ייתכן שפוסט זה מכיל קישורי שותפים, מה שאומר שאקבל עמלה אם תלחצו על קישור ותרכשו דרכו פריט או שירות. זה מגיע ללא עלות נוספת מצדכם. מוזמנים ללמוד עוד בעמוד מדיניות הפרטיות

אירדייל טרייר גזע

אירדייל טרייר – מבט על הגזע

אמיץ | שומר | ידידותי | גודל גדול

קבוצת כלבי הטרייר

למרות הזקן והשפם לא מדובר בשנאוצר ענק, וגם לא בגרסה גדולה של וולש טרייר למרות שהוא מזכיר אותו. האירדייל טרייר הוא גזע בפני עצמו שידוע גם כ- "מלך הטריירים", והוא אכן גזע הטרייר הגדול ביותר. לכלב ספורטיבי זה היסטוריה מפוארת, אישיות ואופי מיוחדים והוא נחשב לאחד הכלבים עם מגוון התפקידים הגדול ביותר והוא יכול לשמש ככלב עבודה, כלב למשפחה והוא ידוע כאתלטי במיוחד.

האירדייל טרייר הוא כלב אינטליגנטי, ידידותי ובטוח בעצמו שלא יהיה איתו רגע משעמם. אם אין לכם ניסיון עם כלבים דומיננטים אז הוא פחות מתאים לכם. לכלבים אלה יש אנרגיה גבוהה והם זקוקים להרבה פעילות גופנית. אין ספק שמדובר בכלב שהוא בן לוויה שובב ואוהב לכל המשפחה – כולל לילדים!

כלב גדול זה זקוק למיטת כלבים גדולה ונוחה כדי שיהיה לו מקום נוח לשנת לילה טובה. כדאי גם להצטייד בצעצועים, ואין כמו כדור מתאים עם מוט זריקה (כך שלא צריך להתכופף כל פעם) כדי לעזור לשרוף את האנרגיה הגבוהה של האירדייל שלך!

ראו את כל העובדות והמאפיינים של גזע כלבי איירדייל טרייר כאן בהמשך ב- alldog.com:

היסטוריה ומקור האירדייל טרייר

מקום מוצאו של הגזע הוא גם המקור לשמו: עמק אייר ששוכן בצפון אנגליה, פחות ממאה קילומטרים מהגבול הסקוטי. באמצע המאה ה- 19 , בשיאה של המהפכה התעשייתית הורבע גזע ע"י המעמד העובד שיעזור להם בדברים שונים.

וכך נוצר האירדייל טרייר כדי לשמש כצייד גדול וחסר פחד של ברווזים, חולדות וגם חיות גדולות יותר.

מקור הגזע

האירדייל נוצר בשילוב של כמה גזעים וביניהם האוטרהאונד (Otterhound) וגזעים שנכחדו כמו הטרייר האנגלי השחור והטרייר האנגלי השזוף (כיום יש את הוולש טרייר). גם כלבי רטריבר וכלבי רועים לקחו חלק בהתפתחות הגזע.

שמות נוספים

האירדייל טרייר או בקיצור אירדייל ידוע גם בשם בינגלי טרייר וווטרסייד טרייר (Waterside Terrier).

תפקידים לאורך ההיסטוריה

לאיירידל טרייר עבר מפואר בכוחות המזוינים הבריטיים שם עזר ללוחמים ושירת בהצטיינות במהלך מלחמת העולם הראשונה כשליח, זקיף וכלב שמירה.

בצפון אמריקה, הגזע היה ידוע ככלב ציד שמיומן באותה מידה בעופות מים, ציפורים רגילות ויונקים קטנים עד בינוניים.

אין ספק שהרבגוניות של הגזע היא אגדית. צייד עכברושים, ברווזים וחיות גדולות יותר ובאותה מידה גם כלב רועה, שומר, לוחם ומגן, ספורטאי, כלב סיוע לכוחות הביטחון ובייביסיטר. כולם תפקידים שהגזע המכונה "מלך הטריירים" החזיק בשלב כלשהו בהיסטוריה או מחזיק היום.

אירדייל מפורסם: ג'ק

במלחמת העולם הראשונה איירדייל בשם "ג'ק" רץ יותר מקילומטר (חצי מייל) בשטח אש של האויב, עם הודעה מצורפת בתוך הצווארון שלו. הוא הגיע למפקדה כשהלסת שלו שבורה ורגל אחת פצועה קשות, ומיד לאחר שמסר את ההודעה, הוא צנח מת מול הנמען.

הודעה זו הצילה את כל הגדוד ואין פלא שלאחר מותו הוא קיבל אות גבורה על מעשיו אלו. אומץ לב שמאפיין עד היום את הגזע.

מראה ומאפיינים פיזיים אירדייל טרייר

מבנה גוף ופרווה

האירדייל הוא כלב גדול/בינוני בעל רגליים ארוכות וחזקות שמקנות לו מהירות יוצאת דופן.

האירדייל הנו בעל שתי שכבות של פרווה כאשר הפרווה העליונה מקורזלת וקשה, צמודה לגוף וצפופה והפרווה התחתונה קצרה ורכה יותר. השילוב הזה לא רק מגן עליו משיחים וקוצים אלא גם עוזרת לו להתקרר במזג אוויר חם.

אין ספק שהראש שדומה בצורתו ללבנה מקנה לו מראה ייחודי.

הפרווה שלו ארוכה יותר באיזור הפה והאף ולכן אחרי שכלבכם אכל ושתה והוא בא לעדכן אתכם על כך צפו להרבה טיפטופים עליכם (אם אתם נותנים לכלבכם גם אוכל רטוב בנוסף ליבש אז מומלץ לייבש ולנקות את זקנו לאחר מכן כדי שלא ילכלך אתכם ואת הבית.)

העיניים שלו קטנות יחסית לגודל הראש והן כהות ומלאות הבעה.

הזנב שלו הוא ארוך, זקוף ומלא שיער.

אוזניים

לפי תקן הגזע האוזניים של האירדייל טרייר צריכות להיות בצורת וי (V) בצידי הראש ולא עומדות. מכיוון שאצל חלק מהכלבים זה לא קורה נוהגים להדביק את האוזניים באמצעות דבק רפואי בין הגילאים 4 עד 6 חודשים.

מומלץ להתייעץ עם מומחה לגזע לגבי התהליך ואיך לעשות זאת בצורה נכונה.

גודל

כלב אירדייל טיפוסי שוקל 19–25 קילוגרם (42–55 פאונד) וגובהו בכתפיים הנו כ- 58–61 סנטימטרים (23–24 אינץ’) לזכרים, כאשר הנקבות מעט קטנות יותר.

צבעים

הפרווה בראש והאוזניים צריכה להיות בצבע שזוף (סוג של חום בהיר), האוזניים בגוון כהה יותר מהשאר.

צבע הפרווה מכף רגל ועד הירכיים והמרפקים וגם בחלק התחתון של הגוף והחזה גם הוא שזוף, צבע שממשיך  לעתים קרובות עד הכתף.

הצדדים והחלקים העליונים של הגוף צריכים להיות שחורים או כהים.

תמונה מהירה על אירדייל טרייר אופייני תעזור להבהיר את התיאור הזה במהרה.

לזנים מסוימים של הגזע יש כתם לבן קטן על החזה.

אירדייל טרייר אופי

האיירדייל הוא כלב עצמאי שאפשר אפילו להגיד שמזכיר בנטייה זו התנהגות של חתול שיבוא לא כאשר יקראו לו אלא כאשר זה מתאים לו.

מדובר בכלב אינטליגנטי עם דעה משלו שלא תמיד יחכה להכוונה מבעליו.

חשוב לציין שלמרות אופיים החזק אפשר לאלף אותם ולקבל כלב צייתן וממושמע שאוהב לרצות את בעליו (בכ"ז זה לא חתול 😊)

ומעבר לכל זאת, לאירדייל צד קומי ושובב. הוא נהנה מחברת משפחתו, והוא אוהב להשתולל ולשחק, לזרוק צעצועים, לגנוב גרביים מלוכלכות, לאמץ חפצים שונים כשלו ולאגור אותם (מדובר בכלב רכושני ואם אימץ משהו הוא לא ישחרר אותו בקלות), ובאופן כללי לעשות עניין בבית.

הוא מתבגר לאט, ולעתים קרובות הוא מתנהג כגור גם בגיל מבוגר.

עם כלבים ובעלי חיים אחרים

אירדייל טרייר יכול להיות אגרסיבי כלפי כלבים ובעלי חיים אחרים, ויש לו דחף טרף חזק, כך שאם בעל החיים הנוסף לא גדל איתו בבית מגיל צעיר, יהיה קשה מאוד לצרף אותו לבית עם אירדייל בוגר.

כלב נוסף מגזע דומיננטי יהיה בעייתי יותר לצירוף לבית עם אירדייל, אך לעומת זאת עם גזע לא דומיננטי אפשר לגרום לזה לעבוד.

בכל מקרה חשוב שהאירדייל שלכם יעבור תהליך סוציאליזציה מגיל צעיר בו הוא יתרגל למגוון גירויים ולמגוון רחב של כלבים אחרים מגזעים שונים (גן כלבים הנו מקום אידיאלי לשם כך).

אם לעומת זאת האירדייל גדל עם בע"ח או הכלב האחר יחד מגיל צעיר אז לא צריכה להיות בעיה.

אירדייל וילדים

איירדייל טרייר טובים מאוד עם ילדים ואף נקראים בחיבה "כלב בייביסיטר".

ככלב פעיל ואנרגטי הוא ישמח להשתתף בכל פעילות עם הילדים, לשחק איתם ולארח להם חברה בבית ובחוץ.

עם זאת, אסור להשאיר ילדים וכלבים ללא השגחה, וחשוב להרגיל את האירדייל לילדים מגיל צעיר.

אילוף אירדייל טרייר

יצר המשחק והדבקות במטרה של הגזע, יחד עם האינטלגנציה והאנרגיה הרבה שלו הופכים אותו לכלב אידיאלי לאילוף בכל רמה.

מצד שני אופיו העקשן של האירדייל אומר שחשוב להתחיל לאלפו מגיל צעיר, ואם התחלתם בגיל מאוחר יותר חשוב שיבין שאתם המנהיגים ולא הוא לפני שתוכלו לאלף אותו בצורה אפקטיבית.

הדרך לאלף אותו היא לא בשיטה הקלאסית אלא בשיטת האילוף החיובי והעקבי. ראוי להזכיר שהאיירדייל טרייר אינו סלחן לכל יחס קשוח ושומר טינה כלפי התוקפן.

אימון וסוציאליזציה חיוניים כדי ללמד את האיירדייל נימוסים נכונים של כלבים. אם הוא לא רגיל לכלבים ולאנשים אחרים, הוא יכול לחפש אקשן וקרבות בכל יציאה מהבית.

טיפול באירדייל טרייר

תנאי מחייה

האירדייל הנו כלב עבודה בעל אנרגיה גבוהה, וזקוק לפעילות גופנית יומיומית. זה אידיאלי אם יש לכם חצר שבה יוכל לרוץ ולפרוק את המרץ שלו.

ניתן לגדל אותו גם בדירה, אבל חשוב לתת לו לפחות פעם ביום של פעילות אינטנסיבית הכוללת ריצה בפארק, טיולים ומשחקים.

לעיסה היא הרגל מועדף נוסף של האירדייל טרייר. הוא ילעס כל דבר, ולכן מומלץ לספק לו צעצועים חזקים כשאתם מחוץ לבית.

בנוסף משחקי חשיבה לכלבים גם הם מומלצים עם גזע אינטלגנטי זה כדי לספק לו גם גירוי מנטלי שיעסיק אותו ואף הוא יעזור לו להוציא אנרגיה.

טיפוח

אירדייל טרייר דורש טיפוח מקצועי לפחות פעמיים בשנה בתקופות הנשירה כדי להיראות במיטבם ולשמור על פרוותם הנוקשה נוחה לטיפול. מעבר לכך, הברשה של פעם או פעמיים בשבוע היא כל מה שנדרש לגזע זה.

הפרווה של האירדייל לא נושרת באופן טבעי ולכן מומלץ לבצע הליך שנקרא מריטה עם גזע הטרייר (לא רק האירדייל). תהליך המריטה הידני בעצם מסיר את השיער הישן והמת בלבד ומשאיר את השיער החדש. תהליך זה אומנם איטי יותר אבל בריא יותר לפרווה ועוזר לה להיראות טוב יותר בכך שהוא מסיר את השיער הישן ונותן לחדש להמשיך ולצמוח.

כמובן שבין אם בחרתם במריטה או תספורת במכונה (יש כלבים שמפחדים ממריטה וייתכן שזה יהיה קשה איתם) חשוב לקחת את כלבכם לבעל מקצוע שגם יוכל לייעץ לכם מה לעשות.

מבחינת רחצה, יש לרחוץ אותם רק כשהם מתלכלכים, שכן רחצה תכופה הופכת את הפרווה החיצונית והנוקשה שלהם לרכה מדי ובנוסף מסירה את השמנים הטבעיים שעל עורו שעוזרים לבריאות הפרווה. בכל מקרה השתדלו לא לרחוץ אותו יותר מפעם בחודש.

בדקו את אוזני האירדייל פעם בשבוע לסימני זיהום, ונקו אותן בעדינות כדי למנוע הצטברות שעווה ולכלוך. קצצו את ציפורני הרגליים בערך פעם בחודש כדי למנוע שבירה במידה והן לא מתבלות באופן טבעי כתוצאה מהפעילות הגופנית שלו.

בריאות אירדייל טרייר

איירדייל טרייר הוא כלב בריא בד"כ ולא סובל מבעיות מיוחדות אבל עדיין הוא יכול לסבול מ:

  • דיספלזיה במרפק וירך
  • תת פעילות בלוטת התריס
  • אלרגיות
  • ניוון רשתית פרוגרסיבי
  • מחלת פון וילברנד
  • סרטן כלבים

אפשר למזער סיכונים בריאותיים רציניים באיירדייל טרייר על ידי רכישה ממגדל בעל מוניטין שעוסק בשיטות גידול אחראיות, ובאמצעות בדיקה לאיתור מחלות ומצבים נפוצים.

בנוסף, הקפידו על מזון איכותי לכלבים, טיפוח ומילוי צרכיו הפיזיים מבחינת טיולים והוצאת אנרגיה וצרכיו המנטליים מבחינת תעסוקה, אילוף ויחס אוהב מבני המשפחה, דברים שהוא זקוק להם כמו אוויר לנשימה.

תוחלת חיים של אירדייל טרייר

כלב אירדייל בריא יכול לחיות בממוצע בין 12 ל- 14 שנה. כדי לדאוג לכך חשוב לספק לו את כל צרכיו הגופניים, יחס וקרבה למשפחתו ולעולם לא לקנות כלב ממגדל לא אחראי וללא תעודות.

אם לאחר בירור גיליתם שרוצים למכור לכם כלב במחיר "מציאה" אז כפי הנראה משהו כאן חשוד וכדאי לחקור לעומק, אפילו אם הוא מציג לכם תעודה.

שאלות קשורות

האם אירדייל טרייר כלב שמירה טוב?

האירדייל יכול להיות כלב שמירה מצוין. הוא יגן על משפחתו מפני פולשים בנאמנות ואומץ. עם זאת, הוא ידידותי לאורחים שמוזמנים לבית. חשוב לציין שלמרות תכונות האופי שלו האירדייל לא נולד כלב שמירה והגנה מעולה ויש לאלף אותו לשם כך בצורה מקצועית.

האם איירדייל טרייר טובים לבעלי כלבים לא מנוסים?

איירדייל טרייר הם כלבים בעלי אנרגיה גבוהה והם אינטליגנטיים מאוד. הם יכולים להיות עצמאיים למדי, מה שעלול לגרום להם להיות עקשנים לפעמים. הם אינם מומלצים לבעלים לא מנוסים מכיוון שהם צריכים הכשרה יסודית בתור גורים כדי להבטיח שהם מתנהגים היטב כשהם גדלים.

האם אפשר לגדל אירדייל בחצר?

האיירדייל הוא כלב עצמאי, אבל הוא נהנה להיות עם המשפחה. הוא הכי מאושר כשהוא בפנים עם הבעלים שלו, ולא נועד להיות כלב בחצר האחורית. למרות זאת, כל עוד מזג האוויר לא קיצוני הוא יכול לעמוד בקור ובחום כל עוד יש לו הגנה ואין לו חשיפה ישירה לשמש, גשם וכדומה.

האם אירדייל טרייר היפואלרגני?

כן. אירדייל טרייר נחשבים לגזע היפואלרגני. אבל למרות שהם כמעט ולא משירים שיער, הפרווה החיצונית שלהם עדיין מכילה קשקשים, שהם הגורם לרוב האלרגיות הקשורות לחיות מחמד. הפרווה של הגזע דורשת טיפוח חודשי, מה שעוזר גם במזעור האלרגנים.

באיזה גיל אירדייל נרגע?

האירדייל הוא גזע אנרגטי ויכול להישאר כך כל חייו. גם מבחינת אופיו הוא יכול לשמר את אופי הגור שנים ארוכות. עם זאת, עם אימון עקבי ומספיק פעילות גופנית, הם ישמחו להתכרבל במיטת הכלב שלהם בסוף היום.

לסיכום, האם האירדייל טרייר הוא הכלב בשבילכם?

אם אתם אנשים אקטיביים שיש לכם זמן להקדיש לאילוף כלבכם, טיול יומי אינטנסיבי להוצאת אנרגיה ומקום לשחרר את כלבכם בכדי שיוכל לפרוק אנרגיה באופן בטוח אז האירדייל יכול להתאים לכם.

הוא לא מתאים לבעלי כלבים פעם ראשונה שכן חשוב לדעת איך לקחת את תפקיד האלפא בבית ואיך לאלף גזע דומיננטי ועקשן זה.

עם אילוף נכון וסיפוק תעסוקה תקבלו כלב נאמן, שומר ואמיץ שיהיה החבר הטוב ביותר שלכם ושל ילדכם איתם ישמח לשחק ולהוציא אנרגיה בתוך ומחוץ לבית.

גם אם אתם גרים בדירה עדיין ניתן לגדל גזע זה, אבל חשוב שיהיה לכם פארק קרוב אליו תוכלו לקחת ולשחרר את כלבכם כדי לתת לו לפרוק אנרגיה מעבר לטיולים היומיים.

תמונות אירדייל טרייר

אירדייל טרייר סטנדרט בתצוגה
Havenkennels, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
אירדייל בשדה הקרב
אירדייל עם רצועה מותאמת
אירדייל בוגר חמוד יושב
אירדייל בשלג
גור אירדייל טרייר
גור אירדייל טרייר