבי הזה, חשוב לדעת שכלב זה מצריך זמן וטיפול ואינו מתאים לכל משפחה. מצד שני, אם יש לכם חצר גדולה, ילדים ואתם משפחה פעילה שאוהבת לכלול את הכלב המשפחתי בפעילות, אולי הגזע מתאים לכם.

גזע זה צריך בעלי כלבים מנוסים ושכל בני המשפחה ידעו להיות הדומיננטיים מולו, אילוף וסוציאליזציה מגיל צעיר, זמן ואהבה ואין ספק שהאלסקן מאלמוט יחזיר לכם פי כמה וכמה לשנים רבות ומאושרות יחד.

מקורות
[1] researchgate.net: 16 breeds that were either labeled " ancient " in previous publications or were identified as basal in this study
[1] Larson et al. (2012): Rethinking dog domestication by integrating genetics, archeology, and biogeography

Similar Posts